شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان در 2 واحد طیور صنعتی

به گزارش بیباپ، تهران (پانا) - معاون سازمان دامپزشکی گفت که طی روز های اخیر نمونه 2 واحد مرغداری صنعتی در مورد آنفلوانزای حاد پرندگان مثبت شد که عملیات مهار در حال اجرا است.

شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان در 2 واحد طیور صنعتی

به گزارش خبرنگاران، بهمن نقیبی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی، از شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان در واحدهای طیور بومی و صنعتی اطلاع داد و گفت: طی روز های اخیر نمونه 2 واحد مرغداری صنعتی در استان خراسان جنوبی در شهرستان بیرجند مثبت شد که عملیات مهار در حال اجرا است.

وی با اشاره به اینکه یک کانون طیور بومی در محمود آباد مازندران گرفتار آنفلوانزای حاد پرندگان شده است، اضافه کرد: طبق روال 15 تا 20 درصد طیور این واحد ها از بین می فرایند.

نقیبی ادامه داد: بنابر آمار در یکی از واحد های استان خراسان جنوبی 85 هزار قطعه و یکی دیگر از واحد ها 330 هزار قطعه در حال معدوم سازی است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه شیوع آنفلوانزای حادپرندگان در استان خراسان جنوبی برای نخستین بار رخ داده است، بیان نمود: با توجه به گزارش شیوع بیماری در استان خراسان جنوبی، ویروس در سرتاسر کشور فعال است و هر گونه تعلل در اقدامات امنیت زیستی واحد ها فاجعه عظیم را به همراه دارد.

نقیبی در سرانجام با تاکید بر رعایت توصیه های دامپزشکی توضیح داد: با وجود آنکه خرید و فروش پرندگان به صورت دوره گردی یکی از عوامل اصلی انتقال بیماری است، از مردم تقاضا داریم که به هیچ عنوان از دوره گردان خریداری ننمایند، محل نگهداری طیور بومی را مرتب ضدعفونی نمایند و از نگهداری طیور بومی با پرندگان آزاد پرواز جدا خودداری نمایند، همچنین در صورت روبرو شدن با تلفات غیرعادی و غیرمتعارف موضوع را به 1512 اطلاع رسانی نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1718

به "شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان در 2 واحد طیور صنعتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان در 2 واحد طیور صنعتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید