خبرنگاران شناسایی 6 گونه گیاهی مهاجم در جنگل های هیرکانی

به گزارش بیباپ، نوشهر - خبرنگاران - عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور از شناسایی 6 گونه گیاه مهاجم در جنگل های هیرکانی از سوی محققان باغ گیاه شناسی نوشهر اطلاع داد و گفت که درصورت عدم برنامه ریزی مقابله ای ، این مهاجمان خسارت زیادی به جنگل های هیرکانی وارد خواهند کرد.

خبرنگاران شناسایی 6 گونه گیاهی مهاجم در جنگل های هیرکانی

طیبه امینی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران افزود : اعضای هیات علمی باغ گیاه شناسی نوشهر وابسته به موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع پس از پایش های دوره ای و آنالیز های چندین ساله این گونه های مهاجم را شناسایی و معرفی نموده اند.

وی این مهاجمان را شامل گیاه پیچ کودزو، آروجیا ، گل پیچک ، سیدا ، پیچ امین الدوله و تاجریزی زینتی معرفی کرد.

امینی که خود عضو هیات علمی باغ گیاه شناسی نوشهر است ، گفت : این گونه ها غیر بومی هستند و با توجه به شرایط آب و هوایی و رطوبت منطقه هیرکانی بسرعت تکثیر و رشد پیدا می نمایند و به همین دلیل گونه های مهاجم گیاهی محسوب می شوند.

وی نسبت به احتمال خسارت ناشی از رشد و تکثیر سریع این گونه ها به جنگل های هیرگانی هشدار داد و افزود : در حال حاضر از نگاه محققان باغ گیاه شناسی نوشهر گونه پیچ کودزو خطرناک ترین در بین این 6 گیاه محسوب می گردد.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور گفت : هم اکنون شاهد تهاجم وسیع کودزو در یکی از شهرک های شهرستان تنکابن هستیم که در صورت ورود به جنگل با خطر عظیمی روبرو خواهیم شد زیرا این پیچ به سرعت روی تنه درختان پوشش داده می گردد و موجب خفگی درختان و تغییر بافت پوشش درختان پهن برگ هیرکانی می گردد.

وی افزود : قدرت رشد اینگونه گیاهان مهاجم به قدری زیاد است که در صورت باقی ماندن تنها بخشی از آن پس از برداشت مکانیکی ، بسرعت رشد میکند و به درختان آن منطقه آسیب می زند.

این مسئول بر ضرورت تبیین برنامه های محافظت از جنگل های هیرکانی تاکید نمود و گفت : برای مقابله با این گیاهان مهاجم باید اعتبارات لازم برای این امر پیش بینی گردد.

این محقق گیاه شناسی از مردم خواست در صورت مشاهد این گونه های مهاجم با سرعت در جهت ریشه کنی و یا حداقل کنترل آنها اقدام نمایند و مراتب را نیز به اداره منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

امینی برداشت مکانیکی و سمپاشی را از راهکارهای مقابله با این گونه های مهاجم معرفی کرد و افزود : با برداشت مکانیکی و سمپاشی کنترل شده می توان این گونه های مهاجم غیر بومی را تا حدی کنترل کرد و از بین برد ولی در صورت پاکسازی و قطع این گونه های مهاجم باید از رها کردن آنان در زمین های بایر خودداری کرد چرا که احتمال رشد مجددشان بسیار زیاد است.

گیاه غیربومی پیچ کودزو که دارای حدود 20 گونه است ، بهار سال 1390 برای اولین بار در باغ گیاه شناسی نوشهر مشاهده شد. کودزو که یکی از گونه هایش بومی جنوب شرق آسیا ، چین و ژاپن است ، گیاهی خزان نماینده، چندساله و دائمی و رونده با برگ های سبز تیره، مرکب است . این گیاه سه لوب تعیین، پهنک برگ، نسبتاً عظیم، 10 تا 15 سانتی متر طول و 8 تا 13 سانتی متر عرض دارد. گل های کوچک آن به رنگ بنفش تا ارغوانی است و در اواخر بهار و اوایل تابستان و در روزهای بلند، ظاهر می گردد. میوه این گیاه به صورت نیام یا غلاف های کرکدار با چند دانه پهن و سخت است.

کودزو، خاک های لومی خوب زهکشی شده را ترجیح می دهد. ریشه های این گیاه دارای مواد ذخیرهای زیادی است که بین 30 تا 100 کیلوگرم در هر بوته بالغ وزن دارد. به دلیل وجود نشاسته خوراکی در ریشه ها و فیبر فراوان در ساقه های آن، سال ها است که به عنوان گیاه چندمنظوره در بعضی مناطق جهان به ویژه جنوب شرق آسیا کاشته می گردد. این گیاه با ثبت رکورد رشد 20 تا 30 سانتیمتر در هر روز و بیش از 30 متر در هر فصل به سرعت گسترش یافته و مشکالت زیادی را ایجاد نموده است.

بر اساس گزارش های رسمی ، تا به امروز 2 هزار و 400 گونه گیاهی در مازندران شناسایی شده است. تا به امروز نزدیک به 2 هزار گونه گیاهی متعلق به 615 جنس و 145 خانواده در مازندران در موزه خشک (هرباریوم) نوشهر جمع آوری شده است.

باغ گیاه شناسی شهرستان نوشهر زیر نظر موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور فعالیت می نماید و دارای پنج عضو هیات علمی است.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1278

به "خبرنگاران شناسایی 6 گونه گیاهی مهاجم در جنگل های هیرکانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شناسایی 6 گونه گیاهی مهاجم در جنگل های هیرکانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید