ثبت ابوریحان بیرونی، شیخ خرقانی و دیدار شمس و مولانا در فهرست نکوداشت های یونسکو

به گزارش بیباپ، ابوریحان بیرونی، سالروز تولد شیخ خراقانی و دیدار شمس و مولانا در فهرست جهانی نکوداشت های 2023 - 2022 یونسکو به ثبت رسید.

ثبت ابوریحان بیرونی، شیخ خرقانی و دیدار شمس و مولانا در فهرست نکوداشت های یونسکو

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، ابوریحان بیرونی، سالروز تولد شیخ خراقانی و دیدار شمس و مولانا در فهرست جهانی نکوداشت های 2023 - 2022 یونسکو به ثبت رسید.

حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران از تصویب سالروز تولد شیخ خراقانی و دیدار شمس و مولانا در فهرست بزرگداشت های یونسکو در سال 2022 و 2023 خبر داد.

ایوبی با اشاره به برگزاری جلسه روز پنجشنبه یونسکو اظهار کرد: برای من باعث خوشحالی و افتخار است که پرونده ای که از مدت ها قبل به مناسبت هزار و پنجاهمین سالگرد تولد شیخ حسن خراقانی و هشتصدمین سالگرد دیدار شمس تبریزی و مولانا آماده شده بود تا برای سال 2022 و 2023 در فهرست بزرگداشت های یونسکو قرار بگیرند به ثمر نشست.

وی ادامه داد: این اتفاق بزرگ جهت خود را به خوبی طی کرد و در جلسه روز پنجشنبه در پاریس این پرونده جمهوری اسلامی ایران مطرح و بدون هیچ مخالفتی به تصویب رسید. برای ما باعث خوشبختی است که هزار و پنجاهمین سالگرد تولد شیخ حسن خراقانی شخصیت بی مانند ادبیات و فرهنگ و عرفان ایرانی اسلامی و از سویی دیدار شمس تبریزی و مولانا در فهرست بزرگداشت های یونسکو قرار گرفت.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران تأکید کرد: این کار هوشمندانه ای بود که ما به جای ولادت و درگذشت، یک رویداد تاریخی (دیدار شمس و مولانا) که در حقیقت تولد اصلی مولانای ما است را مطرح کردیم. ما از شمس و مولانا نیز سخن گفتیم، از مرید و مراد.

وی ادامه داد: براین اساس تا دو سال می توانیم در کشور های مختلف به نام این دو شخصیت سخن بگوییم و جهان به این دو شخصیت بشری توجهی ویژه دارند تا بدانند این دو شخصیت چه ویژگی داشتند که مورد توجه جهان قرار گرفتند. این موفقیت بزرگ را تبریک می گویم از همه همکاران که برای مطرح شدن این پرونده ها و پشت سرگذاشتن موانع و در نهایت تصویب آن تلاش کردند، تشکر می کنم.

بنابر این گزارش در جلسه 11 نوامبر 2021 کمیسیون اولویت یونسکو مستقر در کنفرانس عمومی این سازمان، هزار و پنجاهمین سال تولد ابوریحان بیرونی به طور مشترک بین جمهوری اسلامی ایران با ازبکستان و تاجیکستان با تصویب اعضا در فهرست جهانی نکوداشت­ های یونسکو برای بازه 2023 - 2022 قرار گرفت. تا پس از ثبت جهانی پرونده­ های هشتصدمین سال حیات فعال شمس تبریزی بر مبنای دیدار عرفانی شمس و مولانا و هزار و پنجاهمین سال میلاد شیخ خرقانی تعداد نکوداشت های ثبت شده از مشاهیر ایرانی در فهرست یونسکو به 42 مورد برسد.

ابوریحان بیرونی با آثاری همچون التفهیم در ریاضیات و نجوم، آثار الباقیه در تاریخ و جغرافیا و تحقیق ماللهِند در حوزه مردم­شناسی بر تارک تاریخ پر افتخار دانش بشری می­ درخشد و اثر ارزشمند آثار الباقیۀ او که از طریق حاکم خردمند و دانش دوست قابوس بن وشمگیر (در سال 390 تا 391 هجری) جمع­آوری شد نمونه بارزی از علم دوستی ایرانیان است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 دی 1400 بروزرسانی: 1 دی 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2197

به "ثبت ابوریحان بیرونی، شیخ خرقانی و دیدار شمس و مولانا در فهرست نکوداشت های یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ابوریحان بیرونی، شیخ خرقانی و دیدار شمس و مولانا در فهرست نکوداشت های یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید