راه های درمان نیش حشرات در بچه ها

به گزارش بیباپ، حشرات تقریبا همه جا حضور دارند و بچه ها همواره در خطر گزش و نیش حشرات مختلف قرار دارند. بنابراین داشتن دانش کافی در رابطه با شناسایی عامل گزش و راه های درمان نیش حشرات در بچه ها و هم چنین تشخیص موارد اورژانسی جهت مراجعه به پزشک برای والدین امری لازم است.

راه های درمان نیش حشرات در بچه ها

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - با گرم شدن آب و هوا، تنها بچه ها نیستند که برای بازی کردن و لذت بردن تمایل بیشتری برای خروج از منزل و حضور در محیط بیرون دارند، بلکه بر تعداد انواع حشرات و خزنده ها نیز در این فصول به شدت افزوده می گردد و این باعث می گردد محیط اطراف و محوطه بازی بچه ها در معرض حضور انواع حشرات قرار گیرد؛ بنابراین لازم است که والدین دانش خود را در رابطه با درمان نیش حشرات در بچه ها بالا برده و بدانند که چه زمانی رجوع به پزشک لازم است. در این مطلب با انواع روش های خانگی درمان نیش و گزش حشرات آشنا شده و خواهید آموخت چه نوع مواردی اورژانسی تلقی می شوند. با ما همراه باشید.

شناسایی انواع گزش ها

نیش بسیاری از حشرات و عنکبوت ها دردناک بوده و معمولا با علائمی، چون التهاب، قرمزی پوست و جوش ها تعیین می گردد. در ادامه با علائم دقیق تر نیش بعضی از رایج ترین حشراتی که در محیط های شهری و اطرافمان زندگی می نمایند آشنا می شوید.

 • زنبورعسل:

  نیش زنبور عسل باعث ایجاد فوری تورم، قرمزی و درد می گردد. در گزش حاصل از نیش زنبورعسل ممکن است یک تورفتگی یا زایده در وسط ناحیه متورم مشاهده کنید که ناشی از خروج نیش از پوست است. زنبور ها معمولا در نزدیکی گلها، درختچه ها، مناطق پیک نیک و سواحل یافت می شوند.

 • مورچه های قرمز:

  گاز مورچه ها بلافاصله می سوزد و باعث درد می گردد. شما ممکن است مایع تیره رنگی را در اطراف ناحیه تورم مشاهده کنید. اگر فرزندتان توسط تعداد بالایی از مورچه ها مورد گزش قرار گرفته باشد پیشنهاد می گردد به پزشک مراجعه کنید. مورچه ها اغلب در چمن زارها، مراتع و پارک ها به وفور یافت می شوند بنابراین در این مکان ها از کودک خود در برابر آن ها محافظت کنید.

 • پشه ها:

  گزش پشه ها عمدتا باعث بروز مسائل فوری نمی گردد، اما بعد از مدتی قرمز و متورم شده و ایجاد خارش می نماید. پشه ها عموما در کنار آب و نواحی مرطوب یافت می شوند و به رنگ های روشن، نور و عطر جذب می شوند.

 • عنکبوت ها:

  در مراحل ابتدایی پس از گزش توسط عنکبوت ها ممکن است چیزی متوجه نشوید. با این حال، اگر فرزند شما یک ناحیه دردناک، قرمز و پر از مایع با یک حلقه قرمز یا بنفش رنگ در اطراف آن (مانند یک هدف) داشت حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • کنه ها:

  کنه ها اغلب به ناحیه ای که آن را گاز می گیرند متصل می شوند و می توانند در مو یا روی سطح داخلی پوست پنهان شوند. از موچین یا انبر برای جدا کردن کنه از پوست کودک خود بهره ببرید و آن را از ناحیه سر از پوست کودک تان جدا کنید. بهتر است کنه را برای آزمایشات احتمالی در رابطه با نوع بیماری های منتقله نگه داری کنید و به پزشک مراجعه کنید. کنه ها معمولا در خانه های قدیمی و مکان های روستایی که به محل نگه داری حیوانات و احشام نزدیک هستند یافت می شوند.

 • زنبور های وحشی:

  نیش زنبور های وحشی که به شکل های زرد رنگ و دارای خطوط سیاه رنگ دیده می شوند، مانند زنبور های عسل ممکن است با خارش و تورم بروز کند با این حال میزان درد حاصل از گزش این دسته از حشرات بیشتر از زنبورعسل می باشد. این دسته از زنبور ها معمولا در نزدیکی گل ها، درختچه ها و درختان معطر و در نزدیک آب ها و فواره ها وجود دارند.

توجه: نیش زنبور ها چه از نوع زنبورعسل و یا زنبور های وحشی بیشترین میزان درد ببین حشرات گفته شده را ایجاد می نماید و هم چنین احتمال ابتلا به انواع حمله ها و واکنش های آلرژیک را نیز به دنبال دارد.

نشانه های یک واکنش یا حمله آلرژیک

یک واکنش آلرژیک به گزش حشرات می تواند یک مورد اورژانسی باشد. برای مثال در بعضی موارد این واکنش ها می توانند منجر به شوک های آنافیلاکسی (بسیار خطرناک) شوند؛ بنابراین اگر پس از گزش کودک تان علائم زیر را تجربه کرد هرچه سریع تر به اورژانس مراجعه کنید.

 • گیجی
 • سرفه
 • تنفس سخت
 • سرگیجه
 • حواس پرتی
 • سردرد
 • التهاب در سرتاسر بدن و با در قسمت های دورتر از ناحیه گزش
 • لکنت زبان
 • تورم زبان، لب ها یا چشم ها
 • مشکل بلع
 • استفراغ
 • خستگی
 • نحوه درمان نیش ها و گزش حشرات

راه های درمان نیش حشرات در بچه ها در خانه

اگر کودک شما علائم و نشانه های حملات آلرژیک را نشان نمی دهد، شما می توانید بسیاری از گزش ها را در خانه درمان کنید. برای درمان زخم، ابتدا اطمینان حاصل کنید که نیش حشره از پوست خارج شده است. برای این کار به آرامی یک شی صاف مانند یک کارت اعتباری را در طول ناحیه گزش حرکت دهید و توجه کنید چیزی مانع از حرکت روان آن نمی گردد و به چیزی گیر نمی نماید.

سپس محل خارش یا گزش را با صابون و آب تمیز کنید و کرم آنتی بیوتیک روی محل گزش اعمال کنید. شما می توانید با قرار دادن یخ روی محل گزش، به کودک خود در جهت کاهش و برطرف تورم یاری کنید. اگر محل گزش پا و یا بازوی دست می باشد با حرکت دادن پا و یا دست و یاری به افزایش جریان خون در محل گزش می توان سرعت برطرف تورم را افزایش داد.

بسیاری از نیش حشرات بعد از مدتی آغاز به خارش می نمایند. در این مواقع می توانید از کرم های آنتی هیستامین برای استفاده در ناحیه مورد گزش بهره ببرید و در صورت استمرار درد با توجه به سن کودک از دوز های مناسب قرص های استامینوفن یا آنتی هیستامین بهره ببرید.

در بیشتر مواقع علائم گزش حشرات در عرض چند ساعت یا نهایتا چند روز سرکوب می شوند. بااین حال، اگر تورم، قرمزی یا درد بدتر شد و یا اگر کودک شما تب، لرز یا خستگی تجربه کرد، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. انواع خاصی از پشه ها و کنه ها می توانند بیماری هایی مانند ویروس غرب نیل، ویروس زیکا و بیماری لیم را انتقال دهند و در بعضی موارد خطرآفرین شوند.

جلوگیری از مورد گزش مجدد واقع شدن در آینده

با پیروی از چند قاعده ساده می توانید به بچه ها یاری کنید که کمتر از یک هدف برای حشرات باشند. برای مثال:

 • اجازه ندهید لباس های روشن در خارج از منزل بپوشند.
 • از استفاده از صابون های دارای عطر و طعم و به خصوص عطر و طعم شیرین بپرهیزید.
 • هنگام بازی بیرون از منزل از به پا داشتن کفش اطمینان حاصل کنید
 • تا حد ممکن دست ها و پا ها را پوشش دهید.

شما همچنین باید به فرزندتان آموزش دهید که هنگام روبرو شدن با حشرات و پشه ها آرامش خود را حفظ نمایند و به آرامی و بدون تحریک کردن آن ها از محل تجمع آن ها فاصله بگیرند. هم چنین به فرزندان کوچک آموزش دهید که حشرات و مورچه ها را لمس ننمایند و آن ها را از خطرات ناشی از این کار مطلع کنید. محل زندگی حشرات را به آن ها نشان دهید و از آن ها بخواهید از نزدیک شدن به چنین محل هایی مثل: لانه مورچه، کندو های زنبورعسل، تار های عنکبوت خودداری نمایند.

همچنین توصیه می گردد تا جای ممکن با استفاده از آفت کش و حشره کش ها از تعداد حشرات موجود در اطرافتان مانند زیرزمین و حیات منزل بکاهید و برای جلوگیری از جمع شدن زنبور ها و پشه ها از فواره استفاده نکنید.

نکته: توضیه می گردد برای از بین بردن لانه حشرات از متخصصین امر یاری بخواهید تا بدین وسیله از خطر وقوع هرگونه حادثه احتمالی بکاهید.

منبع: setare.com
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1780

به "راه های درمان نیش حشرات در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های درمان نیش حشرات در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید