اتحادیه اروپا: برجام همچنان پابرجا است

به گزارش بیباپ، به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کمیسیون اتحادیه اروپا امروز سه شنبه در نشستی در بروکسل بیان کرد که این اتحادیه معتقد است که علیرغم تصمیم ایران برای غنی سازی 20 درصدیِ اورانیوم، سایر تعهدات تحت برنامه جامع اقدام مشترک همچنان پابرجا هستند.

اتحادیه اروپا: برجام همچنان پابرجا است

با ما سفر کنید و با قیمت تورهای اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

در بیانیه صادره از سوی کمیسیون اتحادیه اروپا بدون اشاره به عدم انجام تهعدات اروپایی ها ذیل برجام در این خصوص آمده است: در عین حال ما تأکید می کنیم که علیرغم این اقدام تأسف آور توسط ایران، عناصر مهم برجام به ویژه اقدامات راستی آزمایی و شفافیت، همچنان برقرار هستند و این (موضوع) خیلی مهمی است.

این در حالیست که ساعاتی پس از شروع فرآیند فراوری اورانیوم با غنای 20 درصد در مجتمع غنی سازی شهید علیمحمدی (فردو) در روز دوشنبه، اتحادیه اروپا نسبت به آن واکنش نشان داد.

پیتر استانو سخنگوی این اتحادیه دیروز دوشنبه در این باره مدعی شده بود که این اقدام ایران یک انحراف قابل توجه از تعهدات تهران ذیل توافق هسته ای 2015 است!

وی همچنین گفته بود که مقامات این اتحادیه در بروکسل تا زمان ارائه اطلاعات دقیق از سوی مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در اواخر روز دوشنبه صبر نموده و سپس در خصوص اقدام لازم تصمیم گیری خواهند کرد.

گفتنی است که دیروز علی ربیعی سخنگوی دولت ایران خاطرنشان کرد که مجتمع غنی سازی شهید علیمحمدی (فردو) فرآیند فراوری اورانیوم با غنای 20 درصد را شروع نموده است.

استانو در ادامه خطاب به خبرنگاران مدعی شد که این اقدام ایران پیامدهای جدی برای [پیمان] عدم اشاعه [تسلیحات] هسته ای خواهد داشت!

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یکی از سخنگویان آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش کرد که مدیرکل آژانس درصدد است اعضای شورای حکام آژانس را در جریان جدیدترین تحولات غنی سازی جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

گفتنی است که اخیراً مجلس شورای اسلامی در چارچوب گام های کاهش تعهدات هسته ای و نامه رئیس جمهور ایران به کشورهای اروپایی، در پاسخ به فرایند اقدامات خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و همراهی کشورهای اروپایی با آن، طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را به تصویب نهایی رساند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1645

به "اتحادیه اروپا: برجام همچنان پابرجا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: برجام همچنان پابرجا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید