رمزگشایی از سیستم نوشتاری مرموز چهار هزار ساله در ایران، 40 نمونه شناخته شده از خط ایلامی به جای مانده است

به گزارش بیباپ، بیش از 95 درصد خط ایلامی باستان ممکن است رمزگشایی گردد. علاوه بر این، معین نیست که آیا تمام آثار باستانی به کار گرفته شده برای رمزگشایی نوشته ها به طور قانونی به دست آمده اند یا خیر.

رمزگشایی از سیستم نوشتاری مرموز چهار هزار ساله در ایران، 40 نمونه شناخته شده از خط ایلامی به جای مانده است

به نوشته لایو ساینس در زمان حاضر فقط حدود 40 نمونه شناخته شده از خط ایلامی باستان به جای مانده که رمزگشایی از این سیستم نوشتاری را به چالش می کشد اما محققان می گویند که تا حد زیادی توانسته اند این سیستم نوشتاری را رمزگشایی نمایند.

این تارنمای خبری اضافه نموده که پیشتر، دیگر تیم های تحقیقاتی کتیبه های خطی ایلامی را رمزگشایی نموده بودند و تیم تحقیقاتی که به تازگی کار خود را بر روی رمزگشایی این سیستم نوشتاری انجام داده با مقایسه نوشتار هشت کتیبه خطی ایلامی با متون میخی دریافته اند که این سیستم مربوط به همان دوره زمانی است و محتمل است نام حاکمان و عناوین آنها را شامل گردد. به گفته آن ها بعضی عبارات نیز برای توصیف حاکمان به کار برده شده است.

ایلامی باستان تنها تا مقدار ای رمزگشایی شده که بیش تر آن بدست والتر هینتس بوده است. هیتس، یکی از دانشمندان شاخص در میان ده ها ایران شناس بزرگ آلمانی است که در دو سده گذشته، پژوهش های بنیادین و بی همتایی را به دنیا ایران شناسی عرضه داشته است.

به نظر می رسد که ایلامی باستان از 80 نشانه ساخته شده باشد و بر ستون های عمودی، از بالا به پایین نوشته می شد که از چپ به راست می رفت.

در خط ایلامی 300 علامت وجود دارد که صداها را نشان می دهد.

منبع: گردشبان
انتشار: 16 شهریور 1401 بروزرسانی: 16 شهریور 1401 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2432

به "رمزگشایی از سیستم نوشتاری مرموز چهار هزار ساله در ایران، 40 نمونه شناخته شده از خط ایلامی به جای مانده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از سیستم نوشتاری مرموز چهار هزار ساله در ایران، 40 نمونه شناخته شده از خط ایلامی به جای مانده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید