راهنمای گام به گام ساخت خانه

به گزارش بیباپ، ساخت یک خانه رویایی که همواره آرزوی آن را در سر می پرورانده اید، یکی از هیجان انگیزترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. آن چه که برای موفقیت در این فرآیند ضروری است، برنامه ریزی صحیح در هر مرحله و تصمیم گیری در خصوص پروژه می باشد به گونه ای که حتی با تجربه ترین افراد در این زمینه نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

راهنمای گام به گام ساخت خانه

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

در نظر دریافت مجموع آن چه که برای این پروژه مورد احتیاج است، می تواند به پیشرفت هرچه بیش تر این فرآیند یاری کند. آن چه که مهم است یادگیری روش های کارآمد برای یافتن زمین و مکان مناسب، طراحی خانه و اخذ مجوزهای لازم و سایر مراحل دیگر می باشد. در ادامه این مطلب از ما با ما همراه باشید تا قدم به قدم به معرفی مراحل ساخت خانه بپردازیم.

انتخاب زمین مناسب

در آغاز آن چه که مهم است انتخاب یک زمین مناسب برای ساخت خانه می باشد. برای انتخاب مکان مناسب باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

آب و هوای منطقه

در نظر دریافت شرایط اقلیمی منطقه یکی از نکات مهمی است که باید به آن توجه گردد. از این رو باید ملاحظات لازم برای ساخت و ساز در مناطق سیل خیز، گرمای شدید و سرما و یخبندان در نظر گرفته گردد.

پایداری و مقاومت زمین

خانه های ساخته شده بر روی زمین های شن و ماسه ای یا زمین هایی با خاک بی ثبات، طول عمر بالایی ندارند. برای ساخت خانه در چنین مکان هایی حتما باید از فونداسیون های ویژه استفاده کرد.

دسترسی به آب و برق

توجه داشته باشید زمینی که برای انجام این کار در نظر گرفته اید، دسترسی به برق، تلفن، آب و گاز داشته باشد.

دسترسی به زیرساخت های اجتماعی

قرار داشتن خانه در مکانی که دسترسی به محل هایی هم چون یک مدرسه خوب و حتی ایستگاه پلیس در آن امکان پذیر باشد از دیگر نکات حائز اهمیت می باشد. هم چنین به آنالیز مسافت خانه تا محل کار، امکان دسترسی به فروشگاه های تهیه احتیاجهای اصلی روزانه و حتی درمانگاه و بیمارستان بپردازید.

توجه به چگونگی دسترسی محلی از نکات قابل توجهی است که شاید کم تر کسی در هنگام ساخت خانه به آن توجه کند. آیا دسترسی محلی که قصد ساخت خانه در آن را دارید، در روزهای سرد زمستانی امکان پذیر می باشد؟ آیا راستا مکانی که قصد ساخت خانه در آن را دارید، به گونه ای هست که آب ناشی از باران در آن مکان تجمع نکند و به راحتی عبور کند؟ توجه به کلیه این موارد را جدی بگیرید.

آنالیز ویژگی های خانه مورد نظر

انتخاب ویژگی هایی که قصد دارید در خانه خود اجرایی کنید باید با توجه به هزینه و بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید، صورت پذیرد. ساخت خانه یک فرآیند هزینه بردار است، اما خرید ملک مناسب به اندازه همان ساخت خانه حائز اهمیت می باشد. از این رو باید در خصوص فرایند پیشرفت و اجرای پروژه تصمیم گیری کنید.

دریافت وام

بعضی از سازندگان برای خرید زمین و تامین بودجه پروژه ساختمان از وام استفاده می نمایند. برای دریافت این وام ضروری است با یک پیمانکار قرار داد بسته گردد. این وام باید به رزومه سازنده ارجاع داده شده و به عنوان قراردادی بین سازنده و شما به کار گرفته گردد و منبع تامین اعتبار برای پروژه باشد.

طراحی خانه

در این مرحله با مشورت یک معمار نسبت به طراحی خانه خود اقدام کنید. به یاد داشته باشید که این خانه قرار است برای شما ساخته گردد و بنابراین بهتر است از نزدیک در فرایند طراحی آن قرار بگیرید و نظرات خود را اعمال کنید.

قبل از آغاز همکاری با معمار و طراح از کلیه خدماتی که در قبال این همکاری باید به شما ارائه گردد، آگاهی پیدا کنید. بعضی از شرکت های معماری نسبت به استخدام پیمانکارانی که نسبت به آن ها شناخت دارند، می پردازند و در طول انجام پروژه بر کار آن ها نظارت می نمایند تا نه تنها بر پیشرفت کار نظارت داشته باشند، بلکه اصلاحات لازم در این زمینه را نیز انجام دهند.

قبل از آغاز به کار باید طرح ها برای تصویب به کمیسیون ساختمان شهری یا شهرستان مورد نظر ارائه گردد. در بیش تر مواقع طراحی نقشه ها منطبق با تعیینات و مقیاس های تعریف شده کار سختی است، مگر این که از یک معمار با تجربه در این زمینه یاری بگیرید. به همین خاطر برای صرفه جویی در زمان و هزینه ها بهتر است از همان آغاز کار با یک تیم حرفه ای و با سابقه در این زمینه همکاری کنید.

طراحی فضای داخلی

یکی از مهیج ترین و لذتت بخش ترین قسمت ها، طراحی فضای داخلی خانه منطبق با آن چیزی که در سر می پرورانید، می باشد. برای انجام این کار بهتر است حوصله به خرج دهید و مدتی را صرف کند و کاو و آنالیز نقشه های از پیش تهیه شده کنید. انجام این کار می تواند راهنمای خوبی برای شما بوده و ایده های خوبی به شما ارائه دهد.

این گونه نقشه ها عموما به صورت رایگان و آنلاین در اخیار شما قرار می گیرند. به تعداد اتاق خواب ها، سبک طراحی و شکل آن ها فکر کنید. از قلم نیاندازید که قرار است مدت زمان زیادی از روز را در آن بگذرانید.

  • آن چه در سر دارید، بر روی کاغذ بیاورید.

برنامه ریزی در خصوص چگونگی طراحی فضاهای لازم در خانه یکی از اساسی ترین بخش ها در فرآیند طراحی می باشد. برای مثال شاید یک خانه به یک اتاق رخت شویی جداگانه احتیاج داشته باشد، یا در خانه ای دیگر وجود یک گاراژ اهمیت بیش تری داشته باشد. بنابراین در این زمینه حتما با معمار خود مشورت کنید.

  • نکات کلیدی را از قلم نیاندازید

برای طراحی خانه بهتر است نه تنها بر اساس معیارهای زیبایی شناسی، بلکه با توجه به میزان بهره وری انرژی اقدام کنید. برای مثال محل قرار گیری پنجره ها باید به گونه ای باشد که بتوان نهایت استفاده از انرژی و نور خورشید را داشت. اگر در نظر دارید در اتاق نشیمن از پنجره های عظیم بهره ببرید، آن ها را در محلی قرار دهید که بهترین چشم انداز را داشته و امکان استفاده از حدبیشتر نور طبیعی را فراهم کند.

یکی از مکان هایی که بیش ترین استفاده از نور خورشید در آن صورت می پذیرد، آشپزخانه است. به طور کلی می توان گفت بهترین جهت برای ساخت آشپزخانه به سمت غرب می باشد.

استفاده از پنجره های عظیم در قسمت شمالی یا جنوبی خانه، بسته به موقعیت قرارگیری آن نیز می تواند به گرم شدن خانه در فصول سرد سال یاری کند. اگر قصد ساخت در قسمت شمالی دارید، پنجره ها را به سمت جنوب بسازید و اگر در قسمت جنوبی هستید، بهتر است پنجره ها به سمت شمال ساخته شوند.

زهکشی مناسب آب

توجه به چگونگی زهکشی و حرکت آب های سطحی مانند آب باران، برف و بارش های فصلی نکته مهمی است که باید به آن توجه گردد. اهمیت این موضوع در فصول سرد سال بسیار بیش تر می باشد. یکی از دلایل یخ زدن لوله ها و خسارت های ناشی از آن می تواند به دلیل عدم برنامه ریزی صحیح در این مرحله باشد.

اخذ مجوزهای لازم

دریافت بیمه ساخت و ساز

برای اجرای پروژه ساخت و ساز به سه نوع بیمه احتیاج است. این بیمه ها گاها توسط سازنده ارائه شده و با توجه به محل زندگی و ماهیت قرارداد منعقد می شوند. بیمه ها شامل موارد زیر می باشند:

  • دوره بیمه های ساخت و ساز که خسارات پیش بینی نشده مانند خسارات ناشی از آتش سوزی و غیره را شامل می گردد.
  • بیمه مسئولیت عمومی که در بیشتر مواقع توسط سازنده تامین می گردد. این بیمه کلیه مواردی که منجر به خسارت در محل کار می گردد را شامل می گردد. برای بهره مندی از این بیمه باید با کارفرماهایی که این بیمه را ارائه می دهند، همکاری کنید.
  • بیمه مسئولیت کارفرما برای جبران خسارت های احتمالی کارگران امری مهم و ضروری می باشد. اگر کارگران به صورت آزاد مشغول به کار هستند و توسط کارفرما معرفی نشده اند، باید قراردادی مبنی بر این موضوع تنظیم شده و از کارفرما سلب مسئولیت کند.

به طو کلی مراحل اخذ مجوز ساختمانی شامل، تشکیل پفراینده، بازدید، دستور نقشه، طراحی نقشه معماری، پرداخت عوارض و اخذ مجوز می باشد. برای تشکیل پفراینده در ابتدا باید بازدید از محل ساخت صورت گیرد و مواردی هم چون اندازه گیری ابعاد مکان مورد نظر، موقعیت مجاورین و غیره مورد آنالیز قرار گیرد.

در مرحله بعد در صورت صحیح بودن کلیه موارد، دستور نقشه صادر شده و نقشه های معماری تهیه می شوند. پس از نهایی شدن این نقشه عوارض تراکم شهرداری پرداخت می گردد. پس از پرداخت عوارض نتایج آزمایش هایی نظیر مکانیک خاک و نقشه های تایید شده از سازمان نظام مهندسی به منظور تهیه مدارک پیش نویس ارائه می گردد.

تخمین هزینه ساخت خانه

تخمین هزینه های خاص برای ساخت خانه از اساسی ترین مراحلی است که باید اجرایی گردد. هزینه های ناشی از اجرای فونداسیون، مصالح، لوله کشی، نصب وسایل گرمایشی و سرمایشی و غیره از جمله این موارد هستند. عموما پیمانکاران فرمی با این مضمون تکمیل نموده و هزینه تقریبی ساخت و ساز را در اختیار افراد قرار می دهند. بهتر است قبل از آغاز به انجام کار حتما هزینه های عملیات ساخت و ساز را آنالیز کنید تا در فرایند ادامه پروژه با مشکل رو به رو نشوید.

آغاز فرآیند ساخت و ساز

اجرای فونداسیون

بعد از انجام موارد اولیه، آغاز فرایند ساخت و ساز با اجرای فونداسیون آغاز می گردد. اجرای فونداسیون باید با توجه به متراژ خانه، ویژگی های زمینی که خانه قرار است در آن ساخته گردد، قوانین محلی و ویژگی های ساختاری خانه صورت پذیرد.

برای اجرای فونداسیون ضروری است در ابتدا ابعاد پایه مورد آنالیز قرار گرفته و تا عمق مورد نظر حفاری صورت گیرد. سپس تا سطح مورد نظر خاک ریزی شده تا یک سطح صاف به دست آید. در مرحله بعد نوبت به بتن ریزی سطح می رسد. هدف از انجام این کار توزیع یکنواخت وزن بوده و باید در محدوده ای وسیع تر از دیواره ها باشد. تعیین ضخامت و ابعاد فونداسیون باید با توجه به ارتفاع دیوارها و میزان تحمل بار، توسط مهندسین سازه تعیین گردد.

دیوارچینی

پس از اتمام اجرای فونداسیون، نوبت به دیوارچینی می رسد. این مرحله باید با دقت کامل و با استفاده از ابزار مناسب صورت پذیرد تا از تراز بودن آن ها اطمینان حاصل گردد.

کف سازی

در مرحله بعد نوبت به کف سازی می رسد. نکته مهم قبل از کف سازی، ایجاد خطوط لوله کشی و نصب لوله ها می باشد. توجه کنید که این مرحله با دقت و استانداردهای لازم صورت پذیرد چرا که در صورت وجود کوچک ترین اشکال، تعمیر و بازسازی آن پس از اجرای کف سازی سخت می باشد.

ساخت دیوارها و سقف

در این مرحله نوبت به ساخت دیوارها و سقف می رسد. برای انجام این کار خطوط محل قرار گیری دیوار بر روی زمین تعیین شده و سپس نسبت به ساخت آن اقدام می گردد. در حین انجام این کار، باید محل قرارگیری درب ها و پنجره ها نیز تعیین گردد.

در طول ساخت دیوارها از اتصالات فلزی مخصوص استفاده نمایید. رعایت این اصول برای جلوگیری از خسارات ناشی از زلزله الزامی است. پس از اتمام ساخت دیوارها، نوبت به ساخت سقف می رسد. پس از اتمام مراحل اولیه ساخت سقف، باید نسبت به نصب ایزوگام اقدام گردد.

پس از این که ساخت دیوارها و سقف به انتها رسید، نوبت به نصب المان هایی هم چون درب و پنجره می رسد. دقت کنید که نصب این المان ها به شکلی انجام گردد که در درز آن ها باز نمانده و آب و گرد و خاک به داخل راه نیابد.

اجرای تاسیسات داخلی ساختمان

اجرای تاسیسات مانند لوله کشی های آب، گاز و برق کشی باید پس از ساخت دیوارها و دیوارچینی صورت پذیرد. در صورتی که قصد استفاده از وسایل تهویه هوا یا اسپیلیت دارید، باید در کنار لوله کشی تاسیسات اصلی نسبت به انجام این کار نیز اقدام نمایید.

پس از تعیین شدن راستا لوله کشی برق، محل پریزها، محل نصب وسایل روشنایی و لوله کشی های مرتبط با وسایلی مانند آبگرمکن، اجاق گاز و دیگر وسایل مشابه نیز باید تعیین شوند.

در مرحله بعد نوبت به نصب عایق می رسد. نصب عایق از جمله مواردی است که امروزه در ساختمان سازی به آن توجه ویژه ای می گردد. استفاده از عایق ها نه تنها می تواند از انتقال سر و صدا جلوگیری کند، بلکه در بهینه سازی مصرف انرژی نیز نقش اساسی دارد.

نصب تاسیسات داخلی

پس از اجرا و تکمیل مراحل کلی، نوبت به نصب تاسیساتی هم چون شیر آب، وان حمام، دوش و غیره می رسد. یکی دیگر از فرآیندهای این مرحله طراحی دیوارهای داخلی ساختمان می باشد. بدین منظور می توان از رنگ، کاغذ دیواری و یا پنل های دیواری استفاده کرد. پس از انجام این کار باید قرنیز سقف نصب شوند. قرنیزها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع طراحی دیوار انتخاب و در محل نصب می شوند.

پس از آن نوبت به نصب سایر المان ها هم چون کابینت می رسد. نصب کابینت در آشپزخانه و در صورت احتیاج نصب کابین در حمام از دیگر فعالیت های مرتبط با ساختمان سازی می باشد. در مرحله بعد نوبت به نصب کفپوش فرا می رسد. پس از نصب کفپوش می توان قرنیز های دیواری را نصب کرد.

مرحله انتهای

در مرحله انتهای بهتر است کلیه تاسیسات چک شده و مورد آنالیز قرار گیرد. روشنایی کلیه قسمت ها، شیرهای آب و سایر تاسیسات باید چک شوند و در صورت وجود مشکل نسبت به تعمیر آن ها اقدام گردد.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1143

به "راهنمای گام به گام ساخت خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای گام به گام ساخت خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید