اختلال در خواب با افزایش خطر مرگ زودهنگام مرتبط است

به گزارش بیباپ، مطالعات نشان می دهد خواب مختل شده با افزایش خطر مرگ زودهنگام، بخصوص در زنان، مرتبط است.

اختلال در خواب با افزایش خطر مرگ زودهنگام مرتبط است

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، برای اولین بار نتایج یک مطالعه نشان داده است که ارتباط واضحی بین تعداد دفعات و مدت زمان بیداری ناخودمطلع هنگام خواب شبانه و افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی و مرگ به هر علتی، به ویژه در زنان وجود دارد.

مطالعه 8001 زن و مرد نشان داد زنانی که بیدارشدن ناخودمطلع را در طول شب و برای مدت زمان طولانی تری تجربه می نمایند، تقریباً با دو برابر خطر مرگ در اثر بیماری های قلبی عروقی در طول متوسط بین 6 تا 11 سال بعد، روبرو هستند. این ارتباط در مردان کمتر تعیین بود و خطر مرگ قلبی عروقی آنها در مقایسه با جمعیت عمومی مردان کمی بیش از یک چهارم افزایش داشت.

بیدارشدن ناخودمطلع که به تحریک قشر مغز نیز معروف است، بخشی طبیعی از خواب است. این حالت خود به خود اتفاق می افتد و بخشی از توانایی بدن در پاسخ دادن به موقعیت های بالقوه خطرناک مانند سر و صدا یا انسداد تنفس است. درد، حرکات اندام، ضربه، دما و نور نیز می توانند محرک بروز این اتفاق باشند.

دومینیک لینز، سرپرست تیم تحقیق از مرکز پزشکی دانشگاه ماستریخت هلند، در این باره شرح داد: یکی از عوامل اصلی بیدارشدن های شبانه، آپنه خواب انسدادی هنگام توقف تنفس است و سیستم بیدارشدن باعث فعال شدن بدن ما برای تغییر شرایط خواب ما و راه اندازی مجدد مجرای هوایی فوقانی می گردد. دلیل دیگر بیدارشدن می تواند آلودگی صوتی توسط مثلاً صدای هواپیما در شب باشد. بسته به قدرت تحریک، فرد ممکن است مطلعانه از محیط مطلع گردد. اما افراد صبح به دلیل تکه تکه شدن خواب شأن احساس خستگی و ضعف می نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1913

به "اختلال در خواب با افزایش خطر مرگ زودهنگام مرتبط است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلال در خواب با افزایش خطر مرگ زودهنگام مرتبط است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید