خبرنگاران مشاغل آسیب دیده از کرونا در مازندران در انتظار دریافت بسته های حمایتی

به گزارش بیباپ، ساری - خبرنگاران - بخش های مختلف کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی و مشاغل مرتبط با حوزه فرهنگ و هنر در مازندران با خسارت های جدی ناشی از شیوع کرونا روبرو شدند و در انتظار تصمیم دولت برای دریافت بسته حمایتی هستند.

خبرنگاران مشاغل آسیب دیده از کرونا در مازندران در انتظار دریافت بسته های حمایتی

شیوع کرونا از اسفند ماه سال گذشته در کشور باعث تعطیلی برخی کسب و کار شد و مشاغل بسکمک در این زمینه آسیب دیدند. اکنون حدود 2 ماه از تعطیلی برخی مشاغل می گذرد و دولت تمهیداتی را برای بخش های مختلف درنظر گرفته است.

مشاغل مرتبط با فرهنگ و هنر یکی از مواردی است که با آسیب جدی روبرو شده است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری را تا تیر ماه ممنوع اعلام کرده و با توجه به تعطیلی اسفند ماه این مشاغل، حالا بیش از 2 ماه است فعالان این حوزه درآمدی ندارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این زمینه به خبرنگار بیباپ گفت: برآورد خسارت در بخش فرهنگ و هنر در مازندران 26 میلیارد تومان است.

عباس زارع افزود: فهرست مراکز فرهنگی و استادان مشغول در این مراکز را به تهران ارسال کردیم و شیوه حمایت از این مراکز به زودی تعیین می شود.

وی ادامه داد: در حال پیگیری هستیم تا سه ماه از حقوق بیمه هنرمندان را بپردازیم.

این مسئول شرح داد: فراخوان دریافت اطلاعات مشاغل آسیب دیده از کرونا اعلام شده و فعالان این حوزه می توانند با مراجعه به سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متقاضی دریافت حمایت دولتی باشند.

صنایع دستی اسیب دیده از کرونا

هر سال در ایام نزدیک به سال نو، نمایشگاه های مختلفی از صنایع دستی برگزار می شود و فعالان این حوزه قبل از اسفند ماه سخت کار و تولید می کنند تا در اسفند ماه فروش خوبی داشته باشند، نمایشگاه های نوروزی هم محلی برای عرضه محصولات صنایع دستی است، به ویژه در مازندران نمایشگاه های نوروزی محلی پر رفت و آمد برای گردشگران است. اما اسفند سال قبل و فروردین امسال با شیوع کرونا مصادف و نمایشگاه های صنایع دستی تعطیل شد و فعالان این حوزه نتوانستند درآمدی داشته باشند و تولیدات خود را به فروش برسانند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران به بیباپ گفت: بنگاه های کوچک صنایع دستی در شرایط شیوع کرونا، آسیب بسکمک دیده اند.

حسین ایزدی با بیان اینکه صنعتگران بخش صنایع دستی بر اساس سوابق سال های گذشته، تولیداتی را برای فروش در اسفند ماه، نمایشگاه های فروش بهاره و بازارچه های محلی تهیه کرده بودند، شرح داد: تعطیلی بازار در روزهای منتهی به نوروز و دائر نشدن نمایشگاه های بهاره ضرر هنگفتی به این افراد وارد کرد ضمن اینکه همزمان کارگاه ها هم به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و همچنین کمبود این مواد تعطیل شد.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات 2 تا یکصد میلیون تومانی برای کارگاه های کوچک و بزرگ اختصاص داده شده اما هنوز پرداختی انجام نشده است، اظهار کرد: این تسهیلات با سود 12 درصدی برای فعالان حوزه صنایع دستی به صرفه نیست و با آسیبی که دیده اند نمی توانند به کار خود ادامه دهند.

این مسئول با بیان اینکه اسامی یکهزار نفر از فعالان حوزه صنایع دستی و کارگاه های آسیب دیده را احصا کردیم، اعلام کرد: 25 میلیارد تومان خسارت به فعالان این حوزه و 15 میلیارد تومان به کارگاه های بزرگ صنایع دستی در مازندران خسارت وارد شد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به بالا بودن سود تسهیلاتی که قرار است که به فعالان صنایع دستی مازندران پرداخته شود، افزود: این افراد انگیزه ای برای ادامه کار ندارند، کارگاه هایی که حدود 10 تا 12 کارگر داشتند اکنون با توجه به تعطیل بودن کارگاه ها فقط در حال تامین هزینه از منابع شخصی هستند.

وی ادامه داد: کارگاه های بزرگ اگر مورد حمایت قرار نگیرند رو به تعطیلی می فرایند چون علاوه بر هزینه های جاری قیمت چوب هم به شدت افزایش یافته است.

ایزدی با اشاره به استمهال سه ماهه تسهیلات فعالان حوزه صنایع دستی، یادآور شد: اگر استمهال تسهیلات یک ساله باشد این کارگاه ها می توانند بازتوانی کرده و به چرخه کار برگردند.

وی افزود: در این شرایط چنانچه حذف معافیت های مالیاتی هم ابلاع شود این کارگاه ها در شرایط وخیم قرار می گیرند.

ایزدی با بیان اینکه بیمه دغدغه اصلی فعالان حوزه صنایع دستی است و پرداخت حق بیمه آنها منوط به تامین اعتبار شده است، شرح داد: بیش از هشت هزار صنعتگر حوزه صنایع دستی در مازندران داریم که 2 هزار و 400 نفر از آنها بیمه هستند و سهمیه سال قبل ما برای بیمه این افراد 80 نفر بود.

این مسئول گفت: به جای پرداخت تسهیلات به آسیب دیدگان ناشی از کرونا، برای بیمه این افراد هزینه شود.

یکی دیگر از حوزه های آسیب دیده از کرونا، مجموعه های مختلف مرتبط با جهاد کشاورزی از جمله دامداری ها، مرغداری ها، زنبورداری ها و موارد اینچنینی است. کرونا به این بخش ها آسیب جدی زد، از سویی معدوم کردن جوجه های یک روزه و از سوی دیگر به فروش نرفتن مرغ های گوشتی، کاهش مصرف مرغ و گوشت و محصولات شیلاتی خسارت های سنگینی به این بخش ها وارد کرد.

کاهش مصرف 50 درصدی مرغ و گوشت

معاون برنامه ریزی جهاد کشاورزی مازندران به بیباپ گفت: بیشترین خسارت ناشی از کرونا به بخش جوجه یک روزه، مرغ گوشتی، واحدهای پرورش گاو شیری، صنایع این بخش، شیلات و برخی مشاغل خانگی است که در مجموع تا خاتمه فروردین ماه 487میلیارد تومان خسارت وارد شد.

حسین نگهدار با بیان اینکه در مرحله نخست فهرست مراکز و بخش های مورد حمایت که از کرونا آسیب دیدند 10 رسته شغلی تعریف شده بود اما زیرمجموعه جهاد کشاورزی در این لیست وجود نداشت، شرح داد: پیشنهاد دادیم از محل اعتبارات بسته حمایتی دولت این بخش ها هم لحاظ شده و مورد حمایت قرار گیرد و از تسهیلات کم بهره و موارد حمایتی بهره مند شوند.

وی اظهار کرد: استاندار مازندران هم دوم اردیبهشت ماه در نامه ای به رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، درخواست کرد تا به بخش های کشاورزی آسیب دیده تسهیلات کم بهره اعطا شود.

این مسئول افزود: اسامی افراد و واحدهای خسارت دیده تعیین هستند و با توجه به پیگیری های اجرا شده چنانچه بسته حمایتی دولت ابلاغ شود به سرعت می توانیم به این واحدها کمک کنیم.

وی اعلام کرد: دولت قطعا در توزیع بسته حمایتی، همه بخش های آسیب دیده را در نظر می گیرد.

نگهدار یادآور شد: 50 درصد در مصرف مرغ و محصولات شیلاتی کاهش داشتیم که این کاهش مصرف بیشترین آسیب را به این بخش ها وارد کرد.

شاید بتوان گفت بیشترین آسیب ناشی از شیوع کرونا به بخش گردشگری وارد شد. هر سال با تعطیلات نوروزی، سفرهای متعددی انجام می شد. برخی از مدتی قبل، بلیت و هتل رزرو می کردند، مراکز پذیرایی و اقامتی بیشترین درآمد را در ایام اوج سفرها داشتند اما کرونا این مراکز را تعطیل کرد. رزروها لغو شد و این مراکز هنوز تعطیل هستند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران به بیباپ گفت: تمامی مراکز گردشگری نه فقط در مازندران و ایران بلکه در دنیا به دلیل شیوع کرونا، جزو صنایعی بودند که در معرض بیشترین آسیب ها قرار دریافتد.

مهران حسنی اظهار کرد: این مهمان ناخوانده در ناخوانده ترین زمان ممکن که دوره اوج سفر بود وارد شد و خسارات سنگینی به بار آورد.

وی با بیان اینکه از ابتدای اسفند ماه سال گذشته تا دهم اردیبهشت ماه امسال بیش از 500 میلیارد تومان به مراکز گردشگری مازندران خسارت وارد شد، افزود: اینها مراکزی هستند که در سامانه جامع ثبت آمار و اطلاعات کشور ثبت شده اند و برخی واحدهای کوچک ممکن است خسارت را ثبت نکرده باشند.

این مسئول ادامه داد: در شرایط بدبینانه می توان رقم خسارت را تا 40 درصد افزایش داد.

حسنی افزود: دولت در مصوبه 11 فروردین به تاسیسات گردشگری خسارت دیده ناشی از شیوع کرونا، تسهیلات اختصاص داد که کلیات این طرح اعلام شده و منتظر اعلام جزئیات و دستورالعمل اجرایی هستیم.

وی با بیان اینکه بر اساس این مصوبه به ازای هر بیمه شده در مراکز گردشگری 12 تا 16 میلیون تومان تسهیلات ارائه می شود، اعلام کرد: اغلب تاسیسات گردشگری مازندران طالب دریافت این تسهیلات هستند.

اغلب مشاغل آسیب دیده از کرونا در بسته حمایتی دولت جای دارند، دولت در فروردین ماه در ارزیابی اولیه، بخش هایی را در فهرست حمایت قرار داد و پس از آن با افزایش خسارت های ناشی از کرونا به دیگر بخش ها، برای قرار دریافت در فهرست حمایتی پیشنهادهایی شده است و به نظر می رسد مشاغل آسیب دیده از کرونا در انتظار تصمیم دولت هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1103

به "خبرنگاران مشاغل آسیب دیده از کرونا در مازندران در انتظار دریافت بسته های حمایتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مشاغل آسیب دیده از کرونا در مازندران در انتظار دریافت بسته های حمایتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید