اسماعیلیه ظرفیت ناشناخته گردشگری در استان خوزستان است

به گزارش بیباپ، ایرنا/ براساس آخرین خبر و گزارشهای منتشر گشته، اسماعیلیه ظرفیت ناشناخته گردشگری در استان خوزستان است.

اسماعیلیه ظرفیت ناشناخته گردشگری در استان خوزستان است

ابراهیم ساکی در حاشیه بازدید از پروژه های عمرانی و روستایی این بخش بیان نمود: بخش اسماعیلیه با داشتن باغ، نخلستان ها و شالیزارهای بسیار زیبا یک منطقه بکر در حوزه گردشگری است اما تا به امروز به این ظرفیت بسیار مهم و عایدیزا اهمیتی داده نشده است.

وی گفت: مردم روستا نیز با حوزه گردشگری و استفاده از این ظرفیت برای ایجاد عایدی آشنا نیستند و استقبال نمی نمایند.

بخشدار اسماعیلیه اضافه کرد: چندین جلسه برای مردم روستا به منظور آشنایی با حوزه گردشگری و ایجاد انگیزه بین روستاییان در این خصوص برگزار گردید اما هنوز برای فعالیت در این حوزه درخواستی ارائه نشده است.

ساکی با تاکید بر اینکه مشارکت مردم روستا در حوزه بومگردی و گردشگری آثار مالی مطلوبی برای منطقه در پی دارد، ادامه داد: سرمایه گذار به علت اینکه روستاییان زمین های خود را نمی فروشند، نمی تواند در حوزه گردشگری روستایی ورود نمایند.

بخشدار اسماعیلیه بیان نمود: میراث فرهنگی و بنیاد برکت برای پرداخت تسهیلات در حوزه گردشگری به مردم روستا اعلام آمادگی کردند اما با وجود نشستهای مختلفی که با مردم این بخش صورت گرفته، استقبالی برای فعالیت در این حوزه مشاهده نمی گردد و همیشه احتیاج است که تبلیغات و معرفی بیشتری از این بخش و حوزه گردشگری به ویژه به وسیله رسانه ها انجام گردد.

بخشدار اسماعیلیه پیرامون اینکه اسماعیلیه ظرفیت ناشناخته گردشگری در استان خوزستان است، ادامه داد: در حوزه تامین کمی آب آشامیدنی در این بخش خوب کار شده اما در بخش کیفیت شرایط مناسبی نداریم.

وی با بیان اینکه چهار روستای این بخش همچنان آب آشامیدنی پایدار ندارند، اضافه کرد: شرکت آبفای استان اقدامات خوبی برای تامین آب شرب روستاهای این بخش انجام داده و انتظار داریم مشکل آب این چهار روستا نیز در آینده نزدیک برطرف گردد.

ساکی با اشاره به مشکل برق در اغلب روستاهای این بخش اضافه کرد: تا حدود زیادی این مشکل با پیگیری مسئولان مربوطه برطرف شده اما همچنان ادامه تلاشها برای کاهش قطعی برق در منطقه لازم است.

بخشدار اسماعیلیه گفت: چهار شرکت نفت و گاز کارون، نفت و گاز اروندان، شرکت توسعه نفت و شرکت نیشکر امیرکبیر در این بخش فعالیت دارند و عمل به مسئولیت اجتماعی این شرکت ها همیشه مطالبه مردم منطقه است.

وی گفت: با وجود چهار شرکت بزرگ در این منطقه انتظار می رود که شرایط اشتغال، یاری و بهسازی روستاهای این بخش بهتر باشد.

بخشدار اساعیلیه ادامه داد: شرکت نیشکر همکاری بهتری نسبت به سایر شرکتهای موجود در این بخش برای انجام مسئولیتهای اجتماعی دارد.

بخشدار اسماعیلیه با اشاره به وجود 50 روستا در این بخش گفت: 80 پروژه عمرانی و آبادانی این بخش در حال اجرا است که بیشتر در زمینه آسفالت، زیرسازی و روشنایی هستند، بنیاد مسکن با دادن قیر یارانه ای یاری بزرگی در انجام آسفالت روستاهای این بخش نموده است.

وی با بیان اینکه این اندازه پروژه در 16 روستا در حال اجرا است، اضافه کرد: عملیات اجرایی این پروژه ها از 6 ماه گذشته شروع شده و تا سرانجام سال جاری به صورت 100 درصد تکمیل خواهند شد.

ساکی با اشاره به توجه دولت سیزدهم به آبادانی روستاها بیان نمود: در 2 سال اخیر اعتبارات بسیار خوبی به بخشداری ها برای آبادانی و بهسازی روستاها اختصاص یافته است.

بخشدار اسماعیلیه با بیان اینکه 317 میلیارد ریال برای اجرای این پروژه ها اختصاص یافته، گفت: به علت ایجاد زمینه لازم برای آبادانی در روستاهای این بخش و جذب نیروهای بومی در شرکتهای مستقر در این منطقه مهاجرت معکوس رخ داده و بسیاری از خانواده هایی که مهاجرت نموده بودند، و به روستاهای خود برگشته اند.

وی گفت: دبستان در روستاهای این بخش وجود دارد اما فاقد مدرسه دوره مبه وسیلهه در روستاهای این بخش هستیم و دانش آموزان برای تحصیل در این دوره باید به اهواز مراجعه نمایند.

ساکی بیان نمود: از آموزش و پرورش درخواست داریم برای جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان، مدرسه دوره مبه وسیلهه در این منطقه تاسیس نمایند، در بسیاری موارد دانش آموزان باید برای حضور در کلاس درس تا 50 کیلومتر را طی نمایند.

بخشدار اسماعیلیه با بیان اینکه بازنگری طرح هادی در روستاهای این بخش بسیار کند انجام می گردد، ادامه داد: روند طولانی و کند بازنگری طرح هادی باعث شده تا ساخت و سازهای غیرمجاز در روستاها انجام گردد.

وی گفت: خوشبختانه حدنگاری در این بخش به طور کامل صورت گرفته و تمام زمین ها و املاک در این بخش دارای سند هستند.

بخشدار اسماعیلیه اضافه کرد: 424 هکتارنخیلات در این بخش وجود دارد که 30 هزار تن فراوری خرما دارند و خوشبختانه جهاد کشاورزی در سالهای اخیر نخلهای موجود در این بخش را بیمه نموده تا کشاورزان آسیب کمتری را ببینند.

ساکی ادامه داد: در سالهای اخیر با اقدامات خوبی که برای مقابله با آفات و بیماری ها از سوی سازمان جهاد کشاورزی انجام گرفته اندازه نخیلات در این بخش رو به افزایش بوده است.

وی گفت: سال جاری شکرانه برداشت خرما در بخش اسماعیلیه برای معرفی ظرفیت فراوری این محصول کشاورزی برگزار گردید.

بخشدار اسماعیلیه با بیان اینکه متاسفانه صنایع تبدیلی محصولات کشورزی در این بخش وجود ندارد، اضافه کرد: اگر صنایع تبدیلی و بسته بندی محصولات کشاورزی و به ویژه خرما در این بخش ایجاد گردد، در اشتغالزایی و فروش محصولات کشاورزی روند مطلوبی خواهد داشت.

ساکی با بیان اینکه محصولات کشاورزی دیگری نیز در این بخش فراوری می گردد، اظهار کرد: لوبیا، لیمو ترش و برنج نیز در کنار خرما در اسماعیلیه فراوری می گردد.

وی با بیان اینکه 14 هزار هکتار کشت شلتوک در این بخش صورت گرفته، اضافه کرد: با توجه به شرایط خوب آب در حوضه آبریز کارون سال جاری کشت شلتوک، بدون محدودیت صورت گرفته است.

بخشدار اسماعیلیه ادامه داد: درخواست کشت محصولات گرمسیری را در این بخش از سازمان جهاد کشاورزی داشتیم، روستاهای اسماعیلیه به علت مجاورت با رودخانه کارون و شرایط آب و هوایی، ظرفیت خوبی در کشت محصولات گرمسیری دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 20 شهریور 1402 بروزرسانی: 20 شهریور 1402 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2589

به "اسماعیلیه ظرفیت ناشناخته گردشگری در استان خوزستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسماعیلیه ظرفیت ناشناخته گردشگری در استان خوزستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید