ورزش های مناسب برای کسانی که فشارخون دارند

به گزارش بیباپ، طبق توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، بیشتر افراد بزرگسال سالم به 150 دقیقه ورزش در هفته با شدت میانه احتیاج دارند که باید همراه با دو جلسه تمرینات قدرتی و عضله ساز باشد. اما برای کسانی که فشارخونشان پایین است قضیه فرق می نماید.

ورزش های مناسب برای کسانی که فشارخون دارند

به گزارش تبیان، اگر فشارخون پایین تر از 90 روی 60 میلیمتر جیوه باشد، فشارخون پایین تلقی می گردد. هر چند لزوماً هر کسی که فشارخونش پایین است علامت ندارد؛ اما عده ای ممکن است بی حال شوند، سرگیجه بگیرند، احساس خستگی و تهوع کند، استفراغ نمایند و یا دچار تاری دید و... شوند.

فشارخون پایین می تواند ناشی از مصرف برخی از دارو ها یا انواعی از بیماری ها، آسیب یا عوارض خاصی باشد. اینکه در شرایط فشارخون پایین می توانید ورزش کنید یا نه بستگی به دلیل پایین بودن فشار خونتان دارد. اگر فشارخون پایین برای شما طبیعی است و هیچ علامتی هم ندارید، پس کلاً مسئله ای وجود ندارد؛ اما پیش از آغاز یک رژیم ورزشی یا تغییر آن، همواره خوب است با یک پزشک مشورت کنید.

ورزش می تواند برای افرادی که فشارخون پایین دارند بسیار مفید باشد؛ اما این افراد باید ورزشی را انتخاب نمایند که متناسب با شرایطشان باشد.

طبق توصیه کارشناسان، ورزش کم شدت، برای فشارخون پایین مناسب است؛ بنابراین فعالیت هایی مثل شنا، دوچرخه سواری یا پیاده روی گزینه های بسیار خوبی هستند. در واقع توصیه می گردد افرادی که فشارخون پایین دارند، روزانه نیم ساعت یا بیشتر پیاده روی نمایند. پیلاتس هم می تواند برای این افراد خوب باشد؛ زیرا این نوع ورزش ها گردش خون را تقویت می نمایند.

ورزش هایی که استرس را هدف می گیرند نیز برای کسانی که فشارخون پایین دارند مناسب است، مانند تای چی یا برخی از پوزیشن های یوگا. حتی بهتر است این فعالیت های بدنی با تمرینات تنفس عمیق تکمیل شوند. این روش نه تنها استرس را کاهش می دهد بلکه تنفس دیافراگمی منجر به افزایش گردش خون در بدن نیز می گردد.

افرادی که فشارخونشان پایین است چه ورزش هایی را نباید انجام دهند؟

این نکته را به یاد داشته باشید که همان طور که ورزش هایی برای افرادی که فشارخون پایین دارند مناسب اند، ورزش هایی نیز وجود دارند که می توانند برای این افراد خطرناک باشند.

بهتر است افرادی که فشارخون پایینی دارند از انجام ورزش هایی که در آن ها سر در سطح قلب یا پایین تر از آن قرار می گیرد پرهیز نمایند. مثلا کرانچ برای این افراد مناسب نیست. دلیلش هم این است که در این ورزش ها ممکن است علائمی مثل سرگیجه یا حالت تهوع بیشتر گردد.

بعلاوه بهتر است فعالیت هایی که زیاد به شما فشار وارد می نمایند انجام ندهید، مثل کاردیو با شدت بالا یا یوگای داغ (سبکی از یوگا که در دمای بالاتر از دمای معمول اتاق انجام می گردد).

البته فقط خود ورزش نیازمند توجه نیست، بلکه مهم است که عادت های قبل و بعد از ورزشتان را نیز آنالیز کنید، مثلا قبل از ورزش حتما اسنک یا میان وعده مختصری بخورید. در ضمن یادتان نرود که با چند حرکت کششی، بدنتان را برای ورزش آماده کنید. یادتان باشد که حرکات کششی را وقتی ایستاده اید انجام دهید. بعد از ورزش هم به بدنتان فرصت دهید تا سرد گردد و البته نباید فورا زیر دوش بروید. بعد از ورزش فورا دوش آب گرم گرفتن می تواند فشار خونتان را پایین تر هم بیاورد. در عوض سعی کنید با چند دقیقه پیاده روی بدنتان را سرد کنید و حداقل یک ساعت صبر کنید و بعد دوش بگیرید.

ورزش های مناسب برای کسانی که فشارخون دارند

نکته: هرگونه تغییر در شرایط بدن باید به آرامی صورت بگیرد، چون یک تغییر ناگهانی می تواند سبب افت ناگهانی فشارخون هم بگردد. سعی کنید تمریناتی را که ضروری است دراز بکشید انجام ندهید و در پی جایگزینی برای این نوع تمرین ها باشید.

سونا هم مثل دوش آب گرم برای شما خطرناک است. محیط هایی که دمای بالایی دارند باعث افت بیشتر فشارخون می شوند. اگر در هر زمانی از ورزش و تمرینتان احساس سرگیجه و بی حالی و سبکی در سر کردید، متوقف شوید و به مربی تان اطلاع دهید.

وقتی احساس سرگیجه می کنید یعنی خون کافی به مغزتان نمی رسد و از آنجایی که فشارخونتان در حال حاضر پایین است، پس بیشتر باید مراقب تغییر شرایط بدنی تان باشید.

و، اما در خصوص فشارخون بالا

نداشتن فعالیت بدنی می تواند موجب فشارخون بالا گردد و ورزش می تواند فشارخون را پایین بیاورد. شما چه در حال حاضر فشارخونتان بالا باشد و چه بخواهید از این عارضه پیشگیری کنید، هیچ وقت برای آغاز دیر نیست.

ورزش چگونه یاری می نماید فشارخونتان پایین بیاید؟

فعالیت بدنی و ورزش با یاریی که به سلامت قلب و عروق می نماید، فشارخون را پایین می آورد و در نتیجه ریسک بیماری قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد. اگر شما فشارخون بالایی داشته باشید، پزشک هم به شما توصیه می نماید فعالیت بدنی تان را بیشتر کنید.

اگر فشارخونتان بالاست می توانید ورزش کنید؟

در خصوص بیشتر افراد پاسخ مثبت است. اگر فشارخونتان بالاست باید بتوانید بدون نسبتا هیچ خطری فعالیت بدنی تان را بیشتر کنید. اما همواره احتیاط شرط عقل است و توصیه می کنیم پیش از آغاز هر فعالیت بدنی جدیدی با پزشکتان مشورت کنید.

فعالیت بدنی باعث می گردد برای مدت کوتاهی فشارخونتان بالا برود و برای بیشتر افراد این مسئله نگران نماینده نیست و وقتی فعالیت را متوقف می کنید، فشار خونتان باید فورا به حالت نرمال برگردد.

اگر فشارخون شما نسبتا بالا باشد، پزشک ترجیح می دهد پیش از آغاز ورزش ابتدا با مصرف دارو فشار خونتان را پایین بیاورید.

چه ورزش هایی برای کسانی که فشارخون بالا دارند بهتر است؟

انواع ورزش های متفاوت دارای اثرات متفاوتی بر بدن شما هستند. اگر فشار خونتان بالاست، تمرکز خود را روی فعالیت های هوازی بگذارید تا به قلب و رگ های خونی تان بیشترین یاری را بکنید. از انجام فعالیت هایی که فشار زیادی به قلبتان وارد می نمایند اجتناب نمایید.

چه ورزش هایی برای شما خوبند؟

ورزش هوازی شامل حرکات مکرر و ریتمیکی است که قلب، ریه، رگ های خونی و عضلات را به کار می گیرد. تمرینات هوازی، گروه های عضلانی بزرگ در بدنتان، مثل عضلات پا، شانه ها و بازو ها را به کار می گیرند. پیاده روی، کوهنوردی و شنا همگی از فعالیت های هوازی به حساب می آیند.

چه ورزش هایی را نباید انجام دهید؟

ورزش های بسیار شدید که در زمان کوتاه انجام می شوند، مثل وزنه برداری یا اسپرینت برای شما مناسب نیستند، چون فشارخون را خیلی سریع بالا می برند و فشار زیادی به قلب و رگ ها وارد می نمایند.

حواستان به علائمی مثل درد در قفسه سینه باشد

بیشتر افرادی که دچار فشارخون بالا هستند می توانند بدون هیچ خطری ورزش نمایند، اما خوب است به علائم احتمالی زیر توجه کنید و در صورتی که وجود داشتند ورزش را متوقف نمایید:. درد یا فشار در قفسه سینه. احساس بیحالی یا سرگیجه. تنگی نفس

اگر بعد از چند دقیقه توقف ورزش حالتان بهتر نشد باید فورا با اورژانس تماس بگیرید، چون می تواند علامت افزایش فشارخون اورژانسی یا یک حمله قلبی باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 تیر 1402 بروزرسانی: 18 تیر 1402 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2567

به "ورزش های مناسب برای کسانی که فشارخون دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزش های مناسب برای کسانی که فشارخون دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید