دلیل نجومی شدن یک شبه رقم قرارداد فوتبالیست ها

به گزارش بیباپ، به گزارش خبرنگاران، اتفاق تقریبا قابل پیش بینی اما عجیبی که فوتبال ایران با آن روبرو شده، نرخ بی رویه و یک شبه رقم قرارداد بازیکنان لیگ فزونی است که طبیعتا پیامدهای آن به دسته اول و دسته دوم هم خواهد رسید. بازیکنانی که تا فصل گذشته پیشنهاد سیصد چهارصد میلیونی می دادند حالا صحبت از پیشنهادات چند میلیاردی می نمایند و رقم پیشنهادی بعضی از ستاره ها از مرز 10 میلیارد هم عبور کرد.

دلیل نجومی شدن یک شبه رقم قرارداد فوتبالیست ها

ایوب اصغرخانی مربی سازنده تیم های پایه و کارشناس فوتبال در این خصوص به خبرنگاران گفت: رشد یک شبه و عجیب رقم قرارداد بازیکنان دلایل متعددی دارد از جمله ممانعت از ورود بازیکن و مربی خارجی، تورم حاکم در کشور و بالا رفتن همه مخارج و... اما یکی از دلایل عمده آن بی اهمیتی یا کم اهمیتی باشگاه ها به آموزشگاه ها، تیم های پایه و به طور کلی امر خطیر بازیکن سازی است. چرخه فراوری بازیکن در سالهای گذشته ناقص مانده و برای همین تعادل بازار برای سال جاری برهم خورده است. بی توازنی عرضه و تقاضا در بازار جابجایی یکی از اصلی ترین دلایل رشد نرخ قرارداد بازیکنان است.

وی اضافه نمود: 16 تیم لیگ فزونی داریم که این تیم ها تقریبا 400 بازیکن احتیاج دارند و این در حالی است که واقعا ما 400 بازیکن در سطح لیگ برتر نداریم، چون در سالهای گذشته باشگاه ها و مدیران به سازندگی در تیم های پایه و آموزشگاه های خود بی تفاوت و کم اهمیت بودند. مدیران کم اهمیت بودند، چون آنها دیدگاه های زودگذر دارند. چون تضمینی برای حضور بلند مدت ندارند و می دانند پایه های جایگاه مدیریت آنها لق است و تنها به نتایج تیم عظیمسالان بستگی دارد.

اصغرخانی گفت: این عیب عظیم فوتبال است و می بینیم شکل گیری یک چرخه که از عدم تضمین برای مدیران، عدم شایسته سالاری در انتخاب مدیران، کم اهمیتی به تیم های پایه کار را به اینجا می رساند که امروز مشاهده می کنیم. همه اینها دست به دست هم داده تا تعداد کافی فوتبالیست شایسته و در حد لیگ برتر نداشته باشیم و ستاره ها به همین دلیل نرخ شان را بالا می برند.

مربی تیم های پایه فوتبال تاکید نمود: اگر آموزشگاه ها در سالهای گذشته کارشان را درست انجام می دادند و الان به قدر کفایت بازیکن در حد لیگ برتر داشتیم، امروز بازیکنی پیشنهاد 10 میلیاردی نمی داد چون به تعداد مکفی آلترناتیو داشت و برای این ستاره ها همین که بتوانند پیراهن تیم عظیمی که در آن حضور داشتند را با رقمی معقول حفظ نمایند، کفایت می کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1334

به "دلیل نجومی شدن یک شبه رقم قرارداد فوتبالیست ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل نجومی شدن یک شبه رقم قرارداد فوتبالیست ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید