دفتر پیگیری تفاهمنامه خواهرخواندگی گرگان با گوانجو ایجاد شد

به گزارش بیباپ، عبدالرضا دادبود، شامگاه دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در مورد عقد تفاهمنامه خواهرخواندگی با گوانجوی چین، اظهار کرد: در راستای استفاده از ظرفیت های بین المللی توسعه شهر گرگان و پرداختن به دیپلماسی شهری اقداماتی در شهرداری انجام می گردد.

دفتر پیگیری تفاهمنامه خواهرخواندگی گرگان با گوانجو ایجاد شد

با تور گوانجو یه جذابترین شهر چین سفر کنید، ترکیبی از مدرنیته و سنت چینی که در یکجا جمع شده اند.

وی افزود: از چهار ماه پیش با مدیریت وزارت خارجه پیگیر عقد تفاهمنامه بین گرگان و گوانجو شدیم و پس از موفقیت اولیه همزمان با مجمع شهرداران دنیا در ان جا حضور یافتیم.

دادبود گفت: در حاشیه این نشست عقد خواهرخواندگی رخ داد و امیدواریم باب جدید مراودات فرهنگی، تجاری، گردشگری، فنی و ورزشی بین گرگان و گوانجو باز گردد.

وی اعلام کرد: اگر تعداد تفاهمنامه های ما به سطح قابل قبولی برسد امکان امضاء تفاهمنامه برای طولانی مدت وجود دارد.

دادبود تأکید کرد: امروز مسئول پیگیری تفاهمنامه در شهرداری گرگان منصوب شد و در جلسه با همکاران از همه مدیران خواسته شد با مطالعه دقیق تفاهمنامه و ظرفیت های گوانجو فعالیت ها را توسعه دهیم.

وی با اظهار خوش بینی نسبت به تفاهمنامه گفت: علیرغم این که گوانجو یک کلان شهر است اما با استقبال خوبی که از طرف چینی وجود داشت نقطه امید برای گسترش روابط وجود دارد.

دادبود اعلام کرد: آنالیز هایی که شهرداری گوانجو انجام داده و هم راهنمایی هایی که از طرف وزارت خارجه صورت پذیرفته است سبب شد این کار رقم بخورد.

وی یادآور شد: ما از ابتدای مرداد درخواست های متعددی را به بخش های متعدد داده بودیم و این کار باید هم به وسیله وزارت کشور و وزارت خارجه پیگیری می شد، مجموعه این فرآیندها و پیگیری ها به این جا رسید که شهر گرگان بتواند این قدم را بردارد.

دادبود افزود: از نظر چینی ها گرگان به دلیل قرار دریافت در راستا جاده ابریشم و راه آهن سراسری بین سه کشور، موقعیت ممتازی دارد.

وی اظهار کرد: کشور چین در حال طراحی راه ابریشم جدیدی است و بخشی از آن ایران می گذارد، همه این ها دست به دست هم داد که نقاط اشتراکی ایجاد گردد، و بهانه ای برای مذاکره شد.

دادبود افزود: با توضیحاتی که من به شهردار گوانجو دادم وی راغب به حضور در گرگان شد و این نشان می دهد که موقعیت های استراتژیک و ظرفیت های متعدد دیگر گرگان می تواند برای چینی ها جذاب باشد.

وی تأکید کرد: دفتر ویژه کار را تشکیل دادیم و با همه قوت پای کار ایستاده ایم و کوشش می کنیم که همه جنبه های کار دیده گردد.

شهردار گرگان در خصوص راه های همکاری اعلام کرد: ظرف 10 روز آینده اولویت های ما تا خاتمه سال معین می گردد.

دادبود گفت: با توجه به این که گوانجو در زمینه نورپردازی در شهر عالی عمل نموده و همچنین در زمینه صنعت نورپردازی قوی است، شهرداری گرگان می تواند از تجربیات آن ها استفاده کند.

شهردار گرگان ادامه داد: در قدم اول استفاده از تجربیات فضاهای شهری با رویکرد نورپردازی و استفاده از فناوری های این حوزه را پیگیری خواهیم کرد.

وی گفت: بنا داریم که سمینار آموزشی با حضور همه افرادی که در استان گلستان و استان های همجوار بوده و مایل به استفاده از تجربیات شهرداری گوانجو هستند، برگزار کنیم.

دادبود اعلام کرد: گوانجو در حوزه حمل و نقل عمومی و ترافیک پیشرفت خوبی داشته و امکان استفاده از این ظرفیت ها برای ما فراهم است و به زودی موضوعاتی را به صورت تخصصی در این بخش ها دنبال خواهیم کرد.

وی افزود: در بخش فرهنگی به سازمان فرهنگی و ورزشی اعلام شده برنامه هایی را برای مراودات فرهنگی پیش بینی نمایند.

دادبود اعلام کرد: بهمن ماه چینی ها به مدت یک ماه تعطیلی سال نو دارند و در این ایام بسیار سفر می نمایند و گرگان می تواند مقصد خوبی برای مجموعه شهری گوانجو باشد و می توان تورهای گردشگری در قالب تفاهمنامه تعریف و از این ظرفیت استفاده کرد.

وی افزود: اگر ما بتوانیم از ظرفیت گردشگری خود استفاده کنیم و تورهایی با جذابیت بالا تعریف کنیم احتمال این که بتوانیم قدم هایی را همین ابتدا برای مراودات گردشگری برداریم، وجود دارد.

دادبود گفت: مدیر این بخش مقرر شده با سازمان گردشگری، نظام مهندسی، اتاق بازرگانی مذاکراتی انجام دهد.

وی گفت: حداکثر تا 10 روز دیگر موضوعات اولیه جمع بندی می گردد و به سرکنسولگری ایران در گوانجو اعلام کنیم و حداقل در چهار ماه آینده یک بسته کامل از اقدامات را معین خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 361

به "دفتر پیگیری تفاهمنامه خواهرخواندگی گرگان با گوانجو ایجاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفتر پیگیری تفاهمنامه خواهرخواندگی گرگان با گوانجو ایجاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید