موج جدید خاموشی در راه است

به گزارش بیباپ، خبرنگاران : معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: براساس پیش بینی در هفته جاری و هفته آینده، میانگین دمای هوا 1 تا 1.5 درجه گرمتر خواهد شد که همین موضوع احتمال افزایش شدید احتیاج مصرف برق را به دنبال خواهد داشت.

موج جدید خاموشی در راه است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ،در هفته گذشته میانگین دمای کشور در حدود 36 درجه بود این درحالی است که براساس نقشه های هواشناسی، دمای هوا بین 1 تا 1.5 درجه افزایش خواهد یافت که با رسیدن میانگین دمای هوا به 38 درجه در کشور، احتمال آنکه رکورد احتیاج مصرف برق به 62 هزار مگاوات افزایش یابد وجود دارد.

هفته گذشته با رسیدن احتیاج مصرف به بیش از 60 هزار مگاوات، شاهد شکاف 6000 مگاواتی در تراز بین فراوری و مصرف بودیم، که طبق اعلام مسوولان برقی این هفته با توجه به شرایط موجود، احتمال تشدید این شکاف بیشتر شده است.

غلامعلی رخشانی مهر- معاون هماهنگی توزیع توانیر و دبیر ستاد راهبری اوج بار صنعت برق تنها راه چاره جلوگیری از بروز قطعی برق در این شرایط را تنظیم و مدیریت درست مصرف عنوان و اظهار کرد : در کشور حدود 24 هزار مگاوات از برق فراوریی کشور به وسایل سرمایشی اختصاص دارد. پیک برق در بازه ساعت های 12 تا 18 رخ می دهد، اگر فرض کنیم که این اوج بار برای سه ماه رخ دهد در حدود 450 ساعت در سال اوج مصرف داریم که برای پاسخگویی به این احتیاج مصرف باید 7 تا 8 هزار مگاوات نیروگاه احداث گردد.

وی با تاکید بر این که در همه جهان، مصارف در این ساعت ها را مدیریت می کنند، اعلام کرد: در ایران نیز همانند سایر نقاط جهان، مصارف به ساعت هایی غیر از ساعات پیک منتقل می گردد. در اوایل خرداد ماه شاهد رشد بیش از 30 درصدی مصرف برق بودیم، بخش کشاورزی به دلیل کمبود بارش ها این دو گروه از ابتدای سال جاری رشد مصرف زیادی را تجربه نموده اند که در بخش کشاورزی به دلیل کمبود بارش ها شاهد افزایش پمپاژ آب ودرنتیجه بالا رفتن 18 درصدی مصرف برق بودیم و پس از آن نیز بخش صنعت بود که در رده دوم مصرف قرار داشت.

طبق اعلام توانیر، رخشانی مهر در مورد انتشار جداول خاموشی ها نیز گفت: این جداول احتمالی است، اما در صورت تداوم همکاری مشترکان، خاموشی ها اعمال نخواهد شد. در صورتی که همه هموطنان کولرهای گازی روی عدد 25 درجه تنظیم و از دور کند کولرهای آبی استفاده کنند و استفاده از وسایل پرمصرف برقی را نیز به ساعات خنک روز یا پایانی شب موکول کنند، می توانیم به طور قطع اطمینان دهیم که شاهد قطعی برق نخواهیم بود.

معاون همانگی توزیع توانیر از همه مشترکان صنعتی و کشاورزی نیز به دلیل همکاری در طرح های مدیریت بار و کاهش مصرف برق تقدیر کرد و گفت: همه این کوشش ها برای پایدار ماندن شبکه و جلوگیری از بروز خاموشی ها صورت می گیرد. در بخش خانگی نیز می توان این جابه جایی بار را با موکول کردن استفاده از وسایل پرمصرف برقی مانند اتو، جارو برقی، ماشین لباسشویی و... به ساعات خنک روز یا پایانی شب انجام داد.

رخشانی مهر همچنین در پاسخ به پرسشی درخصوص میزان ذخایر آب پشت سدهای کشور نیز گفت: ذخیره آب پشت سدها حداقل 50 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که این به معنای نصف شدن توان فراوری انرژی نیروگاه های برق آبی است. ذخایر آب سد ها را باید برای کشت پاییزه، احتمال تداوم خشکسالی و مصرف آب شرب و... تا حد امکان حفظ کنیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1990

به "موج جدید خاموشی در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج جدید خاموشی در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید