این جا هسته اولیه تهران است یا سر گردنه؟!

به گزارش بیباپ، بیل مکانیکی درست بین کاخ جهانی گلستان و سرای پرماجرا و تازه افتتاح شده دلگشا، بین حفاظ کارگاهی جا خوش نموده که چند سالی است در حالِ ایجادِ راهی زیرزمینی برای رسیدن به بازار تهران است، جایی که قرار بوده برای هر کلنگی که به زمین می زنند، نخست باستان شناسی عبور نموده باشد.

این جا هسته اولیه تهران است یا سر گردنه؟!

به گزارش ایسنا، البته همه چیز در بازار تاریخی تهران به خصوص در روز های تعطیل، فقط حضور یا فعالیت این بیل مکانیکی نیست، بلکه زندگیِ فعال و جاریِ کلنگ ها، بیل ها و ابزارآلات خراب کردن و از نو ساختن، قدری آن طرف تر، درست وسط هسته تاریخی تهرانِ قدیم ادامه دارد. آن جا یعنی بین دالان های بازار قدیم تهران، کسبه و کارگران مشغول اند، برای احیا، بازسازی و تعمیر مغازه هایی که روزی تهران را شکل داده اند و حالا فقط جداره ای را شکل می دهند که کسب و کاری شکل بگیرد.

یکی دیوار های مغازه اش را سنگ می نماید و دیگری کفِ پاساژی را که به تازگی ساخته شده و از سوی دیگر کارگرانی با حفر زمین در دالان های بازار در حال کشیدن سیم و لوله اند و آجر های نصفه و نیمه شکسته شده ای که پایین حفره ها نظامی ساختارمند را شکل داده بودند.

حدود سه ماه قبل یعنی 29 تیر و بعد از وقوع آتش سوزی در بازار کفاش های تهران، درست کنار بازار سیدولی، مرتضی ادیب زاده - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران - اعلام نموده بود با توجه به این نوع اتفاقات ضروری است تا زمانی که قرار است اقداماتی در بازار تهران به خصوص در روز های تعطیل انجام گردد و از آتش یا برق استفاده گردد، حتما یک ناظر از هیات امنای بازار یا مسئولان آن راسته بازار در محل حضور داشته باشند و کار فقط به عهده کارگر نباشد.

او البته تاکید نموده بود که قرار است این پیشنهاد توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی استان در جلسه ای با حضور نماینده های بازار تهران و نمایندگان دفاتر شهرداری و مراکز تسهیل گری اعلام گردد و از سوی دیگر این درخواست باید به وسیله دفاتر تسهیل گری که با بازاری ها، شهرداری ها و میراث فرهنگی ارتباط دارند به صورت مکتوب به هیات امنا منعکس گردد.

هرچند به نظر می رسد هنوز این درخواست به دفتر ها و نهاد های مرتبط نرسیده که هر کدام از کسبه با فکر و ایده و طرح خود اقدام به بازسازی مغازه ها می نمایند؛ مغازه هایی که بخشی از بافت تاریخی بازار تهران اند و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1343

به "این جا هسته اولیه تهران است یا سر گردنه؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این جا هسته اولیه تهران است یا سر گردنه؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید