یک عکاس نجومی تصویری تماشایی از فوران بزرگ خورشید ثبت کرد

به گزارش بیباپ، یک عکاس نجومی تصویری بسیار زیبا از پرتاب جرم تاجی، یک توده بزرگ پلاسما که از خورشید به سمت بیرون پرتاب شده، ثبت نموده است.

یک عکاس نجومی تصویری تماشایی از فوران بزرگ خورشید ثبت کرد

به گفته عکاس، این رشته آتشین که به عنوان پرتاب جرم تاجی (CME) یا خروج جرم از تاج خورشیدی شناخته می گردد، تا فاصله 1.6 میلیون کیلومتری از سطح خورشید به فضا امتداد یافته است.

این تصویر در 24 سپتامبر (2 مهر) به وسیله اندرو مک کارتی (Andrew McCarthy) عکاس نجومی حرفه ای و ساکن استان آریزونا گرفته شد و در ادامه این چشم انداز خیره کننده را در ردیت (Reddit) منتشر کرد. او نوشت: این بزرگ ترین CME بود که تا کنون دیده ام.

طبق گزارش SpaceWeather راستای این پرتاب جرم تاجی به سوی زمین نبود و بخشی از یک طوفان خورشیدی جزئی از کلاس G-1 بود که پایین ترین رده در مقیاس طوفان ژئومغناطیسی از دیدگاه سازمان ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) محسوب می گردد.

به گفته مک کارتی این توده پلاسما ابتدا در یک حلقه بزرگ متصل به سطح خورشید که به عنوان عارضه سطحی شناخته می گردد، قرار داشت و سپس درهم شکست و با سرعتی در حدود 161 هزار کیلومتر بر ساعت، به فضا پرتاب شد. او اضافه نمود: این عکس نتیجه یک تصویربرداری تایم لپس با رنگ کاذب است که صدها هزار تصویر گرفته شده در یک دوره شش ساعته را با هم ترکیب می نماید.

برای ثبت این تصویر، بین 30 تا 80 عکس در هر ثانیه گرفته و سپس در فایلی ذخیره شد که در مجموع حجم آن به 800 گیگابایت رسید. سپس تصاویر با هم ترکیب شدند تا پرتاب جرم تاجی را با جزئیات باشکوه نشان دهند.

در این عکس، سطح خورشید و CME نارنجی به نظر می رسند، اما در واقعیت این طور نیست. کروموسفر (Chromosphere) یا فام سپهر که پایین ترین ناحیه جو خورشید است و پرتابه های جرم تاجی به طور طبیعی نوعی نور را از خود ساطع می نماید، برای چشم ما صورتی مایل به قرمز به نظر می رسد و به عنوان نور هیدروژن-آلفا یا اچ-آلفا (H-alpha) شناخته می گردد.

اما چون زمان نوردهی هر تصویر بسیار کوتاه بود، تصاویر اصلی تقریبا کاملا سفید بودند. مک کارتی هنگام ترکیب تصویر نهایی، رنگ نارنجی را به صورت دیجیتالی به آن اضافه نمود تا میان ساختارهای منفرد روی سطح خورشید کنتراست ایجاد کند و پرتاب جرم تاجی را به صورت برجسته تر نشان دهد.

با این حال، از آنجا که بقیه تصویر با رنگ نارنجی فیلتر نشده بود، خورشید هاله سفید وهم انگیز خود را حفظ نموده است که در پس زمینه تاریک فضا خودنمایی می نماید.

پرتاب جرم تاجی در ماه های اخیر بیشتر روی می دهد، زیرا خورشید وارد دوره ای از فعالیت خورشیدی افزایش یافته به نام اوج فعالیت خورشیدی شده است که حدود هفت سال طول می کشد. این کار فرصت های بیشتری را در اختیار افراد گوناگون برای ثبت تصاویر مشابه فراهم می نماید.

مک کارتی در این رابطه نوشت: در حالی که به سمت اوج فعالیت خورشیدی پیش می رویم، تعداد بیشتری از این رویدادها را خواهیم دید و توده های پلاسما هم احتمالا به تدریج بزرگ تر می شوند.

در عین حال این عکاس به مردم درباره پرهیز از کوشش برای رصد خورشید بدون تجهیزات مناسب هشدار داد. او در این زمینه تأکید کرد: تلسکوپی را مستقیما به سمت خورشید نگیرید زیرا به دوربین یا بدتر از آن به چشمانتان آسیب می زند.

خود او هم برای ثبت این تصویر تماشایی، تلسکوپ را با چندین فیلتر مخصوص اصلاح کرد تا بتواند با خیال راحت پرتاب جرم را مشاهده و تصویر آن را ثبت کند.

عکس: پرتاب جرم تاجی خورشید

Credit: Andrew McCarthy

منبع: Science Alert

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 مهر 1401 بروزرسانی: 18 مهر 1401 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2449

به "یک عکاس نجومی تصویری تماشایی از فوران بزرگ خورشید ثبت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک عکاس نجومی تصویری تماشایی از فوران بزرگ خورشید ثبت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید