با آزمایشی ساده، نوع موهای خود را معین نمائید

به گزارش بیباپ، آرایشگر شما، می تواند تقریباً بدون اشتباه در خصوص نوع موهای شما و پوست سرتان قضاوت کند. ولی اگر مایلید خود هم این مسئله را آنالیز کنید، می توانید آزمایشات زیر را که خیلی ساده است و احتیاجی به تکنیک و وسایل پیچیده ندارد انجام بدهید.

با آزمایشی ساده، نوع موهای خود را معین نمائید

نویسنده: ژان. لوک. داریگل

مترجم: ساعد زمان

آرایشگر شما، می تواند تقریباً بدون اشتباه در خصوص نوع موهای شما و پوست سرتان قضاوت کند. ولی اگر مایلید خود هم این مسئله را آنالیز کنید، می توانید آزمایشات زیر را که خیلی ساده است و نیازی به تکنیک و وسایل پیچیده ندارد انجام بدهید.

آزمایش شماره 1:

ده عدد از موهای خود را از شانه یا برس سرتان بردارید. آنها را روی یک کاغذ سفید قرار دهید. شکل ظاهری آنها را آنالیز کنید (حال چه به شکل طبیعی خود باشد یا روی آن تغییر حالتی نظیر فر کردن، صاف کردن و غیره انجام داده باشید که در این صورت، باید آنالیز کنید که آیا موهایتان هر یک به تنهایی این شکل را حفظ نموده یا نه). ممکن است موهای شما سخت و موجدار، مجعد یا فر باشد.

این اولین نکته ای است که می توانید مورد آنالیز قرار دهید.

آزمایش شماره2:

یک تار مو را با انگشت شست و سبابه هر دو دست گرفته و بکشید تا پاره شود. شما به این ترتیب، می توانید استحکام موهای خود را آنالیز کنید. اگر تار مو به سادگی و با کوچکترین کششی پاره شد، این حالت بیانگر شرایط نامناسب موهای شما است (این وضع، ممکن است بر اثر استفاده از مواد شیمیایی، دست کاری بی موقع موها، و یا شرایط نامناسب خشک کردن آن که احتمالاً خیلی خشن بوده ایجاد شده باشد).

اما اگر موی شما به خوبی در برابر کشش مقاومت کرد، این نشانه بسیار خوبی است. شما می توانید این آزمایش را پس از خیس کردن مو، برای اینکه تفاوت آن را درک کنید دوباره انجام بدهید. در این حالت، باید مو حالت ارتجاعی بیشتری از خود نشان بدهد.

آزمایش شماره 3:

یک تار موی خود را روی کاغذی سفید بگذارید و قسمت انتهایی آن را با یک ذره بین ساده آنالیز کنید. به خوبی می توانید نوک آن را ببینید که آیا شاخه شاخه شده یا خیر. در این حالت ممکن است مشاهده کنید نوک مو به دو قسمت یا بیشتر تقسیم شده است. اگر وضع چنین باشد، شما باید به معالجات خاصی که این گونه موها به آن نیاز دارند بپردازید. البته بهتر است فقط روی یک تار مو قضاوت نکنید و برای معین شدن موضوع، نوک ده تار مو را مورد آنالیز قرار دهید و اگر هیچ یک از آنها چنین حالتی نداشته باشد، نشان دهنده شرایط خوب موی شما است.

آزمایش شماره 4:

باز هم ده تار موی خود را با ذره بین آنالیز کنید(این بار قسمت ریشه را). این موها را باید به دقت با یک مو چین بکنید (چهار تا از روی سر، دو تا از پشت سر در حوالی گردن و دو تا از هر طرف یعنی یکی از شقیقه و دیگری از پشت گوش). حالا دقیقاً آنالیز کنید که آیا حفره انتهایی آن یعنی پاپی روی پیاز مو به صورت تو خالی وجود دارد (پیاز زنده همراه با پاپی آن) یا اینکه پر شده است (که در این صورت، پیاز مو خود را کراتیهمه نموده و آماده ریزش است.)

اگر هشت تا نُه عدد از موهایتان در قسمت پیاز، حفره پای را دارا باشد، موی شما در شرایط خوبی قرار گرفته است. اما اگر تعداد پیازهای تو خالی کمتر بوده و بیش از دو موی مرده داشته باشید، این آزمایش را با 50 عدد از موهایتان تکرار کنید تا شرایط معین شود. از نظر آماری، در این حالت شانس بیشتری برای قضاوت صحیح خواهید داشت.

آزمایش شماره 5:

موی بالای سر را با انگشت باز کنید تا پوست سر معین شود. پوست سر خود را با گرفتن ذره بینی روی آن، جلوی یک آینه کوچک آنالیز کنید. به خوبی خواهید دید که آیا دچار شوره سر هستید یا خیر. آیا این شوره ها روی پوست چسبیده و آغشته به عرق و چربی است؟ یا اینکه خشک و از پوست جدا شده است؟

آزمایش شماره 6:

این آزمایش را می توانید با یک تکه کاغذ سیگار یا دستمال کاغذی، و دقیقاً و روز پس از شستشوی سرتان انجام بدهید. مثل آزمایش مشاره 5، در وسط فرق سرتان موها را از هم باز کنید تا پوست سر معین شود. سپس کاغذ سیگار یا دستمال کاغذی را با انگشت سبابه با فشار ملایمی به مدت یک دقیقه روی پوست سر نگاه دارید.

- اگر هیچ گونه اثری از چربی روی کاغذ سیگار ایجاد نشد، موی شما خشک و بی چربی است و باید آن را مورد معالجه قرار بدهید.

- اگر این قطعه کاغذ کاملاً به وسیله ماده ای چرب و کثیف آغشته شد، موهای شما چرب است که در این صورت هم نیاز به معالجه دارد.

- اگر نشانه انگشت شما روی کاغذ با یک لکه ساده و بدون آغشته شدن شدید آن باقی ماند، موهای شما از این نظر سالم است و شما باز هم باید کاری انجام بدهید: شامپو، آرایش، دفعات شستشو و شکل آن را عوض نکنید، زیرا راز با ارزشی را یافته اید که به شما امکان می دهد موهای خود را سالم نگاه دارید.

تعریف موی طبیعی

به وسیله این آزمایشات، می توانید در خصوص شرایط موهای خود قضاوت کنید و دریابید که آیا موهایتان در شرایط طبیعی قرار گرفته است یا خیر. موی طبیعی را می توان به این شکل تعریف کرد:

- مو با لمس دست، نرم، حالت پذیر و به سادگی قابل آرایش است.

- از درخششی طبیعی برخوردار است. نور را جذب نموده می درخشد.

- به میزان کمی، آغشته به چربی طبیعی خود است.

- اگر یک دسته از آن را بلند کنیم، به حالت شل به جای او خود نمی افتد بلکه کمی حالت گرفته و سپس به آرامی به جای خود باز می شود.

مسلماً، اگر موهای شما زبر و خشن، دارای الکتریسیته، خیلی نرم یا کدر و خفه است، می دانید چه باید بکنید: معالجه!! و این کار، با معالجه خود شما آغاز می شود. سلامتی مجموعه بدن، مستقیماً بر موها که انعکاسی از این سلامتی است، تأثیر می گذارد.

آزمایشات دقیق در آزمایشگاه

اگر می خواهید در آنالیز موهایتان از این حد فراتر بروید، می توانید از پزشک خود بخواهید که شما را به آزمایشگاهی معرفی کند تا تجزیه و تحلیل دقیقی روی موهای شما انجام دهد.

منبع مقاله :

داریگل، ژان لوک، (1373)، بهداشت و زیبایی مو(مراقبتها و درمان طبیعی برای مو و پوست سر)،ترجمه ساعد زمان، تهران: نشر ققنوس، چاپ هشتم.

منبع: راسخون
انتشار: 18 مهر 1400 بروزرسانی: 18 مهر 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2118

به "با آزمایشی ساده، نوع موهای خود را معین نمائید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با آزمایشی ساده، نوع موهای خود را معین نمائید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید