پاسداشت فرش ایرانی در قالب آثار موزه ای در اولویت است

به گزارش بیباپ، ایرنا/ براساس آخرین گزارش های بدست رسیده، پاسداشت فرش ایرانی در قالب آثار موزه ای در اولویت است.

پاسداشت فرش ایرانی در قالب آثار موزه ای در اولویت است

مرنام جشن روز ملی فرش با حضور هنرمندان، متخصصان و علاقمندان فرش در موزه فرش ایران برگزار گردید.

مرتضی ادیب زاده، مدیر کل موزه ها در این مرنام گفت: هنر تجلی روح کمال طلب و جمال جوی انسان در قالب محسوس است و در تمام مراحل فرش بافی این مراحل را می بینیم. فرش و هنر فرش بافی که خاص ایران است، به ذات خودش متعالی است.

وی اضافه کرد: باید برای حفظ کیفیت، کارگاه ها و بافنده های فرش ایرانی کوشش کنیم. فرش ایرانی هزاران سال پیشینه دارد از فرش پازیریک گرفته تا سایر فرش ها که نشان از اصالت فرش ایرانی در سراسر جهان دارد.

ادیب زاده توضیح داد: برای معرفی فرش مانند سایر هنرهای ایرانی کوتاهی کردیم و متأسفانه این فرصت را به کشورهایی دادیم که فرش هایی را با کیفیت پاییت فراوری نمایند و به نام فرش ایرانی صادر نمایند.

مدیر کل موزه ها گفت: ایران ظرفیت بالایی در فراوری فرش دارد، برای ما مهم است در راستای معرفی و حفظ ارزش های فرهنگی و هنری فرش ایرانی کوشش کنیم. فرش جنبه متعالی دارد و هویت ملی است و باعث افتخار ایرانیان است و همچنان در گالری های مطرح جهان می درخشد.

وی مطرح نمود: هدف ما در اداره کل موزه ها حفظ و پاسداشت فرش ایرانی در قالب آثار موزه ای است باید بتوانیم با هنرمندان و کارگاه های فرش بافی ارتباط برقرار کنیم. امیدواریم برای اعتلای فرش که متعلق به همه مردم است قدمی برداریم و از تمام هنرمندان و پیشکسوتان تقاضا می کنم برای تحقق این موضوع یاری نمایند.

ادیب زاده در خاتمه از پژوهشگر و مولف کتاب گنجینه ملی فرش ایران برای گردآوری این اثر فاخر و انتشارات یساولی برای چاپ این کتاب ارزشمند قدردانی کرد.

مهران صحرایی، سرپرست موزه فرش ایران در ادامه گفت: خوشحالم در جمع پیشکسوتان و اساتید فرش ایرانی حضور دارم.

وی اضافه کرد: مسیر تازهی را با عنوان فرهنگی و هنر برای موزه فرش در نظر گرفتیم و از حضور استارت آپ های خلاق برای تحقق این مسیر استفاده می کنیم. مسیر فرهنگ را مطرح کردیم، زیرا بسیاری از مردم عادی نمی دانند که موزه فرش وجود دارد و این موضوع بزرگترین مشکل ماست و حتی طرح و نقش فرش زیر پای خود را نمی شناسند باید حتما فرهنگ در این حوزه ورود پیدا کند و در این زمینه فرهنگسازی گردد.

صحرایی توضیح داد: بعلاوه مسیرهنر باید به کار گرفته گردد. موزه فرش مجموعه ای غنی است و از تمامی هنرمندان دعوت می کنیم تا فلسفه، مکتب و هنر تازه را این موزه استخراج نمایند.

تورج ژوله، مولف کتاب گنجینه ملی فرش ایران هم گفت: نخستین کاتالوگ موزه فرش ایران درسال 56 منتشر شده است و تنها به معرفی 40 فرش عشایری و روستایی از گنجینه موزه فرش پرداخته بود، به همین منظور این موضوع انگیزه ای شد تا به معرفی فرش های دوره صفوی بپردازم.

وی اضافه کرد: کارهای کتاب گنجینه ملی فرش ایران از سال 90 آغاز شد و کار عکاسی از فرش های موزه به وسیله عکاسان مطرح آغاز شد. در این پروژه 220 قطعه فرش از گنجینه موزه فرش ایران عکاسی شد و 27 قطعه فرش نیز به فرش های دوره صفوی اختصاص دارد.

این محقق و مدرس فرش دستبافت ایرانی توضیح داد: عکاسی این آثار بسیار سخت و ظریف بود بطوریکه یک سال طول کشید تا آماده گردد. بعلاوه تدوین مطالب کتاب نیز پنج سال زمان برد. چاپ این کتاب دستاوردهای بزرگ و مختلفی داشت و باعث شد تا فرش های ایران در سطح جهان معرفی شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 24 خرداد 1402 بروزرسانی: 24 خرداد 1402 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2556

به "پاسداشت فرش ایرانی در قالب آثار موزه ای در اولویت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسداشت فرش ایرانی در قالب آثار موزه ای در اولویت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید