تمجید خاص آاس اسپانیا از پرسپولیس!

به گزارش بیباپ، کره جنوبی در رقابت های باشگاهی فوتبال آسیا پرافتخارترین کشور محسوب می شود و امسال بار دیگر یکی از نمایندگان فوتبال این کشور به دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کرده است. کره ای ها در تاریخ مسابقات جام باشگاه های آسیا و پس از آن لیگ قهرمانان 17 بار به دیدار نهایی رسیده اند که حاصل آن 11 قهرمانی برای این کشور بوده است تا در این زمینه بهترین آمار را داشته باشند.

تمجید خاص آاس اسپانیا از پرسپولیس!

در این دوره از رقابت ها نیز اولسان هیوندای توانست با عبور از سد رقبای استرالیایی، چینی و ژاپنی در مرحله حذفی، با شایستگی به دیدار نهایی صعود کند و حالا برای رسیدن به دومین عنوان قهرمانی خود در این تورنمنت پرسپولیس ایران را روز شنبه پیش رو خواهد داشت.

راهکار عجیب کره ای ها

کره ای ها پس از اتمام رقابت های شرق آسیا که به صورت متمرکز در قطر برگزار می شد، همچنان در این کشور مانده اند تا دیدار نهایی را نیز در همان جا برگزار کنند. حضور طولانی مدت در این کشور می تواند اثرات منفی روی روحیه آن ها داشته باشد. سایت چوسان کره در این باره می نویسد: بازیکنان اولسان بیش از یک ماه است در قطر حضور دارند و با توجه به قوانین سختگیرانه و پروتکل های بهداشتی که برای این مسابقات اجرا می گردد روز های دشواری را در این کشور سپری می کنند.

آن ها درنهایت پیروز شدند به دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کنند و امیدوارند بتوانند دومین قهرمانی خود در این تورنمنت را پس از 8 سال به دست آورند. درحالی که اولسان به دلیل کرونا مجبور شد بازی هایش را به صورت فشرده در قطر برگزار کند، اما حریف روز شنبه آن ها که تیم پرسپولیس ایران است مدتی پیش دیدار های خود در مراحل حذفی این تورنمنت را به پایان رسانده و به کشورش برگشته بود. در چنین شرایطی دوری طولانی مدت بازیکنان اولسان از خانه می تواند در عملکرد آن ها در دیدار نهایی تاثیرگذار باشد و باعث گردد تا تمرکز لازم را برای حضور در این دیدار نداشته باشند.

آخرین قهرمانی تیم های کره ای به سال 2016 برمی گردد که جئونبوک هیوندای موتورز، قهرمان این فصل لیگ این کشور در آن دوره پیروز شد درمجموع دو دیدار رفت وبرگشت از سد العین امارات عبور کرده و عنوان قهرمانی را کسب کند. از آن سال به بعد تیم های کره ای حتی به دیدار نهایی نیز نرسیدند و حالا پس از 4 سال امیدوارند تا دوباره بر سکوی قهرمانی قرار گیرند و در این راه تمام تلاش خود را به کار بسته اند. باشگاه اولسان که در روز های اخیر و در اتفاقی عجیب و کم سابقه در فوتبال مورد حمایت هواداران برخی تیم های ایرانی قرار گرفته است، در صفحه اینستاگرام خود به زبان فارسی فراخوانی را برای برپایی یک ایونت همراه با جوایزی برای برندگان منتشر کرده است.

سایت مای دیلی کره جنوبی درباره این حرکت باشگاه کره ای نوشته است: باشگاه اولسان که به دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا راه یافته، ایونتی را برای هواداران ایرانی فوتبال برپا کرده است. در این ایونت قرار است هواداران از تیم اولسان در دیدار فینال لیگ قهرمانان که بین این تیم و باشگاه پرسپولیس ایران برگزار می گردد، حمایت کنند. دیدار دو تیم روز شنبه در ورزشگاه الجنوب قطر برگزار خواهد شد. پرسپولیس یکی از تیم های قدرتمند فوتبال ایران است که رقابتی دیرینه با تیم استقلال دارد و رویارویی آن ها در دربی تهران شباهت به جنگ دارد و برای هردو طرف بسیار حساس است.

هواداران استقلال امیدوارند اولسان بتواند مانع قهرمانی پرسپولیس در آسیا گردد و در روز های اخیر اقدام به حمایت از این تیم در اینستاگرام کرده اند. پس از صعود اولسان به دیدار نهایی، بیش از پنج هزار کامنت در حمایت از این باشگاه در صفحه آن ها ثبت شده است. به همین دلیل باشگاه اولسان تصمیم گرفته تا از این فرصت استفاده کند و از این هواداران خواسته تا عکس یا فیلمی را در صفحه های خود منتشر کنند و در پایان به 5 نفر به قید قرعه جوایزی اهدا می گردد که بنا بر اعلام باشگاه، یک پیراهن خانگی تیم اولسان خواهد بود.

انگیزه های غول ایرانی

نشریه آاس اسپانیا نیز در سایت خود در گزارشی به دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا پرداخته و می نویسد: دو تیم پرسپولیس ایران و اولسان کره جنوبی درنهایت پیروز شدند به دیدار نهایی رقابت های لیگ قهرمانان راه پیدا کنند. این دو تیم که سابقه زیادی در فوتبال دارند قرار است روز شنبه برابر هم صف آرایی کنند. پرسپولیس برای دومین بار طی سه سال اخیر به دیدار نهایی این تورنمنت صعود کرده و این بار امیدوار است بتواند به حسرت چندین ساله تیم های ایرانی برای قهرمانی در آسیا پایان دهد.

اتفاقی که آخرین بار در فصل 93-1992 با قهرمانی تیم پاس تهران در جام باشگاه های آسیا رخ داد. پرسپولیسی ها تعدادی از بازیکنانی را که دوسال پیش در دیدار نهایی برابر کاشیما آنتلرز ژاپن در ترکیب خود داشتند، همچنان دراختیار دارند و در انتظار دیدار روز شنبه در ورزشگاه الجنوب قطر هستند تا بتوانند شکست در آن مسابقه را جبران کنند. این تیم ایرانی در 5 دوره اخیر لیگ قهرمانان، سه بار به مراحل حذفی صعود کرده است، اما بهترین دوران آن ها در مسابقات آسیایی به اوایل دهه 90 میلادی برمی گردد که در فصل 91-1990 پیروز شدند قهرمانی جام برندگان جام آسیا را جشن بگیرند و فصل بعد نیز به مقام نایب قهرمانی این مسابقات رسیدند. این غول ایرانی در سال 2018 تا آستانه فتح لیگ قهرمانان پیش رفت و با عبور از سد رقبایی، چون الجزیره، الدوحیل و السد به فینال رسید، اما درنهایت مغلوب رقیب ژاپنی خود شد.

این نشریه در ادامه مطلب خود درباره اولسان نیز نوشته است: این تیم پس از قهرمانی در سال 2012 حالا در آستانه رسیدن به دومین جام خود در این تورنمنت است. نخستین حضور آن ها در مسابقات آسیایی به فصل 98-1997 برمی گردد، اما در لیگ قهرمانان آسیا در سال 2006 بود که نخستین بار حاضر شدند و تا نیمه نهایی نیز صعود کردند. در سال 2012 به عنوان نایب قهرمان لیگ کره راهی این مسابقات شدند و با روندی عالی فاتح این تورنمنت شدند. این تیم بدون شکست و با 9 برد پیاپی قهرمانی آسیا را جشن گرفت و در فینال نیز در ورزشگاه خانگی خود با سه گل از سد الاهلی عربستان گذشت.

فرصت مناسب برای ارزیابی قطر

برگزاری رقابت های این تورنمنت در قطر این فرصت را در اختیار این کشور قرار گرفته است تا ارزیابی مناسبی از میزان آمادگی خود برای میزبانی رقابت های جام دنیای که دو سال دیگر در این کشور برگزار می گردد، داشته باشند. گرمای هوا و رطوبت در این کشور حاشیه خلیج فارس همیشه یکی از بحث های اصلی مخالفان اعطای میزبانی به این کشور بوده است، اما آن ها تقریبا در همان برهه از سال با برگزاری رقابت های لیگ قهرمانان تا حد زیادی ثابت کردند که این نقدها نادرست است و مسئله ای برای برگزاری جام دنیای در این کشور وجود ندارد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از شرایط ورزشگاه های قطر در جریان مسابقات لیگ قهرمانان و آمادگی آن ها برای میزبانی جام دنیای آورده است: دو تیم پرسپولیس و اولسان هیوندای در فاصله دو سال مانده به شروع جام دنیای قطر، دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا را در این کشور برگزار می کنند. درحالی که تیم ها خود را برای انجام این دیدار آماده می کنند، اما افزایش دمای هوا می تواند یکی از دردسر های برگزار کنندگان باشد. با این حال سیستم های خنک کننده ورزشگاه ها باعث شده دماسنج روی 22 درجه سانتیگراد باشد. از یک دهه قبل که میزبانی جام دنیای به این کشور اعطا شد، ترس از اینکه ستارگان فوتبال دنیا در گرمای شدید این کشور بخواهند جام دنیای را برگزار کنند، وجود داشت و حتی با انتقال بازی ها از تابستان به زمستان هم این مشکل همچنان پابرجا بود.

با این حال برگزار کنندگان همیشه اصرار داشتند این گرما مسئله ای برای بازی ها ایجاد نمی کند و میزبانی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا فرصتی مناسب برای آن ها بود تا ثابت کنند که سیستم خنک کننده ورزشگاه ها به بهترین نحو کار می کند.

سعود عبدالعزیز، استاد دانشگاه قطر که پشتیبانی از این تکنولوژی به عهده اوست، معتقد است که این فناوری انقلابی را در میزبانی از مسابقات ورزشی در کشور های گرم دنیا ایجاد می کند: تا پیش از اینکه میزبانی جام دنیای به قطر داده گردد، ورزشگاه های فوتبال در دنیا تغییرات محسوسی را ایجاد نکرده بودند. ما مدتی پس از اعطای میزبانی به این نتیجه رسیدیم گرمای هوا اصلی ترین نگرانی مردم برای این مسابقات است و می دانستیم با اتکا به علم همیشه می توانیم راه حلی برای مسائل پیدا کنیم.

اگر کووید-19 اثرات مخربی در ورزش داشت، اما برای برگزارکنندگان جام دنیای این فرصت را ایجاد کرد تا فناوری جسورانه خود را به نمایش بگذارند. لیگ قهرمانان آسیا در همان زمانی برگزار نمی گردد که قرار است جام دنیای انجام گردد و سیستم خنک کننده ورزشگاه ها باعث شد تا با وجود برگزاری مسابقات در ساعات گرم روز، بازیکنان و تیم ها شکایتی از گرمای هوا نداشته باشند.

منبع:فرهیختگان

منبع: فرارو
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1511

به "تمجید خاص آاس اسپانیا از پرسپولیس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمجید خاص آاس اسپانیا از پرسپولیس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید