هشدار؛ این عامل مهم باعث پیر شدن کلیه ها می شود!

به گزارش بیباپ، خبرنگاران : پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود نشان داده اند که تغییرات پروتئینی، نقش مهمی در پیر شدن کلیه ها بر عهده دارند.

هشدار؛ این عامل مهم باعث پیر شدن کلیه ها می شود!

به گزارش ، ساینس دیلی گزارش داد ، بررسی تغییرات پروتئین در کلیه ها با افزایش سن و همچنین رونویسی ژن ها، به ارائه یک تصویر کامل از روندهای مرتبط با سن و سال که در این اندام ها رخ می دهند، کمک می کند.

بنا به گزارش ایسنا، پیری به بروز بسکمک از تغییرات در بدن و اندام های ضروری مانند کلیه ها منجر می شود. تغییرات مرتبط با سن و سال در کلیه ها، بیشتر با بررسی رونویسی ژن ها گزارش شده است. بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان می دهد که این روش به همراه بررسی تغییرات در پروتئین ها، درک بهتری در مورد تغییرات مرتبط با سن و سال در کلیه ها به ما می دهد و شاید به ارائه روش های جدیدی برای درمان اختلال مرتبط با سن و سال در عملکرد کلیه بیانجامد.

یوکا تاکمون(Yuka Takemon)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: تغییرات فیزیولوژیکی در عملکرد کلیه هنگام پیری، به خوبی اثبات شده است اما اطلاعات کمی در مورد فرآیندهای مولکولی که زمینه ساز این نقص عملکرد هستند، وجود دارد. بسکمک از پژوهش های پیشین در مورد این تغییرات فیزیولوژیکی، رونویسی ژن ها به پروتئین ها را با ارزیابی آران ای پیام رسان مورد بررسی قرار داده اند اما ما می خواستیم ببینیم که آیا به واسطه ترکیب این روش با بررسی سطح پروتئین ها در کلیه می توانیم بینش های بیشتری را گردآوری کنیم.

تاکمون و همکارانش در پژوهش خود، تغییرات مرتبط با سن و سال در عملکرد کلیه ها را در حدود 600 موش که از نظر ژنتیکی متنوع بودند، مورد بررسی قرار دادند. آنها تغییرات آران ای پیام رسان و پروتئین ها را در نمونه های کلیه حدود یک سوم این حیوانات بررسی کردند.

پژوهشگران، یک الگوی مرتبط با سن و سال را هم در تغییرات آران ای پیام رسان و هم در پروتئین های موش ها کشف کردند که نشان می داد تعداد سلول های ایمنی و میزان التهاب در کلیه های این حیوانات رو به افزایش و عملکرد آنها در میتوکندری ها رو به کاهش است.

در هر حال، همه تغییرات در پروتئین ها با تغییرات آران ای پیام رسان مطابقت ندارند و این نشان می دهد که تغییرات پروتئین، پس از رونویسی ژن ها به آران ای رخ می دهند. این نشان می دهد که کلیه های پیرتر، کارآیی کمتری در ساخت پروتئین های جدید یا پروتئین هایی دارند که در کلیه های پیرتر، زودتر تجزیه می شوند. اگر پژوهش های بیشتری این موضوع را تایید کنند، بدین معناست که شاید درمان هایی که ساخت پروتئین را تقویت می کنند یا به کند شدن تجزیه آن می انجامند، برای درمان های بیماری های کلیوی مرتبط با افزایش سن سودمند باشند.

رون کورستانژ(Ron Korstanje)، از پژوهشگران این پروژه گفت: پژوهش ما نشان می دهد که بررسی آران ای پیام رسان به تنهایی، یک تصویر ناقص را از تغییرات مولکولی ناشی از افزایش سن در کلیه ها نشان می دهد. بررسی تغییرات پروتئین ها، برای درک این فرآیندهای مرتبط با افزایش سن و طراحی روش های جدید برای درمان بیماری های مرتبط با سن و سال ضروری است.

این پژوهش، در مجله eLife به چاپ رسید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 خرداد 1400 بروزرسانی: 13 خرداد 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1940

به "هشدار؛ این عامل مهم باعث پیر شدن کلیه ها می شود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار؛ این عامل مهم باعث پیر شدن کلیه ها می شود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید