ویتامین چیست؟ + معرفی انواع ویتامین های مورد احتیاج بدن

به گزارش بیباپ، ویتامین ها مواد عالی هستند که جزو چربی و کربوهیدرات ها به حساب نمی آیند. ویتامین ها شامل ویتامین های محلول در آب و ویتامین محلول در چربی می باشند.

ویتامین چیست؟ + معرفی انواع ویتامین های مورد احتیاج بدن

سرویس سلامت - کشف ویتامین ها سبب پیدایش و ظهور علم تغذیه شد. انگلیسی ها در سفرهای طولانی (حدود یک سال) آذوقه ای با خود می بردند که سبزی و میوه کافی نداشت. بعد از مدتی متوجه شدند اطراف لثه ها، دهان و لب ها زخم ایجاد می گردد و خونریزی بوجود می آمد و به دنبال آن خونریزی پوستی و علائم روانی بروز می کرد و انتها منتهی به مرگ می شد. بروز این علائم که به آن اسکوروی گفته می گردد، به دلیل ناکافی بودن ویتامین C است. همچنین در گذشته برای درمان بیماری شب کوری عصاره جگر را داخل چشم شخص می مالیدند (به دلیل ذخیره ویتامین A بالای کبد.)

منابع ویتامین D و میزان ویتامین دی موجود در هر کدام

ویتامین چیست و چگونه دسته بندی می گردد؟

اگر ماده ای دارای 4 ویژگی زیر بود به آن ویتامین گفته می گردد:

  1. ویتامین ها مواد عالی هستند که در دو دسته چربی و کربوهیدرات ها جای نمی گیرند.
  2. در بدن به اندازه کافی سنتز (فراوری) نمی شوند. (در بدن تنها ویتامین B12 و ویتامین K به مقدار کمی در روده عظیم توسط باکتری ها سنتز می شوند.)
  3. برای فراوری مثل و رشد و تکامل مورد نیاز هستند.
  4. اگر ویتامین ها به مقدار کافی در بدن حضور نداشته باشند بیماری مخصوص به خود را ایجاد می نمایند (به عنوان مثال اسکوروی در اثر کمبود ویتامین C ایجاد می گردد.)

تفاوت ویتامین ها با اسیر مواد مغذی

ویتامین ها قابل جایگزینی با سایر ویتامین ها نمی باشند. (وقتی پروتئین ها کاهش پیدا نمایند، از کربوهیدرات ها پروتئین ساخته می گردد و اگر کربوهیدارت ها را در بدن کم داشته باشیم، انرژی بدن با مصرف چربی جبران می گردد. -اگر کربوهیدارت را به میزان زیاد مصرف کنیم، کبد کربوهیدرات را به چربی تبدیل می کند- اما در خصوص ویتامین این گونه نیست.)

تقسیم بندی ویتامین ها

ویتامین های محلول در چربی: ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E، ویتامین K

ویتامین محلول در آب: تیامین (ویتامین B1)، ریبوفلاوین (ویتامین B2)، نیاسین (نیکوتینیک اسید)، پاناتونیک اسید، ویتامین B6، اسید فولیک (فولات)، بیوتین، ویتامین C (اسید آسکوربیک)

فاکتورهای شبه ویتامینی: کولین، کارنیتین، میو اینوزیتول، ابیکئینونس، یوبی کینون ها و بیوفلاوونوئیدها

ویتامین های محلول در چربی ( Fat-soluble Vitamins) شامل موارد زیر می گردد:

ویتامین A، D، E، K. این ویتامین ها برای جذب شدن به حضور چربی در غذا وابسته اند و اگر در رژیم غذایی نباشند نمی توانیم این ویتامین ها را جذب کنیم. ویتامین های محلول در چربی به صورت غیر فعال و بدون صرف انرژی جذب بدن می شوند و در بدن ذخیره می گردند. ذخیره شدن این دسته از ویتامین ها از یک جهت خوب و مناسب است؛ چون برای مدت زمان زیادی ذخیره خواهیم داشت، اما از جهتی دیگر خوب نیست؛ چون در صورت مصرف بیش از حد فرد دچار مسمویت می گردد. ویتامین ها محلول در چربی به وسیله چرخه روده ای-کبدی (به صورت مدفوع) از بدن دفع می گردند.

ویتامین های محلول در آب ( Water-soluble Vitamins) شامل ویتامین C و گروه ویتامینی خانواده B می شوند و برای جذب شدنشان به پروتئین های حامل نیاز دارند. ویتامین های محلول در آب هم به طریق انتقال فعال و هم به طریق انتقال غیرفعال جذب بدن می شوند و در مقادیر بسیار ناچیز و نامحسوسی در بدن ذخیره خواهند شد، به طوری می توان آن را در نظر نگرفت. مازاد این ویتامین ها به وسیله ادرار از بدن دفع می شوند.

منبع: setare.com
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1422

به "ویتامین چیست؟ + معرفی انواع ویتامین های مورد احتیاج بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویتامین چیست؟ + معرفی انواع ویتامین های مورد احتیاج بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید