احتمال خیز زودرس موج سوم کرونا

به گزارش بیباپ، نگرانی ها از ورود زودرس موج سوم کرونا به ویژه در تهران پس از افزایش سفر های بین شهری در تعطیلات اخیر افزایش یافته است. در حالی که پیش از این گمان می رفت با شروع پاییز شاهد موج سوم بیماری در کشور باشیم.

احتمال خیز زودرس موج سوم کرونا

به گزارش خبرنگاران، پیش از این متخصصان هشدار داده بودند با آمدن فصل پاییز و همزمانی بیماری های فصلی، چون آنفلونزا با کرونا پاییز سختی را پیش رو داریم و محتمل است با موج سوم کرونا روبرو شویم. به گفته آنها، شیوع کرونا در فصل سرما با توجه به ارتباط نزدیک تر بین انسان ها در فضا های بسته و عدم وجود تهویه مطلوب هوا به علت بسته بودن راه های عبور جریان آن باعث تسریع فرایند انتقال ویروس در بین افراد می گردد و در صورت هم زمانی موج سوم شیوع کرونا با بیماری های تنفسی در فصل پاییز امکان تشدید علایم و ظهور قدرتمندانه تر این بیماری بسیار زیاد است.

اما علیرضا زالی، فرمانده مقابله با کرونا در کلانشهر تهران روز دوشنبه گفت ممکن است خیلی زودتر از پاییز پیک بیماری در تهران تجربه گردد. او اظهار کرد: پیش بینی می کنیم با توجه به جریانات اخیر به ویژه مسافرت های متراکم در روز های اخیر، زودتر از پیک پاییز در تهران شرایط متفاوت تری به خاطر شرایط شنماینده ای که در استان تهران و شهر تهران داریم، تجربه کنیم. او با اشاره به افزایش 10 درصدی سفر های بین استانی در تهران، اظهار کرد: آمار ها بیانگر این موضوع است که بالاترین میزان تردد در سطح شهر و مسافرت ها متعلق به شهر و استان تهران بوده و این حجم از مسافرت در مقایسه با سال قبل 10 درصد افزایش داشته است.

وی درباره اینکه از چه زمانی تاثیر این سفر ها بر آمار ابتلا و مرگ و میر کرونا را مشاهده خواهیم کرد، گفت: تغییر آمار مبتلایان که منجر به فوت گردد حدود 4 تا 6 هفته بعد تعیین خواهد شد، اما در مورد بیماران سرپایی بین 5 تا 14 روز بعد از تماس اولیه با فرد ناقل کرونا، علائم بیماری مشاهده می گردد و افزایش بیماران بستری را نیز بین دو تا 3 هفته دیگر ممکن است مشاهده کنیم.

این در حالی است که پیش از این و در پنجم شهریورماه زالی در یک گفتگوی تلویزیونی در این باره هشدار داده بود. زالی با توجه به در پیش بودن تعطیلات تاسوعا و عاشورا گفته بود در تهران الگوی همه گیر شناسی بیماری نشان می دهد در مواقعی که حجم قابل توجهی از سفر های برون شهری رخ داده است، معمولا با یک تاخیر زمانی دو تا سه هفته ای، هم در میزان ابتلا و هم در میزان بستری و مرگ و میر با یک فراز آماری جدی رو به رو بوده ایم.

به گفته زالی هم در عید نوروز، هم در عید فطر و هم در تعطیلات متراکم خردادماه این افزایش آماری برای ما اثبات شده است، بنابر این یکی از عوامل پرخطر و پر ریسک سفر هایی است که انجام می گردد، به ویژه در استان هایی که شرایط قرمز بیماری را دارند هرگونه تردد می تواند در چرخش این ویروس اثر داشته باشد.

وی به همین دلیل توصیه نموده بود تا شهفرایندان بر خلاف سال های گذشته در محل سکنی خود باقی بمانند و ترجیحا از سفر های غیر ضروری اجتناب نمایند زالی اظهار نموده بود: اگر این سفر ها اتفاق بیفتد و مجددا یک چرخش انجام گردد، پیک های بعدی بیماری زودتر از آنچه که در انتظار آن هستیم پدید می آید و طبیعتا منجر به خستگی تیم درمانی شده و با توجه به حجم بالای کار تیم های درمانی می تواند بر استمرار خدمت رسانی تاثیر منفی داشته باشد.

اما مردم این بار هشدار های مسئولین را جدی نگرفتند تا بیش از دو میلیون سفر از چهارشنبه تا یکشنبه 9 شهریور به استان های شمالی با شرایط قرمز انجام بگیرد. آنچه موجب شد تا آمار شیوع و مرگ در کشور و استان گیلان که بیشترین توریست را پذیرفته بود، فرایند صعودی به خود بگیرد. چنانچه علوم پزشکی گیلان گفت از سه شنبه (11 شهریور) تا چهارشنبه (12 شهریور) 92 بیمار جدید بستری شده و 375 بیمار کرونایی در سطح بیمارستان های استان نیز بستری هستند. همچنین این دانشگاه از افرادی که در تماس با مسافران در استان بودند خواست حداقل 10 روز در قرنطینه بمانند و از سایر اعضای خانواده فاصله بگیرند.

استان گیلان که به گفته سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت در اسفندماه گذشته خیز شدید بیماری در کلیه شهرستان های استان را تجربه نموده بود؛ از اوایل فروردین ماه سیر نزولی در موارد ابتلا و بستری را از سرگذراند و در خرداد به پایداری نسبی رسید. اما علیرغم توصیه های اکید بهداشتی، این استان از تیر ماه با فرایند افزایشی در موارد ابتلا و بستری روزانه در اغلب شهرستان ها روبرو شد؛ به طوری که شهرستان های رشت، آستارا، آستانه اشرفیه، رودبار، لاهیجان، لنگرد و ماسال در شرایط قرمز و شهرستان های املش، بندانزلی، رضوانشهر، رودسر و سیاهکل در شرایط هشدار بیماری قرار گرفتند. در چنین شرایطی سفر به این استان قرمز موجب شد تا بر فرایند ابتلا و بستری ها در این استان اضافه گردد.

افزون بر این استان، فرایند رشد بیماری در بعضی استان های دیگر نیز نگران نماینده شده است. حسین کلانتری، استاندار کهگیلویه و بویراحمد ازفعال شدن بیمارستان دوم تعیین کرونا در کهکلویه و بویراحمد به دلیل افزایش ابتلا به کرونا در این استان خبر داده است. کلانتری همچنین با بیان اینکه آمار مبتلایان کرونا در استان در حال افزایش بوده و ظرفیت های بیمارستانی نیز در حال پر شدن است، از ادامه محدودیت ها در استان تا خاتمه هفته خبر داده است.

همچنین استان خوزستان که حدود یک ماهی بود از شرایط قرمز خارج شده بود در این روز ها به گفته سیدمحمد علوی سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در شرایط هشدار بالا قرار گرفته است.

این در حالی است که برخلاف رویه نزولی یک ماه گذشته در شیب کاهش مبتلایان و قربانیان کرونا در کل کشور، آمار از روز سه شنبه یازدهم شهریور تا چهارشنبه دوزادهم شهریور فرایند صعودی داشته و 125 بیمار کرونا فوت کردند و یک هزار و 858 بیمار جدید مبتلا به کووید19 نیز در کشور شناسایی شدند که نسبت به آمار روز قبل از آن با افزایش سه درصدی همراه بوده است.

بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین نیز در شرایط قرمز قرار دارند.

تقارن بازگشایی مدارس با موج سوم کرونا

تجمعات، سفر ها و حالا بازگشایی مدارس مزید بر علت شده است تا نگرانی ها درباره موج سوم کرونا بیشتر گردد. چنانچه زالی با اشاره به بازگشایی مدارس گفته است: مطالعات اخیر نشان داده است که دانش آموزان می توانند تا سه هفته ناقلان و حاملان ویروس باشند و در کشور هایی که بازگشایی مدارس رخ داده است در بعضی موارد مشاهده شده تا سه هفته دانش آموزان به رغم فقدان علائم و علائم خفیف حامل ویروس بوده و می توانند آن را به افراد مسن و خانواده منتقل نمایند.

وی همچنین به افزایش بار سفر های درون شهری با مترو و اتوبوس همزمان با بازگشایی مدارس به عنوان مساله مهمی که باید به آن توجه داشت اشاره نموده است. فرمانده مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اواخر مردادماه در مورد نگرانی ها از موج سوم بیماری در پاییز، عنوان نموده بود: بعضی از محدودیت ها در پاییز هم باید ادامه پیدا کند و ممکن است حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس محدود گردد، چراکه یکی از اساسی ترین فاکتور های موثر در گسترش ویروس، شروع فعالیت های آموزشی و افزایش استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است. این در حالی است که قرار است کلاس اولی و دومی ها از شنبه به مدرسه بفرایند و مدارس در استان های زرد و سفید بازگشایی شوند.

علی ربیعی سخنگوی دولت نیز با بیان اینکه با توجه به فصل سرما و پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، شیوع ویروس کرونا در فصل پاییز افزایش می یابد، اما گفته است که ما نمی توانیم کشور را تعطیل کنیم، ولی باید کار هایی را که تاثیری بر معیشت خانوار ندارند، به حداقل برسانیم.

در مجموع تراکم عواملی، چون تجمعات، سفر ها و حالا بازگشایی مدارس در کنار شروع فصل پاییز می تواند شرایط را بیش از بیش سخت کند و خیز موج سوم بیماری را شدیدتر کند. تنها کاری که حالا در این شرایط می توان کرد رعایت سرسختانه پروتکل های بهداشتی است. شاید با این کار بتوان سهل انگاری روز های گذشته را هر چند دیر، اما کمی جبران کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1314

به "احتمال خیز زودرس موج سوم کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال خیز زودرس موج سوم کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید