سیل در 280 هزار هکتار مناطق بحرانی کنترل شد

به گزارش بیباپ، تهران (پانا) - مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از اجرای طرح ضربتی و بهره برداری 280 هزار هکتار عملیات آبخیزداری و کنترل سیل در مدت 6 ماهه نخست سال جاری در مناطق بحرانی 10 استان خبرداد.

سیل در 280 هزار هکتار مناطق بحرانی کنترل شد

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، ابوالقاسم حسین پور اضافه نمود: عملیات آبخیزداری و کنترل سیل سال جاری در 24 حوزه بحرانی آبخیز و در 10 استان کشور اجرا و قبل از بارش های مهر و آبان ماه مورد بهره برداری نهاده شد.

مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه نمود: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور این اقدام را با اعتباری بالغ بر 265 میلیارد تومان و با رویکرد احتیاج فوری این مناطق به پیشگیری ازسیل انجام داد.

وی اضافه نمود: اعتبار یاد شده علاوه بر سهم استانی گلستان، لرستان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان، ایلام، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد و خراسان رضوی از اعتبار ملی آبخیزداری و آبخوانداری برخوردار است.

حسین پور، عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در سطح 740 هزار هکتار از عرصه های آبخیزداری تمام استان های کشور را از دیگر اقدام های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ظرف یکسال اخیر نام برد.

وی شرح داد: علاوه بر این، از محل مصوبه های سال جاری در 600 حوزه آبخیزداری کشور، فعالیت های اجرایی آبخیزداری و آبخوانداری در حال اجرا است که در بیش از 618 هزار هکتار عملیات مکانیکی و در 182 هزار هکتار عملیات بیولوژیک صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه نمود: اکنون در حوزه های به جامانده نیز تا سطح یک میلیون و 200 هزار هکتار اقدام های حفاظتی و مدیریتی در حال اجرا است که 70 درصد پیشرفت فیزیکی نشان می دهد.

وی گفت: مجموع اقدام های صورت گرفته در این سه فاز، در چارچوب اهداف پیشگیرانه از سیل، ایمن سازی مناطق، بهره برداری از ظرفیت سیلاب برای مقابله با کم آبی و خشکسالی، احیای عرصه های منابع طبیعی، تقویت و استمرار مشاغل کشاورزی و بهبود سکونت روستاییان صورت گرفته است.

حسین پور گفت: تا به امروز 61 سازه آبخیزداری و کنترل سیل در قالب بند سرشاخگی مشبک برای کاهش سرعت و غلظت سیل و ایمن سازی در شمال کشور صورت گرفته که 12 مورد آن در یکسال گذشته عملیاتی شد و هزینه اجرای 12 سازه آبخیزداری و کنترل سیل در شمال کشور را 30 میلیارد تومان ذکر کرد.

این مقام مسوول اضافه نمود: 26 پروژه دیگر برای حوزه های آبخیز شمال کشور در برنامه های آینده در حال مطالعه و طراحی است که انتظار می رود در فاز بعد با تخصیص اعتبارات عملیاتی شوند.

وی با اشاره به این که اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری در کاهش خسارات ناشی از سیلاب اخیر در کشور تاثیر محسوسی داشته اند، توضیح داد: امروز در استان بوشهر در مناطقی که فعالیت آبخیزداری صورت گرفته، مانند دشتستان و برازجان از خسارات سیل پیشگیری شد و بعضی از سازه ها مانند سازه آبخیزداری در منطقه شاه پسر مرد در شهرستان بوشهر با بارندگی های شدید در آذرماه برای نخستین بار آبگیری شد.

حسین پور شرح داد: در پایین دست این سازه چند روستا قرار داشت که با بارش بیش از 114 میلیمتری درچند ساعت هیچگونه خسارتی به آنها وارد نشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1527

به "سیل در 280 هزار هکتار مناطق بحرانی کنترل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیل در 280 هزار هکتار مناطق بحرانی کنترل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید