ساخت شیشه زیست فعال با خواص قدرتمند ضد باکتری

به گزارش بیباپ، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، مدتی است که یک ماده ضد میکروبی به نام شیشه زیست فعال برای استفاده به منظور فراوری ایمپلنت های پزشکی، پاکسازی سطوح بیمارستانی و پانسمان زخم ارائه شده است. اکنون، دانشمندان گزارش می دهند که اثر باکتری کشی این ماده را بیش از 100 برابر افزایش داده اند.

ساخت شیشه زیست فعال با خواص قدرتمند ضد باکتری

به طور معمول، شیشه زیست فعال دارای نانوذراتی از جنس یک اکسید فلزی ضد باکتری خاص است. بنابراین، می توان فرض کرد که اگر از دو نوع اکسید استفاده گردد، اثر ضد باکتری آن دو برابر می گردد. با این حال، محققان دانشگاه آستون بریتانیا کشف نموده اند که بسته به اینکه دو اکسید فلزی چگونه با هم ترکیب شوند، شیشه زیست فعال حاصل می تواند بسیار مؤثرتر از شیشه ساخته شده با استفاده از یکی از اکسیدها به تنهایی باشد.

این گروه به رهبری پروفسور ریچارد مارتین، نمونه هایی از شیشه های فعال زیستی را ساخته اند که حاوی روی، مس یا کبالت به تنهایی بود. سپس نمونه هایی با ترکیب دو اکسید فلز ساخته شدند و این نمونه ها هر کدام به صورت پودر در آمده، استریل شدند و سپس به مجموعه باکتری های سمی مشهور اضافه شدند.

پس از گذشت 24 ساعت شیشه ای که حاوی مس و روی یا کبالت ترکیب شده بود، 100 برابر بیشتر از نمونه هایی که حاوی یک اکسید بودند، برای کشتن باکتری مرگباری مانند E. coli مؤثر بود. شیشه ای که به طور خاص مس را با روی ترکیب می کرد به طور مشابه در ریشه کنی باکتری استافیلوکوکوس اورئوس مؤثر بود.

از سوی دیگر، شیشه ساخته شده با ترکیب کبالت و روی، برترین عملکرد را برای از بین بردن قارچ داشت. به گفته پرفسور مارتین، اجرای آزمایش های یادشده و یافتن ترکیبی که به طور قابل توجهی برای متوقف کردن عفونت قابل استفاده است و به طور بالقوه می تواند تعداد درمان های آنتی بیوتیکی تجویز شده را کاهش دهد، هیجان انگیز است. معتقدیم که ترکیب اکسیدهای فلزی ضد میکروبی پتانسیل قابل توجهی برای نابودی انواع باکتری ها دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 خرداد 1401 بروزرسانی: 7 خرداد 1401 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2348

به "ساخت شیشه زیست فعال با خواص قدرتمند ضد باکتری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت شیشه زیست فعال با خواص قدرتمند ضد باکتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید