شناسایی اولین بدافزار مک بوک مجهز به تراشه M1

به گزارش بیباپ، این بدافزار جزو آگهی افزار های Pirrit است و برای نخستین بار در 27 دسامبر سال گذشته میلادی کشف شد. یعنی تنها چند هفته بعد از عرضه اولین مک های M 1 اپل.

شناسایی اولین بدافزار مک بوک مجهز به تراشه M1

چند ماهی از عرضه نسل جدید دستگاه های مک اپل مجهز به تراشه های جدید M 1 می گذرد و تا به امروز اپلیکیشن های زیادی برای اجرا در این دستگاه ها، به روزرسانی شده اند. اما اکنون اطلاعات جدیدی به دست آمده که نشان می دهد اولین بدافزار برای نفوذ به این دستگاه ها نیز ایجاد شده است.

پاتریک واردل، محقق امنیتی و بنیان گذار Obective-See، این بدافزار را کشف کرد و اطلاعاتی را درخصوص این بدافزار و تغییرات در آن ارائه داد. وی در این خصوص گفت:

وقتی مشغول کار روی ابزار ها و اپلیکیشن ها برای فراهم کردن قابلیت پشتیبانی از آن ها در تراشه های M 1 بودم، با خودم گفتم احتمالا تولیدکنندگان بدافزار نیز هم اکنون در حال کار روی نرم افزار های خود هستند؛ بنابراین به این نتیجه رسیدم که به زودی بدافزار هایی که تنها روی سیستم های مجهز به تراشه M 1 عمل خواهند کرد، ایجاد خواهند شد.

پاتریک با استفاده از ابزاری به نام VirusTotal، کشف این بدافزار را آغاز کرد. او پس از بررسی های خود پیروز به شناسایی افزونه مخربی با عنوان GoResearch 22 شد. او گفت این بدافزار جزو آگهی افزار های Pirrit است و برای نخستین بار در 27 دسامبر سال گذشته میلادی کشف شد. یعنی تنها چند هفته بعد از عرضه اولین مک های M 1 اپل.

این محقق امنیتی گفت بدافزار مذکور، در دنیای آی تی تازه وارد است و هنوز بسیاری از نرم افزار های آنتی ویروس به روزرسانی های جدید خود را دریافت نکرده اند و قادر به شناسایی آن نخواهند بود. بدافزار مذکور در قالب یک افزونه برای مرورگر سافاری طراحی شده و قادر به گردآوری اطلاعات کاربران است.

منبع: آی تی ایران

منبع: فرادید
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1813

به "شناسایی اولین بدافزار مک بوک مجهز به تراشه M1" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی اولین بدافزار مک بوک مجهز به تراشه M1"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید