توسعه فناوری مکمل برای تشخیص بیماری ها، بازسازی بعضی از ماژول های بیورزونانس در دانشگاه امیرکبیر

به گزارش بیباپ، بیورزونانس به اسم فناوری مکمل در کنار روش های تشخیصی و درمانی روشی است که به وسیله ارسال امواج بی خطر پزشکان را در تشخیص و درمان بیماری ها کمک می نماید و در حال حاضر محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با توسعه این فناوری پیروز شدند بعضی از ماژول های دستگاه کلاسیک بیورزونانس را بازسازی نمایند.

توسعه فناوری مکمل برای تشخیص بیماری ها، بازسازی بعضی از ماژول های بیورزونانس در دانشگاه امیرکبیر

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران، بیورزونانس، یک رویکرد درمانی- پزشکی است که در آن امواج الکترومغناطیسی را می توان برای تشخیص و درمان بیماری های انسان مورد استفاده قرار داد. اصول درمان به روش بیورزونانس بر این مضمون است که سلول های زنده دارای فرکانس های مخصوص به خود بوده و نسبت به فرکانس های اعمالی پاسخ می دهند و درصورتی که، فرکانس هایی که در تعادل و توازن با بافت زنده نباشند، موجب بیماری می شوند.

از این رو با استفاده از ابزارهای درمان فرکانسی می توان این عدم توازن ها را قبل از اینکه منجر به بیماری شوند، اصلاح کرد.

گفته می گردد که این روش درمانی برای اولین بار در ارتش آلمان نازی برای تشخیص و درمان سربازان به کار گرفته شد. درمانگران با استفاده از دستگاه های بیورزونانس در کوشش هستند تا انواع مختلفی از بیماری ها را در انسان شناسایی و اقدام به درمان آن نمایند.

به گفته دکتر ایمانزاده، معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این فناوری برای تشخیص بیماری ها است و کاربرد آن به معنای حذف روش های سنتی تشخیص بیماری ها نیست، بلکه به اسم ابزار یاریی و تکمیلی می تواند پزشکان را در تشخیص و درمان بیماری ها یاری کند.

دانش بیورزونانس در خدمت نظام سلامت جوامع

دکتر مهرداد ایمانزاده، معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت و گو با خبرنگاران، بیورزونانس را یک دانش و فناوری نوین دانست که به وسیله امواج الکترومغناطیس در رنج فرکانسی بسیار پایین که دارای امواجی بی خطر برای بدن انسان است، پزشکان را برای تشخیص، مدیریت سلامت و بهبود بیماری ها یاری می نماید.

وی ادامه داد: بر این اساس دستگاه بیورزونانس امواج الکترومغناطیس با فرکانس تعیین را برای هر عضو و ارگان از بدن ارسال می نماید و بر اساس بازخورد رزونانسی که دریافت می نماید، نهایتا تشخیص کیفی درباره شرایط سلامت و یا عدم سلامت بافت ها، ارگان ها و اعضای بدن را ارائه می دهد. از سوی دیگر این سیستم به وسیله مداخلات ارتعاشی (امواج الکترومغناطیس اصلاح نماینده) در بدن می تواند باعث تغییر و اصلاح در فرکانس امواج بیوالکترومغناطیس غیر طبیعی بدن گردد و از این طریق به ارتقای سلامت و بهبود بیماران یاری کند.

ایمانزاده تاکید نمود: تحقیقات نشان داده است که کلیه سلول های زنده اعم از سلول های بدن انسان، میکروارگاهمم ها و سلول های جانوری دارای یکسری ارتعاشات الکترومغناطیس با منشا بیولوژیک هستند که به آنها ارتعاشات بیوالکترو مغناطیس می گویند. این ارتعاشات در حالت سلامتی، دارای یک فرکانس ثابت و تعیینی هستند، ولی وقتی سلولی دچار مسائل پاتولوژیک و بیماری می گردد، فرکانس طبیعی این ارتعاشات تغییر می نماید.

معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس افزود: بر این اساس اگر دستگاهی داشته باشیم که اطلاعات ارتعاشی بافت و ارگان سالم و عوامل موثر بر سلامت مانند میکروارگاهمم ها را داشته باشد و آن را به بدن بتاباند و پاسخ رزونانسی آن را آنالیز کند، می توان از آن برای تشخیص وجود و یا عدم وجود بیماری در سلول، بافت و ارگان استفاده کنیم.

این عضو هیات مدیره انجمن علمی بیورزونانس ایران با تاکید بر اینکه دستگاه موجود در مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس اطلاعات 57 هزار آیتم ارتعاشی مرتبط با سلامت انسان را در اختیار دارد، گفت: بر این مبنا دستگاه بیورزونانس این مرکز، از میان این آیتم ها، ارتعاش مورد نظر پزشک را به بدن می تاباند و اگر پاسخ رزونانسی مناسب را دریافت کرد، دستگاه اعلام می نماید که از لحاظ الکترومغناطیسی، آیتم مورد آنالیز را در بدن یافته است.

وی با تاکید بر اینکه تنها بر مبنای یک تست ساده، تشخیص بیماری قطعی نیست، سیستم بیورزونانسی را یک روش یاری تشخیصی توصیف کرد و یادآور شد: کاربرد این دستگاه به معنای کنار گذاشتن سایر تست های تشخیصی طب رایج نیست، بلکه این روش یک روش مکمل است که در کنار روش های طب رایج می تواند در حوزه تشخیص مورد استفاده پزشکان قرار گیرد.

یاری به بهبودی سریع تر و موثرتر بیماری ها

معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، بیورزونانس را در دسته روینمودهای کل نگر در حوزه سلامت دانست و افزود: برخلاف طب رایج که معمولا نگاهی جزء نگر و تخصص محور به بیماری ها دارد، این روش، کل نگر است؛ برای مثال در طب رایج، زمانی که فرد دچار یک بیماری روماتولوژیک و مفصلی می گردد، به متخصص روماتولوژی مراجعه می نماید و روماتولوژیست بیمار را عموما از دید تخصصی خود مورد آنالیز و درمان قرار می دهد و کمتر به جنبه های دیگر موثر بر سلامتی مثلا زمینه های عاطفی و روانی و یا مسائل سبک زندگی و اشکالات تغذیه و ... فرد می پردازد، در حالی که روینمودهای کل نگر مثل بیورزونانس، سلامت بیمار را هم زمان از جنبه های مختلف مورد آنالیز قرار می دهند و به مدیریت سلامت به صورت یکپارچه توجه دارند.

وی خاطر نشان کرد: بیورزونانس در آنالیز های تشخیصی خود نیروی عمومی و توان حیاتی بدن، شرایط خلقی، عاطفی و روانی فرد و عوامل جسمی دخیل در بیماری ها را به طور همزمان مورد ارزیابی قرار می دهد و پس از رسیدن به تشخیصی جامع در مرحله بعد با مداخلات ارتعاشی اصلاح نماینده به متعادل سازی بدن می پردازد. در واقع طب بیورزونانس، ارگان ها و اعضای بدن را آنالیز می نماید تا ارگان های درگیر و عوامل بیماری زای آنها مثل عوامل عفونی، کمبود ویتامین ها و املاح، آلرژن ها، سموم و عوامل سوء خارجی مثل ارتعاشات الکترومغناطیسی مضر و غیره را بیابد و بر اساس آنها به امر مدیریت بیماری ها بپردازد و یاری به ارتقاء سلامت فرد کند.

این عضو هیات مدیره انجمن علمی بیورزونانس ایران با تاکید بر اینکه این روش فقط به برطرف شکایات و علائم سطحی بیماری بسنده ننموده، بلکه به تشخیص و بهبود ریشه ای آنها یاری می نماید، ادامه داد: بیورزونانس بعلاوه می تواند در راستا مدیریت سلامت فرد سموم و مواد زائد تجمع یافته در بدن را تشخیص دهد و تاثیر آنها را بر سلامت فرد تعیین نموده و اقدامات لازم برای سم زدایی و پیشگیری از تجمع مجدد آنها را ارائه و اجرایی کند.

روش تشخیصی غیر تهاجمی

معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه این روش در کنار سایر تجهیزات یاری تشخیصی موجود در طب رایج می تواند تشخیص کامل تر و جامع تری را برای پزشکان امکان پذیر کند، گفت: دستگاه بیورزونانس در خصوص بعضی از مسائل و بیماری ها نتایج یاری تشخیصی و یاری درمانی بهتری را ارائه خواهد نمود. ازجمله این موارد می توان به آلرژی ها، عفونت ها، بیماری های همراه با درد، بیماری های روان تنی، اختلالات خلقی مثل اضطراب و افسردگی و هم بی خوابی ها، سردردها و بعضی از مسائل هورمونی و بعضی بیماری های متابولیک و مسائل روماتیسمی اشاره نمود.

ایمانزاده با تاکید بر اینکه بیورزونانس به هیچ روی جایگزین طب رایج محسوب نمی گردد، گفت: این روش به اسم یک روش و ابزار مکمل در کنار روش های طب رایج به کار می رود و البته امکانات تشخیصی و مداخلات ارتعاشی بیورزونانس تنها به راستا فیزیوپاتولوژی طب رایج محدود نبوده و علاوه بر امکان ورود و مداخله از رویکرد تشخیصی طب رایج می توان از روینمودهای طب های سنتی و مکمل شناخته شده مثل طب سوزنی، هومئوپاتی و درمان با داروهای گیاهی هم به امر تشخیص و مدیریت سلامت ورود نموده و به بیماران و پزشکان یاری رساند.

وی بیورزونانس را یک روش غیرتهاجمی و بی خطر توصیف کرد و یادآور شد: در طب رایج معمولا در جریان درمان دارویی یک ماده شیمیایی از خارج وارد بدن می گردد و بر عملکرد بخش های مختلف بدن تاثیر می گذارد، در حالی که طب بیورزونانس از ترکیبات و تاثیراتی مشابه داروهای شیمیایی رایج استفاده نمی نماید، بلکه با انتقال اطلاعات و اثرات امواج الکترومغناطیس به بدن باعث اصلاح عملکرد بافت و ارگان مورد نظر می گردد.

ایمانزاده ادامه داد: انتقال این اطلاعات و تاثیرات می تواند به وسیله تابش مستقیم امواج مختلف به بدن یا عضو درگیر صورت گیرد و یا با مصرف ترکیبات حامل اطلاعات امواج الکترومغناطیس انجام گردد که این ترکیبات از مواد ساده و بی ضرری مثل آب یا گرانول های قند ساخته شده اند و اطلاعاتی که به وسیله این مواد ساده به سلول ها و بافت های بدن منتقل می شوند، می توانند عملکرد آنها را تعدیل یا اصلاح نمایند.

این محقق با تاکید براینکه در بیورزونانس از ترکیبات شیمیایی خاص و ناموجود در بدن استفاده نمی گردد، گفت: بر همین مبنا با استفاده از بیورزونانس ضرر یا عوارض جانبی داروهای شیمیایی متوجه بیمار نخواهد شد، ضمناً از آنجا که امواج مورد استفاده در بیورزونانس از توان و انرژی فیزیکی پایینی برخوردار هستند، این روش به هیچ وجه موجب آسیب به سلول ها، بافت ها و ارگان های فرد بیمار نمی گردد، ولی در هر حال برای اطمینان بیشتر کاربر بیورزونانس حتما باید از دانش و مهارت لازم برای استفاده از دستگاه بیورزونانس برخوردار باشد.

گام های ابتدایی برای بازسازی دستگاه بیورزونانس در کشور

معاون آموزشی مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس، با اشاره به عرضه دستگاه های متنوع بیورزونانس گفت: بیش از 100 سال است که این علم تازه وارد عرصه شده و تا به امروز دستگاه های متنوعی از بیورزونانس طراحی و ساخته شده است و خوشبختانه در حال حاضر آزمایشگاه تحقیقات فناوری بیورزونانس دانشگاه امیرکبیر هم بیشترین تنوع از دستگاه های بیورزونانس را در ایران در اختیار دارد که از جمله این دستگاه ها می توان به دستگاه پیشرفته و هوشمندی اشاره نمود که با قرار دادن یک هدست فرستنده و گیرنده امواج بر روی سر بیمار می تواند به طور اتوماتیک و درعرض چندین دقیقه تمام بدن را از لحاظ بیوالکترومغناطیس آنالیز و آنالیز نموده و اطلاعاتی درمورد شرایط کلی سلامت بدن فرد، شرایط ارگان ها و اندام ها، شرایط میکروارگانیسم ها، شرایط املاح و ویتامین ها و مواد زائد و غیره در اختیار پزشک قرار دهد.

وی با بیان اینکه دو کشور روسیه و آلمان از جمله کشورهای پیشروی هستند که تحقیقات بنیادی مهمی در زمینه بیورزونانس انجام داده اند، افزود: دستگاهی که در این دانشگاه کاربردی شده، عمدتا بر اساس تکنولوژی روسی است؛ ولی ما در زمینه ساخت این دستگاه تحقیقاتی را در دستور کار داریم و در این راستا توانسته ایم بعضی از ماژول های دستگاه کلاسیک بیورزونانس را بازسازی کنیم.

مدیریت سلامت با فناوری لبه دانش

وی با تاکید بر اینکه تعداد جلسات استفاده از تجهیزات بیورزونانس در امر مدیریت سلامت بیماران به عوامل مختلفی از جمله نوع، شدت و مدت بیماری و بعلاوه سن، بنیه و شرایط جسمی بیمار بستگی دارد، گفت: این مداخلات ممکن است از یک تا چند جلسه در بازه زمانی چند هفته تا چند سال زمان ببرد و از سوی دیگر ظرفیت اصلاحی بدن در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است، به گونه ای که ظرفیت ترمیم و اصلاح بدن یک کودک بسیار بالا است.

به گفته این محقق، به طور عموم بچه ها سریع تر از بیورزونانس نتیجه می گیرند، در صورتی که قدرت ترمیمی اصلاحی بدن یک فرد مسن مبتلا به بیماری های مزمن، بسیار کمتر است. بنابراین چنین فردی به تعداد جلسات و زمان بیشتری برای بهبود شرایط خود احتیاج دارد.

ایمانزاده تشخیص و مدیریت سلامت در روش بیورزونانس را اختصاصی و مطابق با شرایط خاص هر بیمار دانست و در این باره شرح داد: مداخله ارتعاشی و پکیج اصلاحی بیورزونانسی کاملا به صورت اختصاصی برای هر بیمار در نظر گرفته می گردد و حتی اگر بیماری دو فرد یکسان باشد، مداخله ارتعاشی هر یک از آنها متفاوت خواهد بود و هم در هر جلسه بیورزونانس، محتوای اصلاحی و مداخله ارتعاشی برای هر فرد نسبت به جلسه قبل اغلب تفاوت دارد؛ زیرا ساختار ترکیبی ارتعاشات الکترومغناطیسی یک فرد در هر مرحله با مرحله دیگر و در هر فرد با فرد دیگر فرق دارد.

وی از بعضی محدودیت های کاربرد این روش در تشخیص و بهبود بیماری ها اطلاع داد و گفت: روش بیورزونانس برای افرادی که دارای دستگاه ضربان ساز و باتری قلب، هستند، ممنوع بوده و استفاده از آن در افرادی که پروتزهای فلزی خیلی عظیم و ترکش های متعدد در بدن دارند، با ملاحظاتی انجام می پذیرد؛ اما پروتزهای کوچک مثل پروتزهای دندانی یا قطعات پلاتینی کوچک محدودیتی برای انجام بیورزونانس ایجاد نخواهد نمود.

به گفته این محقق دانشگاه امیرکبیر، این طب در حوزه مسائل اورژانس هم ورود نمی نماید؛ زیرا ماهیت تشخیصی و اصلاحی آن موقع بر است. بنابراین در شرایط اورژانسی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

وی با بیان اینکه این روش برای یاری به بهبود آلرژی هم قابل استفاده است، افزود: مسائل آلرژیک می توانند در 3 حوزه آلرژی های جلدی، گوارشی و تنفسی باشند که بیورزونانس در همه این موارد می تواند به بیماران یاری کند.

عضو هیات مدیره انجمن علمی بیورزونانس ایران، خاطر نشان کرد: دستگاه بیورزونانس با ارسال ارتعاشات مواد آلرژن و آنالیز پاسخ رزونانسی بدن بیمار می تواند به وجود حساسیت به عوامل آلرژی زا در هر فرد پی ببرد که نهایتا با تشخیص نوع آلرژن ها و توصیه به دوری از تماس با آنها، فرد می تواند احتمال بروز آلرژی را به حداقل برساند و علاوه بر آن می تواند با مداخلات غیر تهاجمی خود از پاسخ آلرژیک بدن به عوامل حساسیت زا کم کند.

وی ادامه داد: براساس یافته های تازه، درگیری با بعضی مسائل عفونی مثل بیماری های انگلی و قارچی می توانند سیستم ایمنی بدن را از تعادل خارج نموده و زمینه ساز بروز آلرژی های مختلف شوند، لذا بیورزونانس با تشخیص این عفونت ها و یاری به درمان آنها هم می تواند در برطرف انواع آلرژی موثر باشد و نهایتا، روش بیورزونانس با تعدیل و اصلاح عملکرد سیستم ایمنی و واکنش های آن نسبت به آلرژن ها می تواند به برطرف آلرژی یاری کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2004

به "توسعه فناوری مکمل برای تشخیص بیماری ها، بازسازی بعضی از ماژول های بیورزونانس در دانشگاه امیرکبیر" امتیاز دهید

1 کاربر به "توسعه فناوری مکمل برای تشخیص بیماری ها، بازسازی بعضی از ماژول های بیورزونانس در دانشگاه امیرکبیر" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه فناوری مکمل برای تشخیص بیماری ها، بازسازی بعضی از ماژول های بیورزونانس در دانشگاه امیرکبیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید