اعتراض اهل قلم به بازسازی موزه جلال، نگذارید ویرانه گردد این خانه!

به گزارش بیباپ، جمعی از نویسندگان، هنرمندان و استادان ادبیات کشور، طی یک نامه سرگشاده، اعتراض خود را نسبت به تأخیر در احداث خانه- موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور که قرار بود با عنوان خانه ادبیات ایران ساخته گردد، اعلام کردند.

اعتراض اهل قلم به بازسازی موزه جلال، نگذارید ویرانه گردد این خانه!

جهت دریافت خدمات طراحی فضای سبز حیاط با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

این نامه سرگشاده که خطاب به محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی دیگر از مقامات مسوول از جمله معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رییس شورای اسلامی شهر تهران و رییس کمیته فرهنگی و اجتماعی شورای مزبور نوشته شده، حاکی از اعتراض به تأخیر یک و نیم ساله در اجرای پروژه خانه- موزه جلال آل احمد و سیمین دانشور است.

امضانمایندگان این نامه در ضمنً از مسئولان امر خواسته اند که موانع اجرای این پروژه فرهنگی را رفع سازند و اجازه ندهند که خانه زنده یادان جلال آل احمد و سیمین دانشور، در معرض ویرانی قرار گیرد.

محمدحسین دانایی، خواهرزاده زنده یاد آل احمد که از انتشار این نامه به مهر خبر داده و نسخه ای از آن را هم در اختیار بیباپ گذاشته است، این اقدام را نشانه همبستگی فرهیختگان و فرزانگان جامعه و حساسیت آنان نسبت به چگونگی عملکرد مسئولان فرهنگی دانسته و ضمن اظهار نگرانی در خصوص آینده این پروژه، متذکر شد: بی مسئولیتی و عدم پاسخگویی، آفت خطرناکی است که اینگونه فعالیت های فرهنگی را تهدید می نماید و اگر مسوولان رده بالا در این امر مداخله ننمایند و اوضاع به همین ترتیب ادامه یابد، این یادمان فرهنگی باارزش در معرض ویرانی قرار خواهد گرفت.

متن این نامه با عنوان نگذارید که ویرانه گردد این خانه! بدین توضیح است:

چندی است که چراغ این خانه خاموش است، خانه زنده یادان جلال آل احمد و سیمین دانشور. این خانه که سال ها کانون پرشور فعالیت های فرهنگی کشور و محل رفت و آمد پرچمداران عرصه هنر و ادب فارسی بوده و در حال حاضر نیز به عنوان یکی از مواریث فرهنگی این سرزمین به ثبت رسیده است، حدود یک و نیم سال پیش در اختیار شهرداری تهران نهاده شد تا پس از تعمیرات جزیی، به خانه- موزه جلال و سیمین یا به تعبیر دیگر، به خانه ادبیات ایران تبدیل گردد، ولی... مدتی است که متروک مانده و رو به ویرانی است.

اینک با توجه به نقش مثبت این دو شخصیت فرهنگی در اعتلای صندلی هنر و ادب فارسی در دوران معاصر و با عنایت به رویکرد روزافزون جوانان به آنان به عنوان سرمایه های نمادین و الگوهای رفتاری در حوزه های شخصی و اجتماعی و همچنین با درنظرگرفتن پیامدهای چندسویه راه اندازی خانه- موزه جلال و سیمین از همه مسوولان محترم درخواست می گردد که موانع اجرای این پروژه فرهنگی را رفع سازند و اجازه ندهند که این خانه ویرانه گردد.

حیف است که شاخص دوره مدیریت مسئولان محترم در سمت هایی که دارند، ویران شدن چنین خانه ای باشد!

به گفته دانایی تا به امروز چهره هایی همچون ژاله آموزگار، عبدالعلی ادیب برومند، هما ارژنگی، مهدی افشار، حسن انوشه، محمد بقایی(ماکان)، غزل تاجبخش، غلامعباس توسلی، محسن ثلاثی، محمود جامساز، بهاءالدین خرمشاهی، کامبیز درم بخش، محمود دولت آبادی، علی رشیدی، کورش زعیم، توفیق سبحانی، توران شهریاری، منوچهر صدوقی(سها)، منیژه عدالت (همسر مرحوم پرویز ورجاوند)، کامران فانی، جواد مجابی، حسین محجوبی، مهدی محقق، علی موسوی گرمارودی و داود هرمیداس باوند این نامه را امضا نموده اند.

وی توضیح داد: هنرمندان دیگری که مایل به تایید متن این نامه و درج امضا بر آن هستند می توانند با نشانی الکترونیکی [email protected] مکاتبه نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 805

به "اعتراض اهل قلم به بازسازی موزه جلال، نگذارید ویرانه گردد این خانه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض اهل قلم به بازسازی موزه جلال، نگذارید ویرانه گردد این خانه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید