هزینه هراتوبوس با ارز ثانویه یک میلیارد و 400 تومان است، لزوم تخصیص ارز دولتی به حمل و نقل عمومی

به گزارش بیباپ، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اینکه اگر تخصیص ارز دولتی در حمل و نقل عمومی نباشد، ارز ثانویه سیستم نوسازی را قفل می نماید، گفت: هزینه هر اتوبوس با ارز ثانویه حدود یک میلیارد و 400 تومان است. بنابراین باید حمل و نقل عمومی را به مثابه کالای اساسی در نظر بگیریم.

هزینه هراتوبوس با ارز ثانویه یک میلیارد و 400 تومان است، لزوم تخصیص ارز دولتی به حمل و نقل عمومی

به گزارش بیباپ، محسن پورسیدآقایی در جلسه امروز کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران اظهار کرد: از کل ناوگانی که برای تخصیص ارز دولتی ثبت سفارش گردیده است، حتی یک عدد هم اتوبوس گازسوز شهری نیست. هر چند که قول دادند که ظرف چند هفته آینده کار تخصیص ارز برای اتوبوس های گازسوز شهری انجام گردد ولی آنچه که به آن ارز دولتی اختصاص داده گردیده، کامیون ها و کشنده ها است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در ادامه تشریح کرد: برای همین تعدادی که برای کامیون ها ارز تخصیص یافته سهمیه ای برای کامیون هایی که در شهرها تردد می نمایند نیست و اولویت با کامیون هایی است که بین شهری تردد می نمایند.

پورسیدآقایی با انتقاد از اینکه هیچ کدام از کامیون های درون شهری در طرح نوسازی قرار نمی گیرند، گفت: اگر این اتفاق نیفتد، ما همچنان با آلودگی هوا در تهران روبرو خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه باید سهم مشخصی برای نوسازی کامیون های درون شهری با ارز دولتی در نظر گرفته گردد، اظهارکرد: اگر تخصیص ارز دولتی در حمل و نقل عمومی نداشته باشیم، ارز ثانویه سیستم نوسازی را قفل می نماید. اگر اتوبوس ها را با ارز ثانویه وارد کنیم، هر کدام حدود یک میلیارد و 400 میلیون تومان خواهد شد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: در این صورت یا باید قیمت بلیت را سه برابر کنیم که جبران افزایش قیمت اتوبوس گردد یا باید یارانه های دولت را افزایش دهیم. راه چاره اول به مصلحت جامعه نیست و قابلیت اجرا ندارد.

وی در ادامه درباره یارانه های دولت برای نوسازی حمل و نقل عمومی گفت: در سه سال گذشته پرداخت این یارانه ها صفر بوده است.بنابراین امیدی به یارانه دولت هم نداریم. تنها راه چاره این است که ارز دولتی به حمل و نقل عمومی اختصاص دهیم.

پورسیدآقایی در سرانجام تاکیدکرد: حمل و نقل عمومی به مثابه کالاهای اساسی است. از دولت می خواهیم که ارز دولتی به حمل و نقل عمومی از جمله مترو، تاکسی و اتوبوس اختصاص دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 آذر 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 38

به "هزینه هراتوبوس با ارز ثانویه یک میلیارد و 400 تومان است، لزوم تخصیص ارز دولتی به حمل و نقل عمومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه هراتوبوس با ارز ثانویه یک میلیارد و 400 تومان است، لزوم تخصیص ارز دولتی به حمل و نقل عمومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید