تانزانیا، آوای وحش

به گزارش بیباپ، جالب است بدانید از نظر فرهنگی مردمان تانزانیا با ایرانی ها و اعراب پیوندهایی دارند. در اواخر قرن سوم هجری، گروهی از بازرگانان شیرازی به این منطقه مهاجرت می نمایند و حالا بعد از گذشت قرن ها اصل و نصب شیرازی ها در اینجا نوعی نجیب زادگی به شمار میرود. نشانه های زیادی از جمله کلمات فارسی و برخی از رسم و رسوم ایرانی ها هنوز در فرهنگ آنها به چشم می خورد.

تانزانیا، آوای وحش

طبیعت تانزانیا تلفیقی از کوه، دشت، دریا و حیات وحش بی نظیری است. بیشتر خاک این سرزمین را بوته زارها و علفزارها پوشانده اند؛ در نتیجه زیست گاه مناسبی برای هزاران گونه جانوری شده است.

از نظر موقعیت جغرافیایی اقیانوس هند در شرق این کشور و بلندترین قله آفریقا یعنی کیلیمانجارو در شمال شرقی آن واقع شده است. تانزانیا در نزدیکی خط استوا است اما به دلیل ارتفاع زیاد دارای آب و هوای معتدلی است.

برای سفر به اوگاندا، مروارید آفریقا در تور آفریقا با خبرنگاران همسفر شوید.

در تانزانیا خواهید دید:

پارک ملی سرنگتی

این پارک در ناحیه سرنگتی در تانزانیا واقع شده است و جز میراث دنیای به شمار میرود. مهاجرت سالیانه حیات وحش از جمله بیش از یک و نیم میلیون گاو وحشی آفریقایی و هزاران گورخر در این پارک تصاویر وصف نشدنی از زندگی حیوانات را رقم می زنند. در این حیات بی کرانه گله هایی گورخران وحشی، گوزن های یال دار و غرش شیرهای درنده شما را تنها به سکوت و دیدن وامی دارند.

کلیمانجارو

بلندترین قله آفریقا کلیمانجارو است که در تانزانیا و مرز کنیا واقع شده است. این قله، آتشفشانی خاموش با سه مخروط آتشفشانی است.

دریاچه ویکتوریا

این دریاچه بزرگترین دریاچه قاره آفریقا و دومین دریاچه بزرگ آب شیرین دنیا است که در مجارت خط استوا و بین قسمت های غربی و شرقی دره ریفت ولی قرار گرفته است. ویکتوریا در محدوده سه کشور تانزانیا، اوگاندا و کنیا قرار گرفته دارد. بیش از 3 هزار جزیره در این منطقه وجود دارد. ویکتوریا سرچشمه بلندترین رود دنیا، نیل است.

پارک ملی رواها

این پارک بزرگ ترین پارک ملی تانزانیا است. چشم اندازهای پر از سنگ، صخره های بزرگ همراه با درختان بائوباب و دسته گورخرها و شیرها و زرافه ها این پارک را دیدنی نموده است.

جزیره لاک پشت ها

در جزیره آرام و دلنشین لاک پشت ها تعداد زیادی لاک پشت غول پیکر زندگی می نمایند. شما در این جزیره این فرصت را دارید تا به آرامی در میان آنها قدم بزنید، آنها را لمس کنید و غذا خوردنشان را از نزدیک ببینید.

در سال 1919 دولت سیشل به عنوان هدیه 4 لاک پشت غول پیکر را به این جزیره می فرستد. لاک پشت ها به سرعت زاد و ولد می نمایند تا اینکه در سال 1955 به 200 عدد می رسند. اما متاسفانه لاک و گوشت آنها دزدیده و فروخته می گردد تا تعداد آنها به 7 عدد کاهش یابد! دوباره 80 نوزاد لاک پشت به جزیره فرستاده می گردد که دوباره 40 عدد از آنها ناپدید می گردند!

در نهایت دولت با همکاری سازمان دنیای حمایت از حیوانات به نجات آنها می رود و نام این گونه لاک پشت به فهرست قرمز حیوانات در معرض انقراض اضافه می نماید. سال 2000 دوباره تعدادی دیگر لاک پشت و تخم آنها به جزیره فرستاده می شوند که تا الان در شرایط خوبی نگهداری می شوند.

زنگبار

جزیره زنگبار در نزدیکی تانزانیا قرار گرفته است. زنگبار شهر رنگ هاست، لباس های رنگارنگ مردم شهر تا طبیعت هزار رنگ آن شهری متفاوت را رقم زده است. سواحل بکر زنگبار، شهر قصه های بازرگانان و سندباد. زنگبار همان جایی است که می توانید از شلوغی زندگی روزمره تان دور شوید و به دیدنی آب های فیروزه ای اقیانوس هند بنشینید. اینجا دنیای مرجان های سنگی، ستاره های دریایی، ماهی های رقصان و انواع آبزیان بی نظیر است. با شنیدن امواج دریا و دیدنی حیات زیر آب آرامش برای تان معنی واقعی اش را نشان می دهد.

برای ماندن در این منطقه، خانه های سنتی و ییلاقی رو به ساحل گزینه های خوبی هستند. ساحل سفید و دریای فیروزه ای کم عمق آن برای شنا، ماهیگیری و ورزش های آبی از جمله غواصی مناسب است. شنا با دلفین های از دیگر تفریح هایی است که می توانید از آن در اینجا لذت ببرید.

نانگویی

نانگوی در شمال جزیره زنگبار واقع شده است و به جرات می توان گفت زیباترین ساحل تانزانیاست. در این جا ترکیب درختان نخل، سواحل شنی سفید و قایق های در حرکت همراه با غروب خورشید بسیار بی نظیر است.

شهر سنگی

این شهر یکی از جاذبه های محبوب تانزانیا است که جز میراث دنیای یونسکو به شمار میرود. معماری منحصر به فرد آن از سبک های اسلامی و آسیایی سرچشمه گرفته است. در گوشه کنار این شهر تاریخ سلاطین، شاهزادگان و بردگان نوشته شده است. اگر مسافر زنگبار بودید دیدنی این شهر و گشت و گذار در بازارهای آن را از دست ندهید.

جزیره منمبا

این جزیره زیبا و کوچک شبیه به شکل قلب است. منمبا در ساحل شرقی زنگبار واقع شده است.

تهیه و تدوین: تحریریه خبرنگاران

لطفا در نشر دانسته های خود کوشا باشید.

برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.

منبع: دالاهو
انتشار: 17 شهریور 1401 بروزرسانی: 17 شهریور 1401 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2433

به "تانزانیا، آوای وحش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تانزانیا، آوای وحش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید