تفلیس، یادگاری تاریخی در دامنه کوههای قفقاز

به گزارش بیباپ، تفلیس شهری قدیمی است که در قرن پنجم میلادی شکل گرفته است. معماری تفلیس ترکیبی از الگوهای قدیمی و نو شهری است.

تفلیس، یادگاری تاریخی در دامنه کوههای قفقاز

با ما سفر کنید و با تور گرجستان ارزان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

بخش تاریخی و قدیمی شهر تفلیس با خیابانهای باریک و ساختمان هایی با سبکهای مختلف معماری اخیراً بازسازی شده است تا بافت قدیمی شهر با مغازه های کوچک و فضای گرم کافه هایش، روحی تازه بیابد.

رزو گابریادز، کارگردان، نویسنده و هنرمند گرجی می گوید: گرجستان کوشش می نماید تاریخ خود را حفظ کند. گاهی تکه سنگی در گوشه ای از شهر، حکایتهایی برای شما دارد که در یک کتاب نمی گنجد.

پس از دوران طولانی استیلای شوری سابق بر گرجستان و سختی های سالهای دهه 1990 میلادی، گرجستان چهره تازه کشوری را به خود گرفته که با آغوش باز پذیرای میهمانان از تمام نقاط دنیا است.

صاحب یک بار در تفلیس می گوید: تفلیس شهری عظیم و امن است و با استانداردهای اروپا بسیار کم هزینه هم هست. با شبی 50 دلار می توانید در اینجا سر کنید.

در میان نمایی که ترکیب سبک های قدیم و نو معماری به وجود آورده، بناهای تاریخی مشهور هنوز زندگی خاص خود را دارند. قرنهاست که درهای حمام های گوگردی با گنبدهای آجری به روی بازدیدنمایندگان باز است.

یکی از ساکنان تفلیس در موردچشمه های آب گرم می گوید: این آب گرم از چشمه طبیعی گوگردی می آید که 50 متر با این حمام فاصله دارد و بنیان شهر هم همان جا گذاشته شده است. در زبان گرجی قدیم تفلی به معنایگرم است و نام تفلیس از همین چشمه های آب گرم گرفته شده.

معماری مذهبی و هنر یکی از هسته های اصلی میراث باستانی گرجستان است. گرجستان یکی از اولین کشورهایی این ناحیه بود که به آیین مسیحیت عایدی.

پدر آکاکی، رییس کلیسای جامع مریم مقدس، قدیمی ترین کلیسای تفلیس که در قرن ششم میلادی ساخته شده و متعلق به کلییسای ارتدوکس گرجی است، می گوید: این قدیمی ترین کلیسایی است که در شهر تفلیس برجای مانده. سالن دراز و مستطیل شکل کلیسا زمان کوتاهی پس از اینکه شهر بنیان گرفت، ساخته شده است. زنگهای این کلیسا حتی تحت اشغال خارجی ها به صدا در می آمده. دوران شوروی سابق، دورانی سیاه در تاریخ این کلیساست. چون کلیسا را به تعمیرگاه پنجرگیری و محل سکونت تعمیرکارها تبدیل کردند، اما روح این کلیسا حفظ شد و الآن دوباره مرنام مذهبی در آن برگزار می گردد.

خارج شهر، قلعه ها، صومعه ها و کلیساهای قدیمی بر روی چشم اندازهای زیبای کوههای قفقاز خودنمایی می نماید و زائران و مسافران زیادی را به خود جلب می نمایند.

یک هنرمند اهل تفلیس می گوید: این میراث باستانی حال وهوای خاصی به تفلیس می دهد که فقط مسیحی نیست چون در اینجا شما کلیسا، مسجد، کنیسه و حتی آتشکده زرتشتی ها را می توانید نزدیک یکدیگر پیدا کنید. این گوناگونیِ فرهنگی نشانه ای زیبا از سرزمینی است که در آن اروپا و آسیا به هم می رسند.

منبع: یورونیوز
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2021

به "تفلیس، یادگاری تاریخی در دامنه کوههای قفقاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفلیس، یادگاری تاریخی در دامنه کوههای قفقاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید