10 حقیقت علمی عجیب که به طرز باورنکردنی صحت دارند

به گزارش بیباپ، شما می توانید یک نقاشی خوب را تشخیص دهید؟ خب باید بگوییم که کبوتر ها می توانند! پژوهشی در ژاپن نشان داده کبوتر های آموزش دیده می توانند نقاشی های خوب و بد را از هم تشخیص دهند. دانشمندان پی برده اند این پرندگان می توانند از روی رنگ، بافت و طرح ها درباره زیبایی یک نقاشی (زیبایی از نظر آدم ها) تصمیم بگیرند. مسلماً از یک تشخیص حرفه ای صحبت نمی کنیم، اما کبوتر ها اگر آموزش دیده باشند، می توانند توانایی قضاوت درباره زیبایی شبیه به آنچه برای آدم ها وجود دارد را کسب کنند.

10 حقیقت علمی عجیب که به طرز باورنکردنی صحت دارند

با همه اکتشافات فراوان بشر، هنوز 65 درصد از کره زمین - منهای خشکی های آن ها - در هاله ای از ابهام واقع شده است و 86 درصد از گونه های دنیا ناشناخته هستند. اما علم پیوسته در حال پیشرفت است و به نظر می رسد دانشمندان همواره چیزی برای غافلگیر کردن ما دارند. مثلاً آن ها اخیراً کشف کرده اند که کبوتر ها می توانند هنر بیاموزند و گوسفند ها می توانند چهره ما را تشخیص دهند.

با چند حقیقت علمی جالب و عجیب همراه باشید.

1- کبوتر ها می توانند نقاشی خوب را از نقاشی بد تشخیص دهند

شما می توانید یک نقاشی خوب را تشخیص دهید؟ خب باید بگوییم که کبوتر ها می توانند! پژوهشی در ژاپن نشان داده کبوتر های آموزش دیده می توانند نقاشی های خوب و بد را از هم تشخیص دهند. دانشمندان پی برده اند این پرندگان می توانند از روی رنگ، بافت و طرح ها درباره زیبایی یک نقاشی (زیبایی از نظر آدم ها) تصمیم بگیرند. مسلماً از یک تشخیص حرفه ای صحبت نمی کنیم، اما کبوتر ها اگر آموزش دیده باشند، می توانند توانایی قضاوت درباره زیبایی شبیه به آنچه برای آدم ها وجود دارد را کسب کنند.

2- سوسک ها می توانند هفته ها بدون سر زندگی کنند

بله درست متوجه شدید؛ سوسک ها می توانند مدت خیلی زیادی بدون سر زنده بمانند، چون شبکه عروق خونی آن ها سرتاسری نیست. اگر سوسکی سر خود را از دست دهد، لخته های خون زخم را می بندند. این حشرات از طریق حفره های تنفسی شان نفس می کشند، حفره هایی لوله ای شکل که روی پهلو و شکم آن ها قرار گرفته اند. با این حال، سوسک ها بدون سر امکان تغذیه ندارند، به همین دلیل بعد از چند هفته بر اثر گرسنگی تلف می شوند.

3- گوسفند ها می توانند چهره آدم ها را تشخیص دهند

تحقیقات تازه نشان داده گوسفند ها باهوش تر از آنی هستند که ما تصور می کنیم. آن ها از توانایی پیشرفته ای در تشخیص چهره، شبیه به نخستی سانان برخوردارند. به همین دلیل می توانند چهره آدم های آشنا و غیر آشنا را تشخیص دهند. حالا دانشمندان در پی آن هستند که پی ببرند آیا این حیوانات می توانند حالت های مختلف چهره آدم ها را هم تشخیص دهند.

4- ما انسان ها دندان هایمان را از اجداد ماهی گونه مان داریم

اگر از خودتان بپرسید که دندان ها چطور وارد روند تکامل ما انسان ها شدند، بعید است به این فکر کنید که این ویژگی را از اعماق دریا ها کسب کرده ایم. با این حال، دانشمندان گمان می کنند احتمالاً همین گونه باشد. آن ها پی بردند دندان های یکی از قدیمی ترین ماهیان، در گذشته درون استخوان فک قرار داشته؛ و ظاهراً فک این ماهی آنقدر به فک انسان امروزی شباهت دارد که آن ها به این نتیجه رسیده اند که این ماهی یکی از اجداد مستقیم ما بوده.

5- اختاپوس ها 3 قلب، 9 مغز و خونی آبی رنگ دارند

یکی از شگفت انگیزترین موجودات دریایی، اختاپوس ها هستند. آن ها 3 قلب، 9 مغز و خونی آبی رنگ دارند. حتماً می پرسید چرا اینقدر زیاد. در حقیقت، هر یک از 8 بازوی اختاپوس ها یک مغز کوچک دارد که به مغز مرکزی یعنی مغز نهم متصل است. به همین دلیل همه بازو ها می توانند مستقل از دیگری، اما هماهنگ با هم کار کنند.

اختاپوس ها به خاطر ساختار بدنی شان 3 قلب هم دارند: 2 قلب که خون را به سوی آبشش ها پمپاژ می کنند و قلب سوم که بزرگ ترین آن ها است، مسئولیت به گردش در آوردن خون در باقی بخش های بدن را برعهده دارد. خون اختاپوس ها حاوی یک پروتئین سرشار از مس به نام هموسیانین است. این پروتئین امکان جا به جایی خون در محیط سرد اقیانوس ها را بیشتر می سازد و علت آبی رنگ بودن خون اختاپوس ها است.

6- زبان ما می تواند بو هم بکشد

یک تحقیق نسبتاً تازه یافته حیرت انگیزی داشته: زبان ما نه تنها می تواند مزه غذا ها را بچشد، بلکه می تواند بو هم بکشد! دانشمندان پی بردند سلول های چشایی زبان حاوی همان مولکول هایی هستند که گیرنده کوچکی در بینی ما دارند. این پژوهش با الهام از مار ها انجام شد که زبان آن ها می تواند هوا را بو بکشد.

7- برخی حیوانات نر می توانند باردار شوند

در دنیای زیر آب، برخی نرها، نه فقط ماده ها، می توانند بچه به دنیا آورند. این فهرست مختصر شامل 3 گونه است: اسب دریایی، نی ماهی و اژد های دریایی. مثلاً اسب های دریایی نر در فصل جفت گیری، به طرف اسب های دریایی ماده شنا می کنند و خود را به آن ها می چسبانند. در این لحظه، اسب دریایی نر کیسه خود را باز می کند و اسب دریایی ماده تعداد زیادی تخم درون آن می ریزد. بچه های این اسب های دریایی را اسب دریایی نر حمل می کند.

8- آب گرم زودتر از آب سرد یخ می بندد

همه ما می دانیم که آب در دمای صفر درجه سانتیگراد منجمد می شود. به همین دلیل شاید عجیب باشد اگر بشنویم آب گرم زودتر از آب سرد یخ می بندد. اما واقعاً همین گونه است و به این پدیده اثر امپمپبا (Mpemba effect) گفته می شود. اما چرا اینگونه است؟ در حقیقت، بیشتر از 10 توضیح احتمالی برای این پدیده وجود دارد و دانشمندان هنوز در مورد علت آن به توافق نظر نرسیده اند.

9- ملخ ها روی شکم شان گوش دارند

ملخ ها حشرات منحصر به فردی هستند. آن ها روی شکم شان گوش هایی دارند که زیر بال هایشان پنهان می شود. این گوش ها به آن ها اجازه می دهد آواز همنوعان شان را بشنوند.

10- یک رودخانه جوشان روی کره زمین وجود دارد

گرچه بسیاری این رودخانه جوشان را یک افسانه می دانند، اما چنین رودخانه ای در اعماق جنگل های آمازون در کشور پرو واقعاً وجود دارد. با این حال، این رودخانه واقعاً در حال جوشیدن نیست بلکه دمایی بسیار نزدیک به دمای جوش آب دارد و بسیار داغ است.

منبع: روزیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 17 اسفند 1401 بروزرسانی: 17 اسفند 1401 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2518

به "10 حقیقت علمی عجیب که به طرز باورنکردنی صحت دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 حقیقت علمی عجیب که به طرز باورنکردنی صحت دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید