شهر کوچینگ، شهر گربه ها در مالزی

به گزارش بیباپ، اگر از گربه ها خوشتان می‌آید، شهری در مالزی وجود دارد که پر از مجسمه گربه هاست، شهر کوچینگ به شهر گربه ها در مالزی مشهور است و حتی یک موزه با وضوع گربه در این شهر واقع است و افسانه هایی هم در مورد نامگذاری شهر و ارتباط ان با گربه ها ساخته اند.

شهر کوچینگ، شهر گربه ها در مالزی

شهر کوچینگ در ایالت ساراواک مالزی قرار دارد و ویژگی خاصش آن را در جهان معروف کرده است. وقتی در حال قدم زدن در خیابان های این شهر هستید در پیاده روها، در پارک ها، در پشت بام ها و خلاصه در همه جا گربه های پشمالو و بامزه ای را می بینید که به شهر ظاهری منحصربفرد داده اند. اما گربه های اینجا با گربه های دیگر شهرهای دنیا فرق می کنند و به شکل مجسمه هستند! مجسمه هایی که مردم گربه دوست شهر آن ها را در گوشه و کنار شهرشان نصب کرده اند.

ایالت ساراواک حدود 200 سال قبل در اختیار سلطان برونئی بود اما بعد از مدتی او این ایالت را به ماجراجویی انگلیسی به نام جیمز بروک داد تا از او به خاطر سرکوب شورشیان تشکر کند. بروک تا سال 1941 که ژاپن این ایالت را تصرف کرد پادشاه این شهر بود و با ساخت قلعه، بیمارستان، زندان و ساختمان های دیگر باعث رشد و پیشرفت شهر شد.

بر اساس افسانه ها، اولین باری که بروک وارد کوچینگ مالزی شد از راهنمای محلی اسم شهر را پرسید. راهنمای محلی خیال کرد که او به یک گربه اشاره می کند به همین دلیل گفت کوچینگ، و اینطوری شد که اسم این شهر را کوچینگ گذاشتند اما به نظر می آید که این داستان ساختگی باشد چون مردم در ساراواک به گربه جای کوچینگ، پوساک می گویند. به هر حال از زمانی که بروک در سال 1841 به این شهر آمد اسم این محل را کوچینگ گذاشت.

معروف ترین جاذبه این شهر موزه گربه است که در آن بیش از 4000 اثر هنری شامل نقاشی و بنای یادیود وجود دارد ک همه در رابطه با گربه هستند. در نمایشگاه های این موزه می توانید گربه مومیایی از مصر باستان و 5 گونه از گربه های وحشی بورنئو را ببینید.

اما چرا در کوچینگ گربه تا این حد محبوب شده؟ چرا بر روی در و دیوار شهر نقاشی گربه ها را می بینیم و برای خرید سوغاتی باید سوغاتی های گربه بخریم؟ می گویند در دهه 1950 افراد زیادی از بورنئو در اثر ابتلا به مالاریا می مردند، مسئولان این کشور برای از بین بردن پشه های مالاریا از سم حشره کش DDT استفاده کردند و این سم گربه های زیادی را از بین برد. نتیجه مرگ گربه ها رشد جمعیت موش ها بود، موش هایی که باعث بیماری طاعون شدند. برای حل مشکل طاعون حدود 14000 گربه در بورنئو مالزی رهاسازی شدند تا موش ها را از بین ببرند. این داستان یکی از دلایل ممنوعیت استفاده از سم DDT در سال 1972 بوده است.

انتشار: 20 اردیبهشت 1397 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1

به "شهر کوچینگ، شهر گربه ها در مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر کوچینگ، شهر گربه ها در مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید