اثرات مثبت و منفی خستگی و کلافگی

به گزارش بیباپ، تهران (پانا) - بسیاری از ما احتمالاً در برخی از مراحل زندگی دچار کلافگی می شویم؛ مخصوصاً این که در دوران قرنطینه کرونا هستیم. دورهمی ها، مسافرت و فعالیت های ما به شدت کاهش پیدا نموده اند. به همین علت احساس کلافگی و خستگی در ما افزایش پیدا می نماید.

اثرات مثبت و منفی خستگی و کلافگی

به گزارش نمناک، شاید در ظاهر این خستگی خیلی آسیب زننده به نظر نرسد اما افرادی که مدام بیرون از منزل بوده اند، و حالا مجبورند که در خانه باشند، بیشتر از بقیه تحت تاثیر قرار می گیرند و ممکن است همین موضوع از جنبه های مختلفی روی زندگی آن ها تاثیر گذار باشد. در این قسمت پنج اثر منفی و مثبت مربوط به خستگی و کلافگی این دوران را به شما معرفی خواهیم کرد.

1. سردرگمی

خستگی ممکن است عاملی برای انجام یک کار منفی باشد و حس سردرگمی را در شما بالا ببرد. به عنوان مثال مشغول شدن با عوامل حواس پرتی مثل کار کردن با موبایل در شما افزایش پیدا می نماید.

این حواس پرتی های موقعیتی ممکن است به یک شرایط مزمن تبدیل شوند که بسیاری از رفتارهای مشکل زا را نیز ایجاد می نمایند. حتی ممکن است برای برخی از افراد باعث ایجاد اعتیاد هم باشد. به همین علت است که در این دوران بسیاری از افراد دچار مسائل روحی می شوند.

2. کاهش سلامت فکر

کاملاً طبیعی است که شما هم اکنون احساس کلافگی داشته باشید. کلافگی می تواند علتی برای نگرانی باشد. تحقیقات نشان می دهد که کلافه بودن یعنی سلامت ضعیف فکر، افسردگی و اضطراب. افرادی که به راحتی کلافه و خسته می شوند، معمولاً زندگی را معنا دار نمی بینند. آن ها از مدرسه، دانشگاه، محل کار و دیگر اقدامات ناامید و خسته می شوند.

3. پرخاشگری

شاید به نظرتان برسد که خستگی مشکل بسیاری از افراد است که آن را تجربه می نمایند اما خستگی تنها مشکل موجود نیست، بلکه می تواند عاملی برای پرخاشگری باشد. همین پرخاشگری ها بسیاری از مسائل را برای افراد ایجاد می نمایند.

4. تغییر مثبت شخصیت

البته همین خستگی و کلافگی می تواند جنبه های مثبت هم داشته باشد. گاهی اوقات باعث می شود که افراد وارد چالش های نو و راهکار های تازه شوند و حس کنجکاوی در آن ها بیدار شود. در نتیجه نگاه تازه ای به زندگی بیاندازند و حس قدرت و سلامت دوباره در آن ها افزایش پیدا کند؛ بنابراین همواره نمی توان از آن اثرات منفی را برداشت کرد.

5. پیدا کردن معنا در زندگی

شاید یکی از جالب ترین جنبه های کلافگی، مرتبط با پیدا کردن معنا در زندگی باشد. این افراد معمولاً به علت به چالش کشیده شدن، با اتفاقات مختلفی روبرو می شوند و ایدئولوژی های مختلفی را مطالعه می نمایند. همین موارد ممکن است به آن ها یاری کند که معنای زندگی را بهتر بفهمند، قدر داشته های خود را بیشتر بدانند و به انجام کارهایی بپردازند که اصلاً قبلاً حاضر به انجامشان نبودند. بعلاوه ممکن است بیشتر از قبل به مذهب خود گرایش پیدا نمایند و خلاصه همه کارهایی را به انجام برسانند که به معنا و مفهوم زندگی شبیه تر است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 دی 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2212

به "اثرات مثبت و منفی خستگی و کلافگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثرات مثبت و منفی خستگی و کلافگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید