آخرین کشفیات لوازم خانگی اعلام شد

به گزارش بیباپ، خبرنگاران : سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه در 5 ماهه امسال 1877 میلیارد تومان لوازم خانگی قاچاق کشف شده است گفت:وزارت صمت و نیروی انتظامی باید مبارزه با قاچاق را جدی تر بگیرند.

آخرین کشفیات لوازم خانگی اعلام شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر؛ حمیدرضا دهقانی نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: کشفیات قاچاق لوازم خانگی در 5 ماهه سال جاری، 18,771 میلیارد ریال بوده که نسبت به 5 ماهه مشابه سال گذشته 526 درصد رشد داشته است. علت این افزایش فشاری است که با هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق برای کشفیات قاچاق اجرا شده است. اما همچنان انتظار ما از سازمان حمایت، وزارت صمت و نیروی انتظامی این است که با توجه به ایجاد ابزار تشخیص کالای قاچاق از غیر قاچاق لوازم خانگی اقدام مقتضی را انجام دهند تا بازار لوازم خانگی از وجود قاچاق پاکسازی گردد.

وی ادامه داد: زمانی امکان تشخیص لوازم خانگی قاچاق وجود نداشت اما امروز با وجود سامانه گارانتی، سامانه تجارت و سامانه شناسایی کالا با توجه به اینکه واردات 7 قلم لوازم خانگی ممنوع شده و با توجه به اینکه تمامی کالاها از مبدا فراوری دارای شناسه هستند و برای 4 میلیون لوازم خانگی خارجی موجود در بازار کشور کد رهگیری صادر شده است هم بازرس در سطح عرضه و هم مردم این امکان را دارند که بتوانند آنالیز نمایند آیا این کالا قاچاق است یا خیر.

مردم اصالت کالا را استعلام نمایند

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق بیان داشت: مردم می توانند به وسیله شماره گیری کد *77# یا به وسیله نصب نرم افزار سامانه تجارت شناسه گارانتی را استعلام نمایند.

وی در پاسخ به این سوال که وظیفه برخورد با کالای قاچاق بر عهده کیست، بیان داشت: وظیفه برخورد در مرز جزو وظایف مرزبانی و ناجا و برخورد در سطح عرضه وظیفه وزارت صمت وسازمان حمایت مصرف نمایندگان است. امروزه ابزار تشخیص کالای قاچاق برای مردم و بازرسان مهیا شده است. انتقاد ما نیز به عنوان ستاد مبارزه با قاچاق این است که چرا عزیزان در سطح عرضه مبارزه نمی نمایند؟ ستاد وظیفه سیاست گذاری دارد که آن را در قالب آئین نامه و قانون انجام داده است هیچ بهانه ای وجود ندارد و دوستان باید در سطح اجرا ورود نمایند.

مبارزه با کالای قاچاق در سطح عرضه باید جدی تر باشد

دهقانی نیا بیان داشت: طبق هماهنگی وزیر کشور و ابلاغ به استاندارها، هماهنگی برای مقابله با کالای قاچاق به وجود آمد. اگر ضرورت داشت، گشت تعزیرات نیز ورود پیدا می نماید اما اصل وظیفه بر عهده نیروی انتظامی در مرز و بازرسان سازمان حمایت در سطح عرضه است. هم مرز مهم است و هم سطح عرضه و هیچکدام بر یکدیگر اولویت ندارد. مطالبه ما این است که در سطح عرضه مقابله جدی تری صورت گیرد.

بعضی لوازم خانگی بوش تقلبی و بازآفرینی شده هستند

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق با اشاره به کلاهبرداری بعضی سودجویان گفت: یکی از مشکلاتی که در زمینه لوازم خانگی وجود دارد این است که در حال حاضر در کارگاه های غیر صنفی و زیر پله ای کابینت بعضی کالاهای دسته دوم رنگ و صاف کاری شده و بر روی آن آرم کالای خارجی مانند بوش زده می گردد به همین دلیل خواهش ما از مردم این است که اگر قصد خریداری دارند استعلام اصالت کالا را استعلام نمایند. شاید شناسه کالا برروی کالا باشد اما استعلام بگوید اصالت قابل تأیید نیست. مردم باید دقت بیشتری نمایند و اصالت آن کالا را بسنجند. این اقدام مانند دریافت برگه چک است که دریافت نماینده چک قبل از دریافت باید صحت آن را چک کند.

لوازم خانگی که کدرهگیری ندارند یا قاچاق هستند یا جعلی

وی با اشاره به نحوه کلاهبرداری بعضی از فروشنده نماها، گفت: برای خرید لوازم خانگی باید کدرهگیری و شناسه گارانتی محصول را مطالبه کرد؛ ممکن است فروشنده بگوید این کالا خارجی است و کد ندارد؛ اینجاست که باید شک کنیم اولاً ممکن است کالای جعلی یعنی دست دوم بوده و تنها کابینت آن اصلاح شده باشد. دوماً ممکن است قاچاق باشد و گارانتی به آن تعلق ن گیرد. لوازم خانگی دو سال است وارداتش ممنوع شده اما اگر از دو سال قبل در انبارها به جامانده باشد، معرفی شده اند و شناسه گرفته اند. اگر کالایی شناسه ندارد قطعاً قاچاق است. تمام هماهنگی ها اجرا شده و از طرف وزیر کشور ابلاغ مجدد به استانداری ها اجرا شده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق در پاسخ به این سوال که چرا کالاهای قاچاق آتش زده نمی شوند، گفت: کالای قاچاقی که کشف می گردد پفراینده ای برای آن تشکیل می گردد. این پفراینده یا دست تعزیرات می رود یا قاضی و آنها نیز طبق قانون حکم می دهند. اگر قانون به قاضی این اجازه را داده باشد که رأی به آتش زدن کالا بدهد، همین رأی را می دهد.

دهقانی نیا در انتها خاطر نشان کرد: طبق بیانات رهبری در شرایط جنگ مالی، قاچاق خنجری از پشت بر پیکره اقتصاد کشور است هر کسی در مبارزه با قاچاق وظایفی بر عهده دارد ما در حوزه بعضی کالاها مانند تلفن همراه، لوازم خانگی، سیگار و پوشاک زیر ساخت های تشخیص کالای قاچاق را فراهم نموده ایم و کارهای فنی آن اجرا شده و آحاد مردم باید دست به دست هم بدهند وقتی برای خرید این اقلام می فرایند باید اصالت کالا را بسنجد و هر کس به زعم خود اثری بر اقتصاد کشور دارد و آن هم نخریدن کالای قاچاق است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1564

به "آخرین کشفیات لوازم خانگی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین کشفیات لوازم خانگی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید