کجا باید ماسک بزنیم؟

به گزارش بیباپ، استفاده از ماسک برای افراد سالم فقط در مواقعی ضرورت دارد که اجبارا در مراکز عمومی سرپوشیده به ویژه در مترو و اتوبوس حضور پیدا می کنند و نمی توانند فاصله دو متری را از سایرین حفظ کنند.

کجا باید ماسک بزنیم؟

به گزارش بیباپ به نقل از اعتماد، وقتی در مورد ماسک زدن صحبت می کنیم، اولین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم این است که اصولا هدف از این کار چیست؟ پاسخ این است: ویروس کرونای جدید در ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی مبتلایان وجود دارد یعنی از طریق عطسه، سرفه یا هنگام صحبت کردن از فاصله نزدیک با فردی که مبتلاست به افراد دیگر می رسد.

اگر کسی بیمار است (حتی اگر علائمی نداشته باشد) ویروس در دستگاه تنفسی فوقانی او وجود دارد و از طریق راه هایی که ذکر شد همراه با ریزقطرات از دهان یا بینی او خارج می شود و می تواند روی مخاط بینی و چشم و دهان کسانی که در فاصله کمتر از یک و نیم متری او قرار دارند قرار بگیرد و آن ها را بیمار کند.

برای این که این ریزقطرات گرفتاری ایجاد نکنند دو گروه هستند که باید حتما ماسک بزنند؛ اولین گروه بیماران هستند. در این مورد باید گفت حتی کسانی که هنوز علائم بیماری را ندارند هم می توانند ناقل ویروس باشند، اما شدت انتقال آن کمتر از کسانی است که علائم دارند و با عطسه و سرفه ویروس را به خارج پرتاب می کنند.

بنابراین اولین گروهی که ماسک می زنند باید بیماران باشند به خصوص آنانی که علائم دارند و قدرت انتشارشان بالاتر است. دومین گروه کسانی هستند که از بیماران مراقبت می کنند مانند مادری که فرزندش کرونا دارد و مجبور است از او مراقبت کند و هنگام دارو یا غذا دادن باید به او نزدیک شود.

  • افراد سالم چه موقع باید ماسک بزنند؟

استفاده از ماسک توسط افراد سالم فقط در مواقعی که اجبارا در مراکز تجمع به ویژه در مترو و اتوبوس حضور پیدا می کنند و نمی توانند فاصله دو متری را از سایرین (مسافران) حفظ کنند ضرورت دارد.

ماسک زدن افراد سالم در فضای آزاد هنگام پیاده روی ضرورتی ندارد و به علت نقشی که در ایجاد بازار سیاه در فروش ماسک ایفا می کند می تواند برای جامعه مشکل آفرین باشد.

استفاده از ماسک توسط افراد سالم در صورتی که ناقل ویروس باشند می تواند از انتقال ویروس از آن ها به سایرین جلوگیری کند، اما ماسک در جلوگیری از انتقال ویروس از دیگران در صورتی که فاصله دو متری رعایت نشده باشد نقش چندانی ندارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1099

به "کجا باید ماسک بزنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کجا باید ماسک بزنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید