سنگ بزرگ 55 کیلوگرمی که از طلا ارزشمندتر از آب عایدی

به گزارش بیباپ، در سال 2015، فردی به نام دیوید هول در پارک منطقه ای ماریبورو در نزدیکی ملبورن استرالیا در حال گشت و گذار بود. او یک فلزیاب به همراه داشت و در همان هنگام به چیزی غیرعادی برخورد. یک سنگ بسیار سنگین و مایل به قرمز که در مقداری خاک رس زرد قرار داشت.

سنگ بزرگ 55 کیلوگرمی که از طلا ارزشمندتر از آب عایدی

غزال زیاری: او این سنگ را به خانه برد و به هر ترتیب کوشش کرد تا آن را بشکافد و اطمینان داشت که در داخل سنگ، یک قطعه طلا وجود دارد. گفتنی است که منطقه ماریبورو در گلدفیلدز استرالیا، منطقه ای است که در قرن نوزدهم میلادی، طلای زیادی از آنجا استخراج شده بود.

او برای نفوذ به این سنگ، از یک اره سنگ، یک چرخ زاویه ای و یک مته استفاده کرد و حتی سنگ را با اسید آغشته کرد. اما تمام این روش ها و حتی استفاده از پتک هم نتوانست شکافی را در سنگ ایجاد کند. اصل ماجرا این بود که سنگی که او کوشش می کرد تا آن را بشکافد، یک سنگ حاوی طلا نبود و آنطور که او سال ها بعد متوجه شد، یک شهاب سنگ کمیاب بود.

درموت هنری، زمین شناس موزه ملبورن در این باره گفت: این سنگ ظاهری حجاری شده و گود داشت و زمانی که یک شهاب سنگ از اتمسفر عبور می نماید، بخش بیرونی آن ذوب شده و اتمسفر به آن شکل می دهد.

آقای هول که در شکافتن سنگ ناکام مانده بود، هیجان زیادی داشت تا از راز و رمزهای آن مطلع گردد و در نتیجه سنگ را برای شناسایی به موزه ملبورن برد. هنری در این رابطه گفت: من سنگ های زیادی که مردم فکر می نمایند شهاب سنگ هستند را دیده ام. جالب اینجاست که هنری بعد از 37 سال کار در موزه و آنالیز هزاران سنگ، تنها دو مورد شهاب سنگ واقعی مشاهده نموده است که سنگ آقای هول یکی از این دو بوده است.

بیل برچ، زمین شناس موزه ملبورن در این رابطه گفته: اگر در کره زمین، سنگی مثل این ببینید و آن را بردارید، منطقا سنگ نباید آنقدر سنگین باشد.

  • کامپیوترها در آینده قادر به انجام چه کارهای عجیبی خواهند بود؟/ عکس
  • یک ثانیه واقعا چقدر طول می کشد؟

شهاب سنگی که مریبورو نام گرفت

محققان مقاله علمی ای را منتشر نموده و در آن به توصیف این شهاب سنگ 4.6 میلیارد ساله پرداختند. آنها این شهاب سنگ را مریبورو نام گذاری کردند؛ نام همان منطقه ای که این شهاب سنگ در آنجا یافت شده است. وزن آن 17 کیلوگرم است و محققان پس از استفاده از یک اره الماس برای برداشتن برش کوچکی از آن، متوجه شدند که ترکیب آن دارای درصد بالایی از آهن است و این آن سنگ را به یک کندریت معمولی H5 تبدیل می نماید.

بعد از شکافتن این سنگ، می توان قطرات متبلور کوچکی از مواد معدنی فلزی را در سراسر آن مشاهده کرد که به آن کندرول می گویند. هنری ادامه داد: شهاب سنگ ها، مقرون به صرفه ترین شیوه برای انجام اکتشافات فضایی هستند. آنها ما را به گذشته متصل نموده و سرنخ هایی از سن، شکل گیری و شیمی منظومه شمسی از جمله کره زمین را در اختیارمان قرار می دهند.

بعضی از این شهاب سنگ ها، نگاهی اجمالی به درون عمیق سیاره ما دارند و در داخل بعضی از آنها، غبار ستاره ای حتی قدیمی تر از منظومه شمسی ما دیده می گردد و همین به ما نشان می دهد که ستاره ها چگونه شکل می گیرند و چطور تکامل می یابند. او ادامه داد: بعضی از شهاب سنگ های کمیاب، دارای مولکول های آلی مثل آمینو اسیدها هستند که بلوک های سازنده حیات را تشکیل می دهند.

اگرچه محققان هنوز نمی دانند که شهاب سنگ ها از کجا می آیند و ممکن است از چه زمانی روی زمین بوده باشند، اما در این باره حدس هایی می زنند.

منظومه شمسی ما، روزگاری توده ای از گرد و غبار و سنگ های کندریت بوده و در نهایت گرانش، مقادیر زیادی از این مواد را به سیارات کشانده ولی به جای مانده آنها اکثرا به یک کمربند سیارکی بزرگ منتهی شدند.

هنری در این رابطه شرح داد: این شهاب سنگ خاص، به احتمال زیاد از کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری بیرون آمده و به وسیله بعضی سیارک ها که با یکدیگر برخورد می نمایند، از آنجا به بیرون پرتاب شده و روزی به کره زمین برخورد نموده است.

تاریخ یابی کربنی حکایت از آن دارد که این شهاب سنگ بین 100 تا 1000 سال روی کره زمین بوده و تعدادی از شهاب سنگ ها بین سال های 1889 تا 1951 مشاهده شده اند که این تاریخ ها می تواند با ورود این شهاب سنگ به کره زمین مطابقت داشته باشد.

شهاب سنگی ارزشمندتر از طلا

محققان بر این باورند که شهاب سنگ مریبورو به مراتب کمیاب تر از طلاست و همین ارزش آن را برای دانشمندان به مراتب بیشتر از طلا نموده است. این یکی از تنها 17 شهاب سنگی است که تا به امروز در استان ویکتوریای استرالیا ثبت شده و بعد از یک شهاب سنگ بزرگ 55 کیلوگرمی که در سال 2003 شناسایی شده بود، این دومین شهاب سنگ بزرگ به شمار میرود.

هنری ادامه داد: این یکی از 17 شهاب سنگی است که در ویکتوریا کشف شده؛ جایی که در آن هزاران قطعه طلا یافت شده بود.

البته این اولین شهاب سنگی نیست که در سال های اخیر به موزه تحویل داده شده و در سال 2018 در یک اتفاق شگفت انگیز، یک سنگ فضایی بعد از آنکه 80 سال در دست دو مالکش بود و به عنوان استپ درب مورد استفاده قرار می گرفت، به موزه تحویل داده شد. پس شاید الان زمان مناسبی باشد که شما هم سنگ های حیاط خانه تان را آنالیز کنید، ممکن است یک شهاب سنگ نادر و کمیاب را در حیاطتان داشته باشید.

منبع: sciencealert

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 آذر 1402 بروزرسانی: 12 آذر 1402 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2601

به "سنگ بزرگ 55 کیلوگرمی که از طلا ارزشمندتر از آب عایدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ بزرگ 55 کیلوگرمی که از طلا ارزشمندتر از آب عایدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید