شرایط سفرهای نوروزی اعلام شد

به گزارش بیباپ، به گزارش خبرنگاران، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا پس از آخرین جلسه این ستاد به مصوبه های مربوط به سفرهای نوروزی اشاره ای کلی کرد و برطرف محدودیت ها و برقراری سفر در تعطیلات نوروزی را مشروط به این دانست که در یک و نیم ماه باقی مانده تا سرانجام سال، شرایط را مناسب نگه داریم. ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با درنظر دریافت این ملاحظات درباره آخرین تصمیم های گرفته شده برای سفر در تعطیلات نوروز گفت: بیش از یک ماه است که طرح سفر ایمن و هوشمند در مراجع مختلف، از وزارت بهداشت تا قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا و کمیته امنیتی و اجتماعی وزارت کشور مطرح شده و با نیروی انتظامی و وزارت راه و شهرسازی نیز رایزنی هایی انجام شده، به هر حال موضوع حمل ونقل در سفرهای نورزی بسیار اثرگذار است. جلسات مختلفی نیز برای برطرف ابهام و پرسش و پاسخ برگزار گردید تا در نهایت، طرح را پذیرفتند و تایید کردند و قرار شد مدیریت سفر ایمن در تعطیلات نوروز 1400 با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشد، هرچند که دغدغه هایی از بابت حاد شدن شرایط ویروس کرونا در کشور وجود دارد.

شرایط سفرهای نوروزی اعلام شد

او اضافه نمود: بنابر مذاکرات و توافق هایی که تا این مرحله انجام شده است، فعالیت ها و خدمات مرتبط با سفر و گردشگری در تعطیلات نوروز به صورت محدود و کنترل شده خواهد بود و برقراری سفرهای نوروزی نیز مشروط بر این است که در روزهای پیش رو شرایط ویروس کرونا در کشور فوق العاده و یا بحرانی نگردد.

تیموری گفت: کلیت طرح سفر ایمن در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب شده و پیش از آن نیز در قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا تایید شده است. قرار است سفرها طبقه بندی شوند که این فرایند در اختیار و مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. بخشی از این سفرها به صورت برنامه ریزی شده و با تور خواهد بود که به وسیله دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز اجرا می گردد؛ این بخش را به وسیله سامانه ثبت تور می توان مدیریت و کنترل کرد. این سامانه مدت ها است که راه اندازی شده و فقط نیروی انتظامی باید به آن اضافه گردد تا به وسیله کد رهگیری که برای هر تور صادر می گردد، سفرهای گروهی رصد گردد. در این کد که روی وسلیه نقلیه نصب می گردد، نام راهنما، آژانس و اتومبیل نیز معین است. اگر توری این کد را نداشته باشد، پلیس اجازه حرکت نمی دهد. این اقدام نه تنها از فعالیت تورهای بدون مجوز جلوگیری خواهد نمود که نظارت بر تورهای دارای مجوز را نیز آسان می نماید.

سفر نوروزی به رزرو محل اقامت مشروط شد

او در ادامه اعلام کرد: دغدغه بیشتر مربوط به سفرهایی است که مستقل و بدون برنامه ریزی انجام می گردد که برقراری این نوع سفرها به ارائه رزرو محل اقامت مشروط شده است، در این صورت می توان این سفرها را مدیریت کرد. اطلاعات تمام مراکز اقامتی مجاز نیز در سامانه جانا موجود است و مردم می توانند از این طریق محل اقامت مناسب خود را پیش از سفر، انتخاب و سپس رزرو نمایند. در واقع ما از این طریق روی شرایط ایمنی و بهداشت اقامتگاه ها نظارت می کنیم.

تیموری درباره چگونگی کنترل این دسته از مسافران که درصد بیشتری را حتما به خود اختصاص خواهند داد، شرح داد: طرح سفر ایمن به وسیله ستاد خدمات سفر پیش خواهد رفت که در هماهنگی کامل با ستاد ملی مبارزه با کرونا برای شناسایی و معرفی مقاصد ایمن و کم خطر خواهد بود. به وسیله همین ستاد با نیروی انتظامی هماهنگی می گردد تا ضمن جلوگیری از سفر به مناطق پرخطرِ قرمز و نارنجی، در مبادی ورودی مجوز اقامت مسافران کنترل گردد که در صورت نداشتن تاییدیه رزرو، اجازه ورود به شهر یا استان داده نمی گردد.

معاون گردشگری گفت: در کنار این گروه ها، افرادی هم هستند که شخصی اما با وسایل نقلیه عمومی سفر می نمایند که پیش شرط فروش بلیت به آن ها مثل حالا، استعلام از ابتلا به کرونا و داشتن رزرو محل اقامت است، به همین منظور هم رایزنی هایی با وزارت راه و شهرسازی انجام شده است.

تیموری اعلام کرد: انگیزه ما از تاکید برای داشتن رزرو محل اقامت این است که مردم از مکان های قابل نظارت و کنترل شده استفاده نمایند. همه تاسیسات گردشگری ملزم هستند به وسیله سامانه ماسک اطلاعات بیماران را رصد و از پذیرش مبتلایان که دوران نقاهت 14 روزه آن ها تمام نشده است، خودداری نمایند.

اسکان نوروزی در مدارس و کمپ ها ممنوع شد

او همچنین گفت: براساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، فعالیت مدارس و کمپ های ورودی شهرها در تعطیلات نوروز 1400 ممنوع خواهد بود و امکان پذیرش مسافر در این مراکز وجود ندارد. قرار شده از هرگونه تجمع آفرینی و استقرار چادرهای مسافرتی در محل های عمومی نیز جلوگیری گردد.

معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره شیوه نظارت بر سفرهای نوروزی با توجه به محدودیت تعداد ناظران در سال های گذشته، اظهار کرد: قرار است نظارت ها به وسیله دستگاه های عضو ستاد هماهنگی خدمات سفر به صورت تلفیقی و ترکیبی صورت گیرد. در این فاصله همه پروتکل ها و هدایت های سفر در کرونا برای تاسیسات گردشگری، راهنماها، سایت های گردشگری و موزه ها یادآوری می گردد و همزمان کلاس های آموزشی برای شاغلان و فعالان گردشگری برگزار می گردد. سرفصل های این آموزش آماده و اعتبارات آن گرفته شده است که قرار بود بعد از تصویب طرح سفر ایمن در ستاد کرونا، اجرا گردد. نظارت، آموزش و اطلاع رسانی ضمیمه این طرح شده است.

تیموری لازمه اجرای درست این طرح در تعطیلات نوروز را همکاری همه دستگاه ها، فعالان گردشگری و به ویژه مردم دانست و گفت: این یک ماه زمان طلایی است؛ اگر خوب مدیریت گردد و با پیک کرونا روبرو نشویم، نوروز کم دغدغه ای خواهیم داشت.

داشتن تست کرونا برای سفر نوروز الزامی است؟

او در پاسخ به این که آیا همراه داشتن گواهی منفی تست کرونا از شروط سفر است، گفت: گواهی منفی تست PCR در سفرهای داخلی شرط نیست اما برای سفرهای خارجی بنابر پروتکل های توافق شده بین کشورها ضروری و الزامی است.

تیموری در پاسخ به این سوال که با توجه به دغدغه های مطرح شده درباره کنترل سفرهای انبوه و بی برنامه، ظرفیت محدودی برای تورها، هتل ها و شهرها مشخص شده است، اظهار کرد: این ظرفیت براساس پروتکل هایی که ستاد ملی مبارزه کرونا معین نموده، مشخص شده است.

معاون گردشگری با اعتقاد به اینکه ازسرگیری فعالیت های مرتبط با گردشگری در تعطیلات نوروز پس از یک سال تعطیلی و رکود، بیشتر جنبه حمایتی دارد، اظهار کرد: فعالان گردشگری نوروز سال 99 را به خاطر کرونا و نوروز 98 را به خاطر سیل از دست داده اند، اگر فرصت عید سال جاری هم از دست برود خسارت آن ها جبران ناپذیر می گردد، برای همین دولت همراهی کرد، اما طبیعی است که دغدغه هایی از بابت خارج شدن کنترل سفرها و بحرانی شدن شرایط ویروس کرونا در کشور داشته باشد. نگاه دولت بر این است که اگر گشایشی ایجاد می گردد با هدف حمایت از کسب و کارها باشد. از طرف دیگر، یک سال است که بیشتر مردم سفر نرفته اند یا تفریحی نداشته اند، حفظ نشاط اجتماعی دغدغه دیگر دولت بود که در تایید طرح سفر ایمن در تعطیلات نوروز تاثیر داشت.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1772

به "شرایط سفرهای نوروزی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط سفرهای نوروزی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید