تامین اقتصادی زنجیره ای، راهکاری مناسب برای توسعه صنعت، بلاکچین فناوری پیشرو در عصر نوین

به گزارش بیباپ، امروزه در سطح دنیا تکنولوژی بلاکچین به یاری زنجیره تامین اقتصادی آمده است و این سبک از تامین اقتصادی که کارآمدترین نوع تامین اقتصادی در سطح دنیا می باشد را قانون مندتر و در دسترس تر کرده است.

تامین اقتصادی زنجیره ای، راهکاری مناسب برای توسعه صنعت، بلاکچین فناوری پیشرو در عصر نوین

گروه اقتصادی خبرنگاران- محمدجواد بختیاران؛ هدف اصلی مدیریت زنجیره تامین پایدار، کاهش تاثیر منفی تمام فرآیندهای موجود در چرخه عمر محصول یا خدمات بر محیط زیست برای نسل های فعلی و آینده است. مدیریت زنجیره تامین پایدار از شناخت اهمیت استراتژیک تامین و رویدادهای زنجیره تامین، هم در دستیابی به عملکرد پایدار سازمان و هم در پرداختن به مسائل پایداری در داخل صلاحیت های صنعت نشات گرفته است.

گرین، مورتون و نیو(1996) مدیریت زنجیره تامین پایدار را رویکردی تعریف کرده اند که در آن می توان نوآوری در مدیریت زنجیره تامین و خرید مهندسی را از منظر محیط سنجید. هال هم در سال 2000 تفسیر کرده است که پویایی مدیریت زنجیره تامین پایدار، پدیده ای است که در آن نوآوری های زیست محیطی از یک سازمان مصرف کننده به یک سازمان فروشنده منتقل می شود، با نوآوری در محیط زیست، یک فرآیند، محصول، تکنیک یا فناوری ایجاد شده برای اثرات میانه زیست محیطی تعریف می شود.

در این خصوص با کارهای کارشناسی بسیار انجام شده تاکید بسیاری بر زنجیره ای بودن تامین اقتصادی سرمایه در گردش و اهمیت آن می شود. و در این خصوص با استناد با کارهای کارشناسی انجام شده صرفه جویی های حاصل از این موضوع را حداقل 40 درصد اسم کرده اند. بعلاوه از دیگر نتایج زنجیره ای بودن تامین اقتصادی کاهش منافذ فساد در فرآیند های تامین اقتصادی بوده است که امروزه از احتیاجهای اساسی جهت مبارزه با مفاسد اقتصادی می باشد.

بعلاوه دیگر نتیجه مهمی که زنجیره ای بودن تامین اقتصادی باعث آن می شود تقویت و توسعه صنایع داخلی می باشد. چرا که پول مستقیما وارد چرخه ای می شود که به محصول نهایی منتج می شود و درنهایت پول حاصل از فروش محصول هم از سوی دیگر وارد چرخه اقتصادی شده به رشد فراوری ناخالص داخلی منتج خواهد شد. در واقع چرخش صحیح پول در نظام بانکی این این فواید را در بر خواهد داشت.

در خصوص موضوع مسکن که در کشورمان طی سالیان گذشته به یک مشکل انباشته شده بدل گشته است و از طرفی خود از احتیاجهای اساسی می باشد. طی دو دولت گذشته طرح های مختلفی از جمله طرح مسکن مهر دولت های نهم و دهم و طرح ملی مسکن دولت های یازدهم و دوازدهم از جمله طرح هایی بودند که دولت ها در جهت برطرف احتیاج مسکن کشور کلید زدند اما علی رغم کارهای خوب و مهمی که در این خصوص انجام شد نتایجی که عامه مردم را منتفع نماید حاصل نشد. که توجه به موضوع زنجیره ها در این حوزه هم در کنار سایر عوامل مهم در این حوزه، نتایج شگرفی را به همراه خواهد داشت.

در خصوص صنعت خودروسازی هم بحث تامین اقتصادی فشل باعث زیان انباشته گسترده در این صنعت گشته است و بعلاوه ناکارآمدی فراوری و بدهی های بسیار زیاد خودروسازها به شبکه بانکی گریبان گیر آن ها شده است. حال آنکه اگر پول در یک زنجیره صحیح می توانست به گردش درآید در صنعت خودروسازی نتایج بسیار ملموس تری دیده می شد. و امروزه صنعت خودروسازی خود به یکی از معضلات کلان تبدیل نمی شد.

حال نکته حائز اهمیت در حوزه تامین اقتصادی زنجیره ای داشتن توجه ویژه به لزوم وجود تکنولوژی در کنار این حوزه می باشد. امروزه در سطح دنیا تکنولوژی بلاکچین به یاری زنجیره تامین اقتصادی آمده است و این سبک از تامین اقتصادی که کارآمدترین نوع تامین اقتصادی در سطح دنیا می باشد را قانون مندتر و در دسترس تر کرده است. که البته در کشور ما هنوز این موضوع عملیاتی نشده است.

نتیجه گیری

در نهایت بایستی توجه کرد که در صورت قانون گذاری های صحیح مجلس شورای اسلامی در این حوزه و اجرای صحیح دولت محترم می توان به اجرای موضوع تامین اقتصادی زنجیره ای در یک بستر تکنولوژیکی امیدوار بود و از مزایای بسیار آن در حوزه های مختلف کلان کشوری و بعلاوه در رشد و توسعه صنایع مادر و پایین دستی بهره برد. که البته قطعا این موضوع یک کار بزرگ برای پیشبرد اهداف توسعه اقتصادی پایدار بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2100

به "تامین اقتصادی زنجیره ای، راهکاری مناسب برای توسعه صنعت، بلاکچین فناوری پیشرو در عصر نوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین اقتصادی زنجیره ای، راهکاری مناسب برای توسعه صنعت، بلاکچین فناوری پیشرو در عصر نوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید