حفظ خانه های ارزشمند دارای معماری معاصر

به گزارش بیباپ، رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران از ارائه طرحی به هیات رئیسه اطلاع داد که براساس آن خانه های دارای معماری معاصر نیز حفظ خواهند شد.

حفظ خانه های ارزشمند دارای معماری معاصر

جهت دریافت خدمات بازسازی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

علی اعطا با اعلام خبر تقدیم طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر شهر تهران گفت: معماری تهران در دوره معاصر به ویژه بعد از دوره قاجار تحولات مهمی را پشت سر گذاشته بگونهای که سیمای امروز شهر همچنان متاثر از این معماری است.

وی با اشاره به حساسیتهای اخیری که در جامعه نسبت به تخریب بناهای ارزشمند معاصر ایجاد شد و به رسانهها راه پیدا کرد، ادامه داد: بعضی از آثار با ارزش تخریب شدند و بعضی در معرض تخریب قرار گرفتند اما تخریب این بناها که مربوط به دوره خاصی از معماری شهر تهران هستند اولین لطمه را به هویت شهر وارد می نماید اما سود مالی فراوانی به مالک آن می رساند، قوانین و مقررات جاری برای حفاظت از همه بناهای ارزشمند معاصر کافی نیست و در شرایطی که ساخت و ساز فعالیت پرسودی در سال های اخیر بوده است این موضوع باعث شده این نوع بناها به سرعت تخریب شوند و چهره شهر دایما در حال پوست اندازی باشد.

اعطا با بیان اینکه سیاست اصلی برای حفاظت از بافت ها و بناهای ارزشمند معاصر باید مبتنی بر استراتژی برد-برد باشد، گفت: مالک و سرمایه گذار از حفاظت از بنا و شهر و شهروندان نیز از حفظ هویت شهر منتفع شوند؛ به همین دلیل طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر شهر تهران تهیه و تقدیم شد.

رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران شرح داد: به منظور حفاظت از میراث معماری، شهرداری تهران ملزم است لایحه ای مبتنی بر سیاست های تشویقی، الزام آور و محدود کننده با توجه به مجوزهایی مبنی بر حفظ و تثبیت و احیای میراث معماری معاصر، سیاست های تشویقی در راستای تبدیل ابنیه ارزشمند شهر به اماکن عمومی، بازنگری در فرآیند صدور پروانه در راستای توجه به میراث معماری معاصر، طراحی الگوهای مالی و برنامه بهره برداری موقت از این ابنیه در راستای تشویق مالکی، تدوین بانک اطلاعاتی میراث معماری معاصر شهر تهران، پیگیری ثبت میراث معماری معاصر در فهرست آثار ارزشمند به وسیله وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تهیه و ظرف مدت یک ماه برای سیر مراحل تصویب به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 798

به "حفظ خانه های ارزشمند دارای معماری معاصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفظ خانه های ارزشمند دارای معماری معاصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید