فایزر کارایی خود را سریعتر از آسترازنکا در برابر نوع دلتا از دست می دهد

به گزارش بیباپ، محققان دانشگاه آکسفورد، بین دسامبر 2020 تا آگوست 2021 نمونه بیش از 700 هزار شرکت کننده را مورد آنالیز قرار دادند.

فایزر کارایی خود را سریعتر از آسترازنکا در برابر نوع دلتا از دست می دهد

این تجزیه و تحلیل نشان داد، فردی که دومین دوز واکسن فایزر خود را دریافت نموده باشد، پس از یک ماه نسبت به افراد واکسینه نشده 90 درصد در برابر نوع دلتا بیشتر محافظت می گردد. این رقم پس از دو ماه به 85 درصد و پس از سه ماه به 78 درصد کاهش می یابد.

افرادی که دو دوز واکسن آسترازنکا را دریافت نموده اند، پس از یک ماه 67 درصد، پس از دو ماه 65 درصد و پس از سه ماه 61 درصد در برابر سویه دلتا محافظت می شوند. طبق این مطالعه، پس از چهار تا پنج ماه، سطح حفاظت به وسیله دو واکسن مشابه می گردد، البته این موضوع هنوز به وسیله محققان دیگر تأیید نشده است.

دکتر کوئن پاولز (Koen Pouwels) که روی این مطالعه کار نموده است، شرح داد که این اعداد نشان دهنده کاهش اثربخشی واکسن فایزر است، در حالی که برای آسترازنکا تفاوت ها (ماه به ماه) بسیار کمتر است.

حفاظت کلی

با این وجود، وی بر این واقعیت تأکید کرد که با وجود این کاهش جزئی در حفاظت، اثر کلی هر دو واکسن بسیار بالا است و تاکید نمود که تا به امروز محققان حفاظت کلی را مطالعه نموده اند و نه سطح حفاظت در برابر اشکال شدید و مقدار بستری شدن که دو مورد بسیار مهم برای ارزیابی اثربخشی واکسن ها هستند.

این مطالعه در حالی صورت گرفت که چندین کشور از جمله انگلستان در حال آنالیز راه اندازی کارزار واکسن تقویت کننده با دوز سوم هستند.

دولت بریتانیا در خاتمه ماه آوریل بیان کرد که 60 میلیون دوز تازه واکسن فایزر تهیه نموده تا برنامه واکسن تقویت کننده برای افراد آسیب پذیر را از پاییز شروع کند.

منبع: خبرکانادا
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2066

به "فایزر کارایی خود را سریعتر از آسترازنکا در برابر نوع دلتا از دست می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فایزر کارایی خود را سریعتر از آسترازنکا در برابر نوع دلتا از دست می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید