ممنوعیت ارائه خدمات بانکی به افراد دارای چک برگشتی

به گزارش بیباپ، سخنگوی اجرای قانون چک از ممنوعیت ارائه خدمات بانکی به افراد دارای چک برگشتی خبر داد و گفت: نگاه قانونگذار بر انجام اقدامات پیشگیرانه متمرکز شده است.

ممنوعیت ارائه خدمات بانکی به افراد دارای چک برگشتی

آمنه نادعلی زاده، سخنگوی اجرای قانون چک گفت: این قانون ناظر به اقدامات پیشگیرانه است و نگاه سخت گیرانه ای نسبت به افراد دارای چک برگشتی دارد.

وی اضافه کرد: در قانون جدید، به افراد دارای چک برگشتی، خدمات بانکی ارائه نمی شود. بر این اساس افتتاح حساب جدید بانکی برای آنها انجام نمی شود، کارت بانکی جدید به آنها اعطا نمی شود، ضمانت نامه ارزی و ریالی برای آنها صادر نمی شود و حتی تسهیلات بانکی نیز به این افراد اعطا نمی شود و در اقدامی سختگیرانه، اگر شخصی دارای چک برگشتی باشد به میزان کسری مبلغ چک آن فرد، وجوهی که در بانک های دیگر دارد مسدود می شود و تا زمانی که این مهم معین تکلیف نشود، حساب ها در انسداد باقی می ماند.

به گفته نادعلی زاده، در حال حاضر و براساس دستورالعمل هایی که بانک مرکزی صادر کرده است، در صورتی که موجودی حساب صادرکننده کمتر از مبلغ چک باشد، دارنده آن چک می تواند از بانک تقاضا کند که وجه چک را از سایر حساب های انفرادی آن فرد در همان بانک، پرداخت کند. اما اگر بازهم وجه چک تکمیل نشد، دارنده چک می تواند از بانک تقاضای صدور گواهی عدم پرداخت کند و البته بایستی دقت کند که این گواهی حتماً دارای کد رهگیری باشد تا بتواند با استفاده از آن در مراجع قضائی حقوق خود را پیگیری کند.

وی گفت: در قانون جدید چک، برای صادرکننده چک این وظیفه معین شده است که اطلاعات مربوط به تاریخ، مبلغ و هویت گیرنده چک را که بر روی فیزیک چک درج می کند در سامانه صیاد نیز ثبت کند.

به گفته نادعلی زاده، چک های قدیمی به روال سابق پذیرش و پردازش می شوند، اما قرار است از سال 1400 چک های جدیدی روانه بازار شود که این چک ها ویژگی های متمایزی نسبت به چک های قبلی دارند. رنگ چک های جدید صورتی و بنفش خواهد بود و عبارتی با این مفهوم در زیر این چک ها ثبت شده است که کارسازی این چک حتماً باید از طریق ثبت در سامانه صیاد انجام شود. یعنی اگر ثبت چک های جدید در سامانه صیاد انجام نشود، فاقد اعتبار هستند. لذا اگر ثبت چک های جدید در سامانه انجام نشود، پرداخت وجه آن اتفاق نمی افتد. اما چک های قبلی می توانند بدون ثبت در سامانه صیاد کما فی السابق در بانک پردازش شود و وجه آن در بانک پرداخت می شود.

وی اضافه کرد: بر اساس قانون جدید چک، صادرکننده چک باید آن را در سامانه صیاد ثبت کند و بعد آن را تحویل گیرنده چک دهد. گیرنده نیز باید با مراجعه به سامانه صیاد، استعلام لازم را به عمل آورد و از این موضوع که چک برای او ثبت شده است، اطمینان حاصل کند و اگر مواردی که بر روی فیزیک چک درج شده، با آنچه در سامانه ثبت شده، تطابق داشته باشد، مراتب تأیید خود را اعلام کند و در صورت عدم تأیید، مراتب را اعلام کند و برگه چک را تحویل صادرکننده بدهد تا اصلاحات انجام شود. پس از اینکه گیرنده مراتب تأیید چک را در سامانه صیاد انجام داد، می تواند به بانک برود و آن را نقد کند یا آن را به شخص دیگری منتقل کند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: طبق قانون جدید چک، برای انتقال چک به شخص دیگر، گیرنده چک با مراجعه به سامانه صیاد، هویت گیرنده جدید یا همان شخص ثالث را در سامانه صیاد ثبت می کند و چک را تحویل شخص ثالث می دهد. شخص ثالث نیز با مراجعه به سامانه صیاد باید، استعلام لازم را درباره چک به عمل آورد و می تواند چک را تأیید کند و در نهایت آن را نقد یا منتقل کند.

وی اضافه کرد: از 20 دی ماه برنامک های موبایلی بانکی به منظور ثبت چک های فعلی در اختیار مردم قرار گرفته است و هموطنان می توانند چک های فعلی خود را از طریق این برنامه ها ثبت کنند و این امر هیچ مسئولیتی را متوجه آنها نمی کند. به این معنا که از این اطلاعات استفاده نمی شود و در پردازش چک نیز به این موارد فعلاً استناد نمی شود. در واقع به دنبال آن هستیم که حین انجام عملیات مرتبط با چک، هموطنان، آمادگی لازم را کسب کنند و مهارت لازم برای ثبت چک را به دست آورند و با این سامانه آشنا شوند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1751

به "ممنوعیت ارائه خدمات بانکی به افراد دارای چک برگشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت ارائه خدمات بانکی به افراد دارای چک برگشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید