خروج پول حقیقی ها ادامه می یابد؟

به گزارش بیباپ، خبرنگاران : شاخص کل بورس در هفته دوم دی ماه، 49 هزار و 914 واحد افت کرد و شاهد خروج 2 هزار و 514 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس بودیم. آیا این فرایند در هفته آینده هم ادامه خواهد داشت؟

خروج پول حقیقی ها ادامه می یابد؟

به گزارش خبرنگاران، در هفته گذشته شاخص کل بورس در مجموع 49 هزار و 914 واحد پایین آمد و به رقم یک میلیون و 398 هزار واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن نیز افت 4 هزار و 793 واحدی را ثبت کرد. در نتیجه بورس در مجموع هفته ای نزولی را پشت سر گذاشت، سوال سهام داران این است که فرایند حرکت بورس در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟

افت بازدهی هفتگی

در شرایطی که بازدهی بورس در هفته اول دی ماه مثبت بود، در هفته دوم ماه بازدهی شاخص بورس منفی شد. شاخص کل 3.45 درصد افت کرد و به رقم یک میلیون و 398 هزار واحد رسید. فرایند تغییرات شاخص کل فقط در روز دوشنبه صعودی بود و در باقی روزها نزولی بود.

افت شاخص هم وزن

همانند شاخص کل، شاخص کل هم وزن در هفته گذشته نزولی بود. به استثنای روز شنبه، شاخص هم وزن در بقیه روزها نزول کرد. شاخص کل هم وزن در روز چهارشنبه به رقم 463 هزار واحد رسید و در سرانجام هفته نسبت به سرانجام هفته قبل 4 هزار و 793 واحد پایین آمد و بازدهی منفی یک درصدی را ثبت کرد.

فرایندهای درونی بازار سهام

در هفته گذشته علاوه بر فرایند نزولی شاخص کل و شاخص هم وزن، دیگر نماگرهای بازار فرایندهای متفاوتی داشتند.

ارزش معاملات

در هفته گذشته، تغییرات ارزش معاملات کل بازار سهام در روزهای شنبه و دوشنبه نزولی بود و در باقی روزها صعودی شد. در این هفته کمترین رقم ارزش معاملات کل در روز دو شنبه بود که ارزشی معادل 16 هزار و 803 میلیارد تومان داشت و بالاترین رقم هفته در روز چهارشنبه محقق شد که با رشد 37 درصدی به رقم 27 هزار و 865 میلیارد تومان بالغ شد. میانگین ارزش معاملات کل هفته 20 هزار و 769 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 19 هزار و 638 میلیاردی هفته پیشین، رشد 5.7 درصدی داشته است.

در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس 16 هزار و 842 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 15 هزار و 473 میلیاردی هفته پیشین، رشد 8.8 درصدی داشته است. بالاترین رقم هفته 17 هزار و 853 میلیارد تومان بود که در روز یک شنبه ثبت شد و پایین ترین رقم به روز دو شنبه برمی گردد که 14 هزار و 817 میلیارد تومان بود.

رشد ارزش معاملات علامتی مثبت برای بورس است که نشان دهنده افزایش نقدشوندگی بازار سهام است.

خروج پول حقیقی

در حالی که خالص ورود پول حقیقی به بورس در هفته اول دی ماه مثبت بود، در هفته دوم دی ماه منفی شد و به عبارت دیگر بورس شاهد خروج پول های حقیقی بود. در تمام روزهای هفته گذشته شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم. در مجموع کل هفته، 2 هزار و 514 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین هفته خروج پول حقیقی 502 میلیارد تومان بود. بالاترین رقم خروج در روز چهار شنبه رخ داد که هزار و 63 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد. خروج پول حقیقی و فرایند رو به رشد آن در دو روز سرانجامی معاملات هفته گذشته برای بورس تهران خبری نگران کننده است.

مازاد تقاضا در بازار

به استثنای روز دوشنبه، ارزش صف های خرید در باقی روزهای هفته گذشته بیشتر از ارزش صف های فروش بود. در نتیجه معاملات بورس با مازاد تقاضا همراه بود. میانگین ارزش مازاد تقاضای بورس در هفته گذشته 376 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم هزار و 972 میلیارد تومانی هفته پیشین کاهش 81 درصدی را نشان می دهد.

میانگین ارزش صف های خرید در هفته گذشته هزار و 382 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته هزار و 47 میلیارد تومان کمتر بود. در هفته دوم ماه، میانگین ارزش صف های خرید 43 درصد کاهش یافته است.

میانگین ارزش صف های فروش در هفته اخیر هزار و 5 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته پیشین 548 میلیارد تومان بیشتر بود. میانگین این هفته رشد 120 درصدی داشته است.

پیش بینی بورس هفته

در مجموع فرایند کلی هفته گذشته منفی بوده است، شاخص کل به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد و افت شاخص هم وزن نشان از فرایند نزولی قیمت سهام اغلب شرکت های بازار دارد. علاوه بر این کاهش رقم مازاد تقاضا در معاملات هفته گذشته و خروج پول های حقیقی از بورس همگی توضیح دهنده شرایط نزولی بورس هستند. فرایندهای درونی بازار نشان می دهد که ادامه این فرایند به نزول بیشتر بورس می انجامد.

تحلیل گران تکنیکی که بر اساس فرایندهای قیمتی گذشته به پیش بینی فرایندهای آینده شاخص بورس می پردازند، از زمانی که شاخص به محدوده کمتر از یک میلیون و 450 هزار واحد رسید، این رقم را مقاومت جدید تلقی کردند و سطح حمایت را رقم یک میلیون و 365 هزار واحد برآورد کردند. به عبارت دیگر معتقد بودند بورس در این محدوده کف و سقف جدید نوسان خواهد کرد و در صورت نزول، به رقم کمتر از یک میلیون و 365 هزار واحد نخواهد رسید. با این حال در هفته های گذشته رفتار سهام داران و استراتژی های معاملاتی حقوقی ها و بازارگردانان فرایند حرکتی شاخص های بورس را سریع تر از برآوردهای تکنیکی تغییر داده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1596

به "خروج پول حقیقی ها ادامه می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج پول حقیقی ها ادامه می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید