چرا کاکتوس گل نمی دهد

به گزارش بیباپ، چرا کاکتوس من گل نمی دهد یا اصلاً مگه کاکتوس ها هم گل می دهند؟، اینها سوالهایی هستند که تقریباً هر روز از ما پرسیده می گردد. برخلاف تصور خیلی ها تمامی کاکتوس ها گل می دهند، فقط سن گلدهی کاکتوس ها و ساکولنت ها متفاوت است.

چرا کاکتوس گل نمی دهد

به گزارش خبرنگاران به نقل از میهن کاکتوس،برخی از گونه های کاکتوس مثل مامیلاریاها در سن خیلی کم حتی اگر شرایط فراهم باشد در یک سالگی به گلدهی می رسند، برخی کاکتوس ها مانند سفالوسرئوس یا همان کاکتوس اولدمن در سن بالای 40 سالگی به گلدهی می رسد و یا کاکتوس اچینو گرزونی (همان جایگاه مادر زن خودمان) در سن بالای 25 سالگی گل می دهد. البته تنها سن گل دهی کافی نیست و سایر شرایط نیز باید فراهم باشد، که در زیر به این موارد اشاره می کنم. امیدوارم با رعایت این موارد کاکتوس های شما هم گل بدهند. کاکتوس ها کم توقع ترین گیاهان هستند، سعی کنید با اندکی وقت گذاشتن به آنها از پرورش آنها لذت ببرید و دیگه نپرسید چرا کاکتوس من گل نمی دهد!

1- سن گلدهی:

در خصوص سن گلدهی در بالا اشاره شد که هر کاکتوس یا ساکولنتی باید به سنی برسد که قادر به فراوری گل باشد و مثالهایی هم زده شد. در آخر مقاله به سن گلدهی برخی از گونه های دیگر اشاره خواهم کرد.

2- دما:

شرایط محیطی مانند نور دما رطوبت تأثیر زیادی در رشد کاکتوس ها و ساکولنت ها و به گل نشستن آنها دارد. کاکتوس ها در فصل خواب به نور کمتر و آبیاری و رطوبت بسیار کمی نیاز دارند.

یکی از مهم ترین پارامترها برای گلدهی کاکتوس ها خواب زمستانی می باشد، کاکتوس ها برای خواب به دما و نور پایینی نیاز دارند. دمایی حدود 8-12 درجه دمای ایده عالیست البته باز به گونه گیاه بستگی دارد ولی به طور کلی این دمای خوبی برای خواب رفتن کاکتوس هاست و باز تاکید می کنم که از آبیاری زیاد هنگامی که گیاه خواب است خودداری کنید.

3- نور:

کاکتوس ها و ساکولنت ها برای گلدهی در فصل رشد که برای بیشتر گیاهان بهار و تابستان است به نور فراوان نیاز دارند، بدون نور مرگ گیاه حتمی است. سعی کنید نور را فیلتر کنید چون نور شدید آفتاب باعث از بین رفتن بافت های خارجی گیاه می گردد و به اصطلاح کاکتوس دچار آفتاب سوختگی می گردد. برعکس در فصل خواب نور کمی نیاز دارند.

4- خاک مناسب:

کاکتوس ها برای گلدهی به خاک غنی نیاز دارند با زهکشی مناسب، یکی از فرمول هایی که در بیشتر کلاسهام توصیه می کنم ترکیب خاک شامل 70 درصد ماسه بدون خاک 15 درصد پیت ماس و 15 درصد ورمی کمپوست است (توصیه می گردد مقاله کامل خاک کاکتوس ها را مطالعه کنید). در فصل رشد به کاکتوس ها کودهای ازت پایین و پتاس بالا داد، البته کودهی بیشتر برای کاکتوس های کوچک برای افزایش رشد توصیه می گردد.

5- خواب زمستانی:

کاکتوس برای شکوفا شدن در بهار و تابستان نیاز به استراحت در زمستان یا اصطلاحاً خواب زمستانی دارند. بهتر است در زمستان کاکتوس ها و ساکولنت ها را در مکانی خنک در حدود 7 تا 12 درجه سانتی گراد نگهداری کنید و آبیاری را به حداقل برسانید تا کاکتوس به خواب زمستانی برود.

سن گل دهی برخی از واریته های کاکتوس ها:

البته این مقدار ثابت نیست و به شرایط محیطی گیاه بستگی دارد.

آستروفیتومها بعد از 3-4 سالگی

ژیمینو کالسیوم ها بعد از 2-3 سالگی

نوتو کاکتوس ها بعد از 2-3 سالگی

اچینو گرزونی بعد از 25 سالگی

مامیلاریاها بعد از 2 سالگی

اسپوستوا ها بعد از 20 سالگی

هاورتیاها بعد از 2 سالگی

فروها بعد از 5 سالگی

ملوها بعد از 5-6 سالگی و بعد از در آوردن سفالیوم

آریوکارپوس ها بعد از 5 سالگی

کوریفانتاها بعد از 3 سالگی

افوربیا میلی یا مرجان بعد از 1-2 سالگی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1453

به "چرا کاکتوس گل نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کاکتوس گل نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید