برگ برنده جنگنده شگفت انگیز و کمتر شناخته شده سوئدی، عکس

به گزارش بیباپ، گجت نیوز نوشت: جنگنده سوئدی ساب یاس 39 گریپن - Saab Jas 39 Gripen آن طور که باید و شاید، شناخته شده نیست؛ اما یکی از برترین هواپیماهای جنگی بال دلتا بوده و هست.

برگ برنده جنگنده شگفت انگیز و کمتر شناخته شده سوئدی، عکس

این هواپیمای جنگی از دل برنامه Bas 90 سوئد بیرون آمد. باس 90 در دهه 70 میلادی طرح ریزی شد تا به نیروی هوایی سوئد امکان اجرای عملیات از پایگاه های کوچک نزدیک به هم را بدهد. هدف هم این بود که اگر حمله ای در دوران جنگ سرد رخ داد، از انهدام گسترده هواپیماهای جنگی کشور، جلوگیری گردد.

اما برای درست پیش رفتن نقشه، به جت جنگنده ای احتیاج بود که قابلیت های خاصی را داشته باشد. ساب یاس 39 گریپن، دقیقا همان چیزی بود که نیروی هوایی سوئد می خواست: اینکه بتواند در مواقع لزوم، به سرعت از پایگاه های کوچک و موقتی، به هوا بعضیزد.

برای به رخ کشیدن این توانمندی، ساب در سال 2017 ویدیویی منتشر کرد که یک فروند جنگنده Gripen C را در حال تیکاف و فرود روی یک جاده نشان می داد. این جاده، 800 متر طول و 16 متر عرض داشت؛ آن هم در حالی که باند پرواز فرودگاه ها، معمولا 45 متر عرض دارد.

اتفاقا این جنگنده، هنوز بعضی از قطعات و تجهیزات نسل نخست گریپن را داراست. سلاح اصلی آن، تیربار Mauser BK-27 نصب شده در جلوی هواپیما است؛ اما امکان تجهیز آن به چند موشک کوچک و بزرگ نیز وجود دارد. نیروی محرکه نشات گرفته از موتور Volvo RM-12 هم قدرت مانور لازم را در عین کنترل پذیری، فراهم می نماید.

هر طور حساب کنید، جنگنده ای بهتر از گریپن برای سوئد در دوران جنگ سرد، پیدا نمی کنید. البته در آن سال های پرتنش، سوئد متحمل حمله نظامی دشمن نشد؛ اما این به معنای آن نیست که ساخت جنگنده گریپن در قالب برنامه Bas 90، وقت هدر دادن بود. این پرنده، در خدمت نیروی هوایی چند کشور دیگر عایدی که می توانیم از تایلند و مجارستان نام ببریم.

خانواده Gripen همچنان در حال ترقی و تکامل است. سال 2022، ساب قراردادی با سازمان صنایع دفاعی سوئد برای نوسازی و فراوری نسل نو این جنگنده امضا کرد. ارزش این قرارداد معادل 3.2 میلیارد دلار است و تا سال 2029 اعتبار دارد.

کمپانی سازنده، قصد ارتقای سلاح ها، موتور، سنسورها و امکانات ارتباطی گریپن را دارد؛ چیزی که آن را همچنان قابل اتکا و رقابت جو نگه خواهد داشت.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 تیر 1402 بروزرسانی: 23 تیر 1402 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2569

به "برگ برنده جنگنده شگفت انگیز و کمتر شناخته شده سوئدی، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگ برنده جنگنده شگفت انگیز و کمتر شناخته شده سوئدی، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید