نکاتی مهم برای کنترل بچه ها در مهمانی ها

به گزارش بیباپ، یک روانشناس درباره نکاتی که والدین باید برای تربیت بچه ها برای حضور در مهمانی ها رعایت نمایند، توضیحاتی داد.

نکاتی مهم برای کنترل بچه ها در مهمانی ها

سمانه بهزادپور روانشناس و مشاور خانواده در گفت وگو با خبرنگار، درباره آمادگی بچه ها برای حضور در مهمانی ها اظهار کرد: در ابتدا اینکه به عنوان والد چه رفتاری را نامناسب بدانیم، حائز اهمیت است و ما نمی توانیم از یک کودک 4-5 ساله انتظار داشته باشیم همانند یک آدم بزرگسال در مهمانی رفتار کند، باید انتظارات خود را از رفتار بچه ها در مهمانی ها چه به عنوان مهمان و چه به عنوان میزبان تعدیل کنیم.

این روانشناس گفت: اینکه کودک ما در مهمانی از ما حرف شنوی داشته باشد، قطعا موردی نیست که بخواهیم یک دفعه میسر گردد و کودکی که به طور معمول حرف گوش نیست و لجبازی دارد، نمی توانیم چنین انتظار داشته باشیم حتی اگر قبل مهمانی با او صحبت نموده باشیم که حرفمان گوش کند ممکن است ناگهان در مهمانی تبدیل به یک کودک مطیع و خوش رفتار گردد.

بهزادپور اضافه نمود: اگر کودک ما از این دست بچه ها است باید سعی کنیم ابتدا بر روی رابطه خود با کودکمان بیشتر تمرکز کنیم و سعی کنیم از روش های تربیتی درست ابتدا مسائل رفتاری او را به طور کلی کاهش دهیم و اگر این گونه رفتار ها شدید است از یک متخصص یاری بگیریم.

او با بیان اینکه اگر ارتباط خوبی با کودکمان داشته باشیم، کودکمان حرف شنوی بیشتری از ما خواهد داشت، ادامه داد: در واقع بعضی اوقات والدین در خانه کودک را بسیار محدود می نمایند، به او بیش از حد بکن نکن می نمایند و کنترل زیادی روی کودکشان دارند درنتیجه کودک در مهمانی فرصتی برای آزادی پیدا می نماید و رفتار های غیرمعمول و نامناسبی انجام می دهد.

این روانشناس اضافه نمود: در اینجا والدین باید رفتار های خود را در مقابل کودکشان اصلاح نمایند، محدود کردن بیش از حد کودک و بکن نکن های افراطی می تواند رابطه والد-کودک را تضعیف کند و لجبازی و مخالف جویی کودک را تشدید کند که گاهی در مهمان ها و در جمع شدت بیشتری هم پیدا می نماید.

بهزادپور اعلام کرد: اگر کودکتان به طور معمول کودکی حرف گوش کن است و مسائل رفتاری زیادی در خانه ندارد، قبل از رفتن به مهمانی محبت آمیز با او صحبت کنید و به او بگویید که انتظاراتتان از او چیست و چه رفتار هایی در مهمانی نامناسب هستند.

او با اشاره به اینکه اگر می خواهید کودکتان مبادی آداب رفتار کند، باید به او آداب معاشرت را آموزش دهید، اضافه نمود: این کار را می توانید به وسیله خواندن کتاب های مربوطه یا بازی نقش و... انجام دهید.

این روانشناس اظهار داشت: قصه و بازی زبان کودک است، سلام کردن، تشکر کردن، گفتن لطفا، اجازه دریافت برای برداشتن چیزی و ... را می توانید با کودکتان تمرین کنید همچنین این کار می تواند در قالب یک بازی مثلا مهمان بازی باشد و بار ها رعایت این موارد را با او تمرین کنید، وقتی کودک این آداب اجتماعی را بار ها و بار ها در بازی هایش با شما تمرین کند، در مهمانی ها نیز اجرا خواهد نمود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 629

به "نکاتی مهم برای کنترل بچه ها در مهمانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی مهم برای کنترل بچه ها در مهمانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید