نرخ تورم خرداد ماه به 43 درصد رسید

به گزارش بیباپ، نرخ تورم سالانه خرداد ماه 1400 برای خانوار های کشور به 43,0 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2.0 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

نرخ تورم خرداد ماه به 43 درصد رسید

به گزارش ایلنا، منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در خرداد ماه 1400 به عدد 47,6 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار های کشور به طور میانگین 47.6 درصد بیشتر از خرداد 1399 برای خرید یک مجموعه کالا ها و خدمات یکسان هزینه کرده­اند.

نرخ تورم نقطه ای خرداد ماه 1400 در مقایسه با ماه قبل 0,7 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی­ها و دخانیات با افزایش 1.2 واحد درصدی به 62.3 درصد و گروه کالا های غیرخوراکی و خدمات با افزایش 0.5 واحد درصدی به 40.8 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوار های شهری 46,9 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 0.8 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 51.5 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.5 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه خرداد 1400 به 2,5 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 1.8 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالا های غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 3.2 درصد و 2.2 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار های شهری 2,5 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 1.8 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 2.6 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.9 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه خرداد ماه 1400 برای خانوار های کشور به 43,0 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2.0 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار های شهری و روستایی به ترتیب 42,5 درصد و 45.6 درصد می باشد که برای خانوار های شهری 2.0 واحد درصد افزایش و برای خانوار های روستایی 2.4 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه سبزیجات (گوجه فرنگی، سیب زمینی و بادمجان)، گروه میوه و خشکبار و گروه قند، شکر و شیرینی (بستنی پاستوریزه، نبات و شکر) می باشد. در گروه عمده کالا های غیرخوراکی و خدمات، گروه پوشاک و کفش، گروه کالا ها و خدمات متفرقه (طلای 18 عیار و دستمال کاغذی) و گروه هتل و رستوران (غذا های سرو شده در رستوران) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین در این ماه، گروه ارتباطات (دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در خرداد ماه 1400 برای دهک های مختلف هزینه ای از 42,3 درصد برای دهک ششم تا 49.1 درصد برای دهک دهم است.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2022

به "نرخ تورم خرداد ماه به 43 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم خرداد ماه به 43 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید