دورخیز داروسازان برای حضور پررنگ تر در صنایع آرایشی و بهداشتی

به گزارش بیباپ، محمد بقایی، در مصاحبه با خبرنگاران، گفت: این همایش به مدت سه روز به مناسبت روز داروساز، با محوریت تبیین نقش داروسازان در صنعت آرایشی و بهداشتی برگزار گردید و بسیار خرسنیدم که مورد استقبال بی نظیر جامعه داروسازان کشور نهاده شد.

دورخیز داروسازان برای حضور پررنگ تر در صنایع آرایشی و بهداشتی

وی ادامه داد: دلیل انتخاب این عنوان برای برنامه بازآموزی سال جاری آن است که این حوزه برغم پتانسیلی که برای اشتغال زایی داروسازان دارد، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

به گفته بقایی، داروسازان جوان در کنار حضور در داروخانه و همچنین صنعت داروسازی، می توانند با تکیه بر آموخته های دوره تحصیل خودت و کسب مهاارت های تکمیلی، جذب صنعت آرایشی و بهداشتی گردیده و مردم را در این حوزه از دانش و خدمات خود بهره مند سازند.

وی اضافه کرد: نقش داروساران به این دلیل در حوزه آرایشی و بهداشتی می تواند مهم باشد که تنها دانش آموختگان دانشگاهی هستند که دروس تخصصی فرآورده های آرایشی و بهداشتی را در دوران تحصیل گذرانده اند تا جایی که باید بگوییم حتی پزشکان متخصص پوست ومو هم این دروس را نمی گذرند، البته شکی در مرجعیت پزشکان متخصص پوست ومو در تشخیص، درمان و تجویز دارو در رابطه با بیماری های پوست و مو نیست.

معاون امور بین الملل انجمن داروسازان ایران توضیح داد: داروسازان، هم اطلاعات لازم در رابطه با ساختار پوست ومو را دارند، هم مکانیزیم های بیوشیمیایی را می شناسند، هم با مکانیزم های عملکردی مواد فعال در سطح سلول های پوست آشنایی دارند و هم در عین حال مباحث سم شناسی را خوانده اند. بنابراین بهترین گروه دانشگاهی هستند که بر روی فرآورده های آرایشی و بهداشتی تمرکز نمایند.

به گفته بقایی، بکار گیری داروسازان جوان در کارخانجات آرایشی و بهداشتی به عنوان مسوولین فنی، ضمن احترامی که برای سایر تحصیل کردگان دانشگاهی قائل هستم، می تواند اطمینان خاطر بیشتری در رابطه با ایمنی و کیفیت تولیدات فراهم کند.

مشاور عالی انجمن تولیدنمایندگان فرآورده های آرایشی و بهداشتی ایران اضافه کرد: این همایش ملی می تواند سر شروع فعالیت های نوین در بین شرکت های دانش بنیان داروسازی در کشور باشد و به شکل گیری تعاونی ها و مشارکت های جمعی داروسازان بیانجامد. ضمن اینکه فرصت معرفی کالاهای ایرانی در نمایشگاه جانبی همایش به بیش از هزار نفر از داروسازان نیز فراهم گردیده است.

مدیر امور بین المللی انجمن داروسازان ایران توضیح داد: انجمن داروسازان ایران اعتقاد دارد جوانان شایسته داروساز کشور اعم از شاغلین به تحصیل در مقطع دکترای عمومی و تخصصی داروسازی با کمی حمایت و توجه به راحتی می توانند بخش اعظمی از احتیاج های کشور به فرآورده های آرایشی و بهداشتی و همچنین مواد اولیه این صنعت را برآورده نمایند و نقش سرنوشت سازی در کاهش وابستگی به خارج کشور ایفا نمایند و ما منتظریم بعد از این همایش شاهد حرکت های ریشه دار در این زمینه باشیم به خصوص این که کشور ما دارای منابع عظیم و منحصر به فرد گیاهان دارویی است.

وی تاکید نمود: بازار محصولات کازماتیک در جهان در حال گسترش است و نقش این فرآورده ها در تامین سلامت افراد غیر قابل انکار است و دستوردهای روز جهان، هر روز بر اهیت آن می افزاید و اگر کشورمان می خواهد گام آینده نگرانه ای در این حوزه بردارد، باید بر نقش داروسازان در این صنعت بیافزاید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آبان 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 29

به "دورخیز داروسازان برای حضور پررنگ تر در صنایع آرایشی و بهداشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دورخیز داروسازان برای حضور پررنگ تر در صنایع آرایشی و بهداشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید