خودتحقیری؛ عامل تخریب گر شخصیت افراد

به گزارش بیباپ، شاید شما هم در زمره افرادی هستید که دائم در حال کوبیدن و تحقیر خود هستید و در حقیقت خود را آن گونه که شایسته و بایسته است نمی بینید و توجهی به توانمندی ها و استعدادهای خود نمی کنید و چشمتان فقط به نقاط ضعفتان است که همین بهانه ای در دست دیگران می گردد.

خودتحقیری؛ عامل تخریب گر شخصیت افراد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران ،اگر شما جزء افراد خودتحقیر هستید باید توجه کنید که با این دیدگاه و نظر و تکرار جملاتی با این مضمون، باعث کاهش سطح عزت نفس و اعتماد به نفس خود به طور روزانه می شوید. چرا که وقتی فرد، خودش را باور نداشته باشد و از نگاه خود، هر کاری که انجام بدهد را یک کار نادرست و زشت بداند و بر این تصور باشد که هیچ فردی او را تایید نمی نماید و کارهایش موردپسند دیگران نیست نباید انتظار این واقعیت را داشته باشد که زیبایی های درونی و بیرونی او توسط دیگران دیده شوند چرا که این یک حقیقت برای همه ماست و باید به آن باور داشته باشیم که این، خودِ ما هستیم که باید در مرحله اول، خودمان و رفتارمان را ببینیم و ارزیابی کنیم و کارهای درست و استعدادهایمان را بپذیریم.

رویا نوری جامعه شناس در تبادل نظر با خبرنگاران در رابطه با خودتحقیری اظهار کرد: فرد با تقویت احساس حقارت در خود، در حالت دفاعی می رود که باید در انتظار نشانه های تایید نشدن و نادیده گرفته شدن از طرف دیگران باشد که چنین رفتار هایی به مرور و به صورت غیرمنصفانه، فرد را رنج خواهد داد، اما فرد باید بداند که خودش این اجازه را داده است که تحقیرش نمایند و خود را ارزشمند ندانسته است و برای خود ارزش قائل نبوده است و همین موضوع باعث می گردد که به سمت دیگران گرایش پیدا کند و از خود تهی گردد که همین موضوع زمینه ساز آسیب های منفی زیادی می گردد که از آن جمله می توان به مصرف مواد مخدر و محرکه اشاره نمود.

وی بیان نمود: هر فردی حق دارد درمورد چیزی که آزارش می دهد عصبانی گردد، امّا افرادی که به طور دائم خود تحقیری و خودزنی می نمایند و در حقیقت، نسبت به خود بیرحم هستند حتی پذیرفتن خشم خودشان به عنوان یک حس طبیعی برای آن ها سخت است.

این جامعه شناس توضیح داد: افرادی که خودتحقیری می نمایند از ترس این که از طرف دیگران تایید نشوند و برای این که دیگران آزرده خاطر نشوند سعی می نمایند از ابراز احساسات منفی خود خودداری نمایند که این موضوع باعث می گردد رنج هایشان به زودی روی هم انباشته و انبار گردد که انفجار آن تهدیدشان می نماید که در این میان، این افراد باید توجه نمایند که اگر خشم را به عنوان احساسی سالم بپذیرند با آگاهی مدیریتش می نمایند و نباید آن را پنهان و نادیده بگیرند.

نوری گفت: اگر افراد به ویژه افرادی که خودتحقیری می نمایند انتظار دارند همه کار ها را صد در صد و بی عیب و نقص انجام دهند باید بدانند که فردی واقع بین نیستند و باید توجه نمایند که برای هر کاری تنها حرکت نمایند و در این راستا، برداشتن قدم اول بسیار مهم است حتی اگر این حرکت شکوهمند هم نباشد، امّا نشان از باور فرد به واقعیت است. چرا که خطا کردن جزیی از زندگی هر انسانی است و مهم این است که فرد در صدد رفع شدن آن برآید.

این جامعه شناس در سرانجام اعلام کرد: وقتی زندگی و تاریخچه کودکی بسیاری از افراد مصرف نماینده مواد مخدر را آنالیز می کنیم، یک نقطه مشترک در صفحه زندگی همه آن ها مشاهده می کنیم و آن هم این است که این افراد از کودکی مورد تحقیر قرار گرفته اند. و هرگز خود را باور نداشته اند و با خود نامهربان بوده و هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1663

به "خودتحقیری؛ عامل تخریب گر شخصیت افراد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودتحقیری؛ عامل تخریب گر شخصیت افراد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید