سرد ترین نقطه خاورمیانه در تابستان کجاست؟

به گزارش بیباپ، غار یخی چما واقع در استان چهارمحال و بختیاری در واقع یک یخچال طبیعی و دائمی است. با ذوب برف ها و جاری شدن آب، یک تونل در زیر توده های یخ ایجاد می گردد که غار یخی نامیده می گردد.غار یخی چما به بزرگ ترین منبع آب شیرین ایران و سردترین نقطه خاورمیانه در تابستان معروف است.

سرد ترین نقطه خاورمیانه در تابستان کجاست؟

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

فاصله غار از شهرکرد 92 کیلومتر است و تقریبا در 20 کیلومتری جاده چلگرد به سمت روستای سرآقاسید واقع شده است. در جهت روستای شیخ علی خان و آبشار آن هم دیدنی است. شهرستان کوهرنگ تابستان ها میزبان عشایر است پس اگر می خواهید سیاه چادرها و گله ها را در جهت ببینید تابستان بهترین زمان است، آن وقت ممکن است در راه شاهد مراسم عروسی یا عزا باشید. این گونه برنامه ها معمولا با شلیک هوایی تیر همراه است.

تقریبا 12 کیلومتر از جهت خاکی است که از سرعت شما می کاهد اما این فرصتی است برای اینکه با دقت به طبیعت زیبای زاگرس و زندگی عشایری نگاه کنید. آنجا عشایر میزبان شما هستند: چادر اجاره می دهند، دوغ محلی و سبزی های کوهی خشک شده و عسل می فروشند.

دهانه غار همسطح زمین است. برای بازدید، داشتن کفش مناسب برای اینکه لیز نخورید و به جریان آب نزدیک صفر درجه نیفتید ضروری است. بدون امکانات هم می توانید چند متر ابتدایی آن را ببینید و از آن لذت ببرید. اما برای ورود به اعماق غار باید تجهیزات کامل و ضدآب داشته و دوره های آموزشی لازم را گذرانیده باشید.

در زمستان بادی که از روی برف و یخ عبور می نماید منطقه را به شدت سرد می نماید. برای رسیدن به غار باید از رودخانه عبور کنید که البته عمق کمی دارد.کسانی که می خواهند بخشی از وسعت یخچال را ببینند باید از کوه بالا بروند. ارتفاع زیاد نیست و برای افرادی که مشکل جسمی خاصی ندارند کار سختی نیست. در دره آن سوی کوه شما می توانید روی برف های فشرده شده راه بروید. اگر چه ارتفاع 50 متر هم از ضخامت برف در دره گزارش شده اما به کناره ها نزدیک نشوید و مراقب بچه ها باشید.

منبع: لست سکند
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 720

به "سرد ترین نقطه خاورمیانه در تابستان کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرد ترین نقطه خاورمیانه در تابستان کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید