کم بارشی فراگیر در ایران، بارش ها تقریبا در تمامی استان ها زیر نرمال است

به گزارش بیباپ، بارش ها در کشور از ابتدای مهرماه تا به امروز حدود 30 درصد کمتر از نرمال بوده است همچنین میزان نزولات جوی از ابتدای سال آبی زراعی (مهرماه) تا به امروز در تمامی استان ها به جز چهار استان کمتر از میانگین بلند مدت گزارش شده است.

کم بارشی فراگیر در ایران، بارش ها تقریبا در تمامی استان ها زیر نرمال است

به گزارش خبرنگاران، براساس آخرین اطلاعات مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از مهرماه تا به امروز در کل کشور 82 میلیمتر بارش داشته ایم که این میزان نسبت به میانگین بلند مدت کشور حدود 30 درصد کمتر گزارش شده است.

از سویی دیگر بارش ها در ایران نسبت به سال گذشته نیز 40 درصد کمتر شده است و تمامی استان ها به جز چهار استان اردبیل، البرز، تهران و قم با کم بارشی روبرو اند.

بر اساس این اطلاعات، بارش ها در سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان به ترتیب 89.5 درصد، 89 درصد و 62 درصد کمتر از میانگین بلند مدت است بنابراین این استان ها در شرایط کم بارشی شدید قرار دارند.

از سویی دیگر بارش ها از ابتدای مهر ماه تا به امروز در دو استان پربارش گیلان و مازندران نیز به ترتیب حدود 17.5 درصد و 23 درصد کمتر از میانگین بلند مدت گزارش شده است.

احد وظیفه - رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی - پیش از این در گفت و گویی با خبرنگاران با اشاره به اینکه طی سال آبی جاری کم بارشی فراگیر و خشکسالی گسترده در ایران دور از انتظار نیست، گفته بود که در بیشتر استان های کشور در جنوب، جنوب شرق، جنوب غرب و شرق این شرایط محسوس خواهد بود حتی برای استان های شمالی کشور به ویژه گلستان نیز شرایط خوبی پیش بینی نمی گردد.

به گفته وظیفه بر اساس مدل های اقلیمی پیش بینی می گردد که تا خاتمه سال آبی با خشکسالی متوسط و شدید در کشور روبرو باشیم بنابراین انتظار می رود که دستگاه های متولی به ویژه وزارت نیرو برای ذخیره آب در کشور و مدیریت بهینه آن برنامه ریزی نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1784

به "کم بارشی فراگیر در ایران، بارش ها تقریبا در تمامی استان ها زیر نرمال است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کم بارشی فراگیر در ایران، بارش ها تقریبا در تمامی استان ها زیر نرمال است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید